Күні: 5/02/2015
Сыныбы: 10 в
Тақырыбы: Анимация және мультимедиялық анимацияларға кіріспе
Мақсаты:
Білімділік: Кескін, графикалық объектілерді салуда API функцияларын пайдалана отырып, жаңа ұғымдар түсініктермен таныстыру
Дамытушылық: Анимацияланған объектілер, мультимедиа компоненттерімен қолданбаларды жасауды үйрену.
Тәрбиелік: Бағдарлама жазу барысында тиянақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу
Түрі: аралас сабақ
Формасы: жеке, топпен жұмыс
Әдісі: түсіндірмелі –иллюстративті
Көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушыларды түгелдеу
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй жұмысын тексеріп өту
Жоба түсінігі
Жобада не қамтылуы керек?
Жоба неше бөлімнен тұруы тиіс?
ІІІ. Жаңа сабақ
Қазіргі кезде компьютер тек жазып, оқып, сурет салып қана қоймай, видеофильмдер көрсетеді және компакт – дискіден музыкалық шығармалар тыңдата алады. Осының бәрі компьютердің мультимедиалық мүмкіндіктері болып табылады. Ол үшін компьютер компакт – дискілерді оқитын құрылғылармен, дыбыс карталарымен, микрофонмен және колонкалармен жабдықталған.
Мультимедиа – дыбыс, графика, анимация (қимыл – қозғалыс), көріністік фрагменттерді және мәтіндерді қатар пайдалана отырып динамикалық түрдегі бейнелер мен дыбыстық мәліметтер алу мүмкіндігін беретін арнайы жабдық. Windows ортасында дыбыстық файлдар құрып оларды құжаттар құрамына енгізуге, кез келген компакт – дискілерде жазылған музыка мен қимылдайтын бейнелерді ойнатуға болады.
Мультимедиалық мүмкіндіктерді толық пайдалану үшін компьютер 16 разрядты SVGA мониторымен, MIDI форматын қолдайтын 16 разрядты дыбыстық тақшамен және компакт дискіні оқуға арналған CD – ROM дискіжетегімен жабдықталуы қажет. Жұмыс барысындағы жағдайларға қарай мұнан басқа да көптеген компоненттерді орнатуға болады.
Дыбыстық фрагменттерді қосу кезінде компьютердің мүмкіндіктері айқын көрінеді. Дыбыстық фрагменттерді жазу және оқу үшін, компьютерде дыбыстық тақша орнатылуы керек. Дыбыстық тақшаға динамик жалғанады (дыбысты компьютердің құрамындағы динамикпен тыңдау мүмкіндігі шектеулі). Дыбысты жазу үшін микрофон, тыңдау үшін құлаққалқан (наушник) болуы қажет. Егер компьютерде дыбыстық тақша орнатылған болса, ол Windows операциялық жүйесі жүктелгеннен кейін бірден жұмыс істейді.
Құлаққаптың параметрлерін тексеру немесе қайта орнату үшін Бас меню: Баптау – Басқару тақтасы қатарларын таңдап, ашылған терезедегі Мультимедиа шарт белгісінде тышқанды екі рет шертеміз. Аудио, Видео, MIDI, CD, Қосымша деген төрт астарлы беттен тұратын Мультимедиа қасиеттері: сұхбат терезесі ашылады.
(1 - сурет). Осы терезенің Аудио астарлы бетінде компьютерге орнатылған дыбыстық файлдарды тыңдау және жазу үшін қолданылатын құрылғыларды анықтай аламыз. Тыңдау және Жазу бөлігіндегі Негізгі құрылғы бөлігі - осы әрекеттерді орындауға арналған құрылғыны білдіреді. Жазу сапасы деген жерде Радиотрансляция деп көрсетілген. Неғұрлым жазу сапасы жоғары болса, сол файлды оқу сапасы да жоғары болады.
Анимация деп әдетте суреттің өзгерлуі (кескін) түсіндіріледі. Анимация эффектісі сурет элементтерінің объектілерінің жылжуынан қалыптасады. Бұл бағдарламалау ортасында анимацияларды іске асырудың екі түрлі жолы бар.
Біріншісі (классикалық) алдын ала даярлап қойлған суреттер (кадрлар) сериясын ұсынады.. Бұл әдіс мультфильмдерді құруға қолданылады. Классикалық анимациялардың көрсетілуін анимацияланған gif-файлдар арқылы ұсынылуды Animation Gif Control компоненті қамтамасыз етеді.
Екінші жолы компьютерлік ойындарды жасақтамағанда кадрлық анимацияларды құруды ұсынады. Осы жолды іске асыру кішірек суреттердің фондық суреттері ретінде пайдаланатын кадрлар экранның әр түрлі аймақтарында шығару жолымен құрылады.
IV. Сабақты бекіту
Мультимедиа дегеніміз не?
Анимация дегеніміз не?
Анимацияның неше түрі бар?
V. Қорытынды. Оқушыларды сабаққа қатысу деңгейі мен үлгеріміне қарап бағалау.
Үйге тапсырма:
Power Point ортасында шағын анимация құру.
Достарыңызбен бөлісу: |