Сабақ бойынша мұғалім жазбасы



Дата10.10.2019
өлшемі31,7 Kb.
#49579
түріСабақ
Байланысты:
5.-feodaldy-sharuashyly-trn-erekshelkter


Қосымша мәліметтер

Өткізілетін сабақ бойынша мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: суреттер сөйлейді,салыстыру кестесі, семантикалық карта,кім біледі арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артып алған білімді тәжірибеде қолдана біледі. .

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: оқушының сабаққа деген ынтасын арттырады.

Оқушылардың белсенділігі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс барысында.

Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңыздылығы: Тақырыпты түсінін оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру .Блум таксономиясын пайдалану.


Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары топпен жұмыста жеке оқушының топпен араласа алмауын, тапсырма орындау барысында өз пікірін ортаға салуын қадағалау.


Тақырыбы § 5. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 .

қатысқаны:

Қатыспағаны

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар:

Тақырыпты түсініп оқуға, тақырыптың негізгі ойын табуға үйренеді, дұрыс ойлау, сөйлеу қабілетін, ой өрісін дамытуға дағдыланады

Табыс кретерийлері:

Барлық оқушылар: Батыс Еуропа елдерінде жерге байланысты қарым-қатынастар қалай пайда болғанын;

орта ғасырлық замоктардың не екендігін, қандай жер иеліктері болғандығын білеміз.







Оқушылардың көпшілігі: қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады.




Кейбір оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып шығармашылық тапсырмалар орындайды.


Осыған дейін меңгерген білім:

Киев Русі мемлекетімен, славян тайпаларымен және орыс мемлекетінің Киев Русі кезіндегі билеушілері туралы біледі.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жаңа тақырып жайлы малғұматтар алады ол туралы оқып үйренеді

Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер:

суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Білу

10 мин

Қызығушылық

тарын ояту


Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты сурет арқылы 3 топқа бөлу

Суреттер сөйлейді

Суреттер арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауап

Тақтаға ілінген суреттер бойынша әр топқа тапсырма беріледі, олар сурет арқылы не білетіндерін не үйренгендерін ортаға салып бөліседі


Оқушы берген тапсырманы орындау

Әр топ суреттермен жұмыс істейді, өткен тақырыптан не білгендерін айтады




Түсіну

10мин

Постермен өткен тақырыпты қорғау




Салыстыру кестесі

Оқушыларға тақырыптарды салыстыру білімдерін талдату



« Жигсо» әдісі бойынша жаңа сабаққа дайындық жасау әрекеттері

Тақырыбы:Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері



  1. Феодалдық құрылыстың сипаты

  2. Бағыныштылық сатысы

  3. Ортағасырлық замоктар

  4. Феодализм кезеңіндегі жер иеліктері.

Әр топ 1,2,3,4,5, сандары бойынша бөлінеді бірінші тақырыпша бойына оқып екінші топқа келіп әр оқыған тақырыпшасын ортаға салады.

Топпен жұмыстарын жариялайды


Қолдану.

7-8 мин

Жаңа тақырыпқа байланысты постер әдісін пайдалану

Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында өз пікрлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін конвертке салынған сұрақтар таратылады. Білім туралы өз ойларын суретке


Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы қорғау арқылы тақырыпты талдайды



Сергіту сәті

2-3 мин

«Қара жорға» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.


Талдау

4-5- мин

«Кім білімді»

Топтар жарысы

Топтарға талдауға тапсырма мен сұрақтар беріледі, әр топқа уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді

Ойлан: Феодалдық құрылыстың ең басты белгісі неде болды?

Ойлан: Феодалдық замок қандай қызмет атқарды?

Анықта: Феодалдық құрылыс оған дейінгі құрылысқа қарағанда не себепті озық болды?

Біліміңді тексер:

1. Феод сөзінің мағынасын түсіндіре аласың ба?

2. Рента дегеніміз не? Рентаның қандай түрлері бар?

3. Замок Батыс Еуропада қашан пайда болған ?



Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек.Тапсырмаларын бір –біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағанасын аша отырып өзара топпен талалдайды

Жинақтау.

4-5 мин

Семантикалық картаны толтыру арқылы сабақты жинақтайды

Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа семантикалық картаны толтыру тапсырылады.



Тірек сөздерденглосарий құрастыру.

феод, оброк, барщина, замок, вилла, король



Әр топ өзара тақырыпқа қатысты семантикалық картаны толтырып жауабын тақаға шығып қорғайды, тарауды жинақтайды

Бағалау.

2-3 мин

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары



Әр топқа бағалау ақпаратын тарату

Үйге тапсырма
3-4 мин

§ 5. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері

Контур картамен жұмыс.

Қосымша деректер жинау. Жеке оқушыларға тапсырма

Оқиды, мазмұндайды, сұрақтарға жауап дайындайды.

Рефлекция.
2-3 мин

Стикерге оқушы сабақта өзіне ұнаған тұсын, қай жер түсініксіз болды нені білгісі келетінін жазады.

Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Ескерту. Бұл парақ сабақтан кейін ұстаз өткізген сабағына өзі баға бере отырып толтырады.Келесі сабақта жіберілген кемшіліктерді қайталамауға. жетістіктерін саралауға арналған парақша

Тақырыбы. § 5. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілітін дағдылық мақсаттар:

Барлық оқушылар:

Табыс кретерийлері:

Оқушылардың көпшілігі:

Осыған дейін меңгерілген білім:

Кейбір оқушылар:

Күтілетін нәтиже:




Қосымша мәліметтер

Өткізілетін сабақ бойынша мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын артып алған білімді тәжірибеде қолдана біледі. .

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: оқушының сабаққа деген ынтасын арттырады.

Оқушылардың белсенділігі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс барысында.

Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңыздылығы: Тақырыпты түсінін оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру .Блум таксономиясын пайдалану.


Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары топпен жұмыста жеке оқушының топпен араласа алмауын, тапсырма орындау барысында өз пікірін ортаға салуын қадағалау.


Тақырыбы: § 6. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 .

қатысқаны:

Қатыспағаны

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар:

Тақырыпты түсініп оқуға, тақырыптың негізгі ойын табуға үйренеді, дұрыс ойлау, сөйлеу қабілетін, ой өрісін дамытуға дағдыланады

Табыс кретерийлері:

Барлық оқушылар: орта ғасырлық қоғамда қандай адамдар өмір сүргенін біледі..




Оқушылардың көпшілігі: қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады.




Кейбір оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып шығармашылық тапсырмалар орындайды.


Осыған дейін меңгерген білім:

Батыс Еуропа елдерінде жерге байланысты қарым-қатынастар қалай пайда болғанын;орта ғасырлық замоктардың не екендігін, қандай жер иеліктері болғандығын біледі.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жаңа тақырып жайлы малғұматтар алады ол туралы оқып үйренеді

Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер:

суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №5. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Білу

10 мин

Қызығушылық

тарын ояту


Миға шабуыл арқылы

Сұрақ жауапты пайдалану

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру

,Өткен тақырып аррналған а үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді, крассворд, карточкалар



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру.

Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады




Түсіну

4-5 мин

Постермен өткен тақырыпты қорғау




«Сақина салмақ»

Арқылы сұрақтар мен тапсырмалвр беру

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру, сақина саламақ әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар беру, олар сол сұрақ арқылы түсініктері салмақты түрде айта біледі

Тірек сөздерді пайдалана отырып жаңа сабақтың негізгі мағнасын ашу. сеньор, вассал, дін иелері, рыцарлар, шаруалар.



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Қолдану.

10 мин

Постер қорғау.

Әр топқа тапсырма тартау арқылы тараудан не біліп не үйренқа тапсырмалар беріліп сол бойынша көргендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды

Ойлан: Сеньор мен вассалдың арасында қандай міндеттемелер болды?

Анықта: Монархтарға қандай талаптар қойылды?

Анықта: Монархтарға қандай талаптар қойылды?
Ойлан:

Рыцарьлық кодекс дегенді қалай түсінесің?


Әр топқа тапсырма тартау арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды

Сергіту сәті

2-3 мин

«Қара жорға» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

7-8- мин

«Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру

арқылы сабақты талдау

Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды сәйкестендіреді


Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты сйкестендіріп жауабын көрсетеді.

Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі.




Жинақтау.

7-8 мин

«Кім жүйрік ойыны» арқылы сабақты жинақтайды

Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа сұрақтар таратылады, сол сұраққа жауап беріп тақырыпты жинақтайды



  1. Сословия, феодал, сеньор, вассал сөздерінің мағынасын қалай түсіндіре аласың?

  2. Ортағасырлық сословияларды ата?

Шаруалар қандай міндеттер атқарды

Әр топ өзара тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап беріп тақырыпты қалай түсінгендерін көрсету арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау.

2-3 мин

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары



Әр топқа бағалау ақпаратын тарату

Үйге тапсырма
3-4 мин

§ 6. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы

Контур картамен жұмыс.

Қосымша деректер жинау. Жеке оқушыларға тапсырма

Оқиды, мазмұндайды, сұрақтарға жауап дайындайды.

Рефлекция.

2-3 мин

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Ескерту. Бұл парақ сабақтан кейін ұстаз өткізген сабағына өзі баға бере отырып толтырады.Келесі сабақта жіберілген кемшіліктерді қайталамауға. жетістіктерін саралауға арналған парақша

Тақырыбы. § 6. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілітін дағдылық мақсаттар:

Барлық оқушылар:

Табыс кретерийлері:

Оқушылардың көпшілігі:

Осыған дейін меңгерілген білім:

Кейбір оқушылар:

Күтілетін нәтиже:





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет