Сабақ: география
|
Мектеп: Қарауылкелді орта мектебі
|
Күні: 22.11.16
|
Мұғалім: Бердіғали Ш.
|
Сынып: 11
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
|
Германияның ЭГЖ , геосаяси жағдайын сипаттау. Демографиялық дағдарыс сипатын анықтау.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Германя мемлекетін картадан көрсете алады,астанасын, шекаралас мемлекеттерді, визвиттік картасын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: ЭГЖ сипаттайды.
Кейбір оқушылар: ТР мен ТЖ салыстырады. Демографиялық дағдарыс себебін түсіндіреді.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар: Астанасын ,мемлекет құрылымын, халық санын, миллионер қалаларын атай алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: федерациялық парламенттік республика, Бундесрат, Бундестаг, Рур,Сааар, Ахен, Рейн-Рур, Франкфурт т.б
|
Сыныптағы диалог: жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар: Неліктен Германияда экологиялық дағдарыс болып тұрады? ГФР-дің ерекшелігі неде? Сіз Германия туралы не білесіз? Германияның урбандалу деңгейінің жоғары болу себебі неде?
|
Сіз неліктен Германияда экологиялық проблема өзекті екендігін айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Германияның визит карточкасын құру. Тест тапсырмасын орындау.
|
Алдыңғы оқу
|
Еуропаның шаруашылығы
|
Жоспар:
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Басталуы
|
Психологиялық ахуал: Мен сізге тілеймін..... Ынтымақтастық орта құру
2. шеңбердегі сабақ: үй тапсырмасын сұрау .
3.топқа бөлу: смайликтер арқылы бөліну
|
Оқушыла жаңа сабаққа көңіл-күй сыйлайды
Сұрақтарға жауап беру
|
Қобдиша, сұрақтар жазылған карталар
смайликтер
|
Ортасы
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Сіз Германия туралы не білесіз?
Топтарға тапсырмалар:
1-топ. Германияның визит картасын толық құрастырып, постерде көрсет.
2-топ.ТЖ мен ТР салыстырмалы сипаттама бер
3-топ. Ел халқының демографиялық кқрсеткіштерін түсіндіріп беріңдер.
Топ тапсырмаларын формативті бағалату.
Презентация қарау: Германия
Дәптермен жүмыс: ірі қалалық агломерацияларды анықтап, дәптерге жазу.
Қосымша тапсырма: ДТО
Бұл Х елдің құрлық арқылы шектесетін көршілері мыналар:
Біріншісі (1) –Еуропада автокөлік шығарудан көшбасшы
(2)-Еуропада жүзім жинаудан көшбасшы (3)-Еуропадағы АЭС-і біреуден көп елдермен салыстырғанда, АЭС-тегі электр энергиясын өндіру үлесі бойынша көшбасшы ел. (4)- Бұл мемлекет жан басына шаққандағы тіркелген (1-ден көп) компаниялардың саны бойынша Еуропада бірінші орында тұр.
|
Германия туралы өз ойларын ортаға салады.
Топтар тапсырмларын орындайды,ой бөліседі.
Тапсырманы формативті бағалайды.
Дәптерге жазады.
Х елді анықтайды Көршілерін табады
|
Плакаттар, стикерлер, фломастерлер, карта
|
Аяқталуы:
|
Германияның бірігуі елдің геосаяси жағдайына қалай әсер етті?
Графикалық диктант орындау:
Германия –үлкен жетілікке мүше ел(ия) 2.Бремен, Гамбург порттары-германияға тиесілі емес (жоқ) 3.Бундесрат- федералдық жиналыс (жоқ) 4.Одер,Везер, Дунай,Рейн – Германия өзендері (ия) 5.Гонновер ауданы калий тұздарына бай(ия) 6. Германия табиғатты қорғауға ерекше мән береді (ия) 7. Германия онша урбандалмаған ел(жоқ)8.германияда 3 миллионер қала бар (ия) 9. Гастарбайтерлер – Германияға тән (ия)10. Рейн мен Рур алабында халық тығыз қоныстанбаған (жоқ)
|
Сұраққа жауап береді
Тапсырманы жеке орындайды
|
Дәптер, қалам
|
Қос
ымша ақпарат:
|
Соңғы империя: Ұлябритания, осман империясы,Ресей, Жапония,фашистік Германия. қайсысыСолтүстік Еуропаға кірмейді: Ұлыбритания,Дания,Норвегия,Финляндия,Исландия.
Үлкен жетілікке кірмейтін мемлекет: Ресей,Канада, Германия, Италия,Франция
|
|
|