Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін тереңдету, оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сөйлеу қабілеттерін жетілдіру.
Сәлеметсіздерме, құрметті оқушылар, ұстаздар! 5 сыныптар арасында компьютерді қаншалықты меңгергендеріңізді білу мақсатында ұйымдастырылған «Информатика білгірлері» сайысына қош келдіңіздер! Сіздердің осы уақытқа дейін компьютерді қалай меңгергендеріңізді білу мақсатында осы сайысты ұйымдастырып отырмыз.
Ендеше сайысқа қатысушы екі топты ортаға шақырамыз.
Кез келген сайыс әділ қазы мүшелерінсіз өтпейді. Бүгінгі сайыс сабағымызда әділ қазы мүшелерімен таныс болыңыздар.
Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары, информатика пәні мұғалімі Жанабаева Қызылгүл Мырзановна, физика информатика пәндерінің әдістеме бірлестік жетекшісі Абдрасылова Алтыншаш Садуақасовна, информатика пәні мұғалімі Тұрғынбаева Күлжанат Абдрайымқызы және Сагинбеков Ержан --------
Сайысқа қатысушы оқушылар ортаға шығады.
Сайысқа қатысушы 5 «А» және 5 «Б» сынып оқушылары сіздерге сәттілік тілей отырып өз топтарыңызды таныстыруға сөз кезегін береміз.
1 топ WhatsApp тобы
2. В контакте тобы
Өз топ құрамы мен ұраны мен таныстырады.
«Информатика саласы ақпаратты таниды.
Ақпаратты қабылдап, таратамыз біз оны.
Ақпаратпен жұмысты жеңілдетер компьютер.
Техниканы қолдану ақпаратты өңдетер»- дей отырып
«Ақпарат және компьютер тараулары» бойынша алған білімдеріңізді нақтылау үшін құрастырылған «Кім жылдам» тест жұмысын орындайық . Алдарыңызда тұрған ноутбуктегі тестке жауаптарыңызды жазыңыздар. Жоғарғы балл 10 ұпай
Ноутбукте МS Excel бағдарламасында құрастырылған тестті жеке жеке орындайды.
Сақтай білдік файлды»- деп сайысымыздың келесі кезеңі «Тәжірибелік жұмысты» орындауға шақырамын.
Демек төрт ұяшықтың бірін таңдай отырып тақырыпқа сай екі бағдарламада жұмыс жасаймыз.
Ғарыш әлемі
Информатика әлемі
Менің сүйікті қалам
Еркін тақырып
Оқушылар таңдап алынған тақырып бойынша ноутбукте жұмыс жасайды. Оны қорғап шығады.
Ноутбук, презентация
Көрермендермен жұмыс
Жануарға ұқсас атым бар,
Бағдар көрсетер затым бар
Кілемше үстінде тұрамын,
Ең қажетті құралмын (тышқан – мышка – mouse)
Қанша тетік тізілген
Саусағыңды сезінген
Барлық сенің ойыңды
Компьютерге енгізген (пернетақта – клавиатура – keyboard)
Компьютермен енеді,
Қағазға басып береді. (басып шығарғыш – принтер – printer )
Экранның бетінде оның тұрағы,
Қашан болсын жыпылықтап тұрады. (меңзер – курсор – mouse pointer)
Өзі темір, жаны жоқ.
Ақпаратты сақтап таратқан,
Жұртты өзіне қаратқан. (компьютер – компьютер – computer)
Барлық сурет, мәтінді
Компьютерге енгізген
Керек емес жерін де
Компьютерден өшірген (мәтіналғы – сканер – scanner)
«Қолданбалы пограмма
Түрі болып табылатын
Блокнот пен калькулятор
Жеңілдетті жұмысты.
Іске қосып оларды
Орындадық жұмысты.
Нәтижесін көрсетейік
Сөйлем құрап,
Эссе жазып,
Өлең айтып,
Әнге қосып» - дей отырып үй тапсырмасы бойынша жасап келген шығармашылық жұмыстарыңызды ортаға кеп салайық.
Оқушылар Блокнот және калькулятор сөздерінен құралған сөйлем, эссе, өлең, ән айтып өз шығармашылық өнерлерін көрсетеді.
Осымен сайыс сабағымыз аяқталды сөз кезегін әділ қазылар алқасына береміз.
Оқушылар мұқият тыңдайды
Бүгінгі «Информатика білгірлері» атты сайыс сабақта өз білімдерімен шығармашылық қабілетін өте жақсы көрсете білген барлық оқушыларға алғысымызды айта отырып дайындап келген сыйлығымызды қабыл алыңыздар.
Оқушы ережесін орындайды.
Тексерілді: ДОІЖО А.Б.
Сабақтың тақырыбы: Ұяшықтар пішімі
Мектеп: Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей
Күні:
Мұғалім: Иманбекова Оразгул Шаукеновна
Сыныбы: 8 «Ә»
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары
MS Excel-де деректерді енгізу және пішімдеу әдістерін үйрету, сандық деректердің түрлерімен таныстыру
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
MS Excel-де деректерді енгізу және пішімдеу әдістерін біледі, сандық деректердің түрлерімен жұмыс істей алады.
Алған білімдерін тиімді қолдану және талдау жасай алу
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:Жаттығуларды қатесіз жазу(жазылым) Ережелерді түсініп, мағынасын ажыратып айту(айтылым). Ережелерді, тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен мақал-мәтелдерді тауып оқу(оқылым)
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Ұяшық, сандық деректер
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Сабақты бекіту.
Тесттік жұмыс. Компьютерде жазылған тесттік жұмыстарды орындау арқылы тиісті баллдарын жинап шығады.
2. Формативті бағалау.
3. Үй тапсырмасы: «Ұяшықтар пішімі» тақырыбын оқу, «Менің оқу құралдарым атты» кесте сызып келу
Ноутбук
Тексерілді: ДОІЖО А.Б.
Сабақтың тақырыбы: Кесте ішіндегі есептеулер
Мектеп: Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей
Күні:
Мұғалім: Иманбекова Оразгул Шаукеновна
Сыныбы: 8 «Ә»
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары
Формуламен жұмыс жасау жолдарын үйрету
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
Формуламен жұмыс жасау жолдарын үйренеді, есептеу жүргізе алады, ойлау қабілеті артады
Оқушылардың басым бөлігі:
Алған білімдерін өмірде тиімді қолдану
Кейбір оқушылар
Алған білімдерін тиімді қолдану және талдау жасай алу
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:Жаттығуларды қатесіз жазу(жазылым) Ережелерді түсініп, мағынасын ажыратып айту(айтылым). Ережелерді, тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен мақал-мәтелдерді тауып оқу(оқылым)
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Ұяшық, сандық деректер
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
MS Excel де есептеулер жүргізу.
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба?
Сілтеме дегеніміз не?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу: Ұяшықтар пішімі
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқытуресурстары
Басталуы:
10 минут
1.Ұйымдастыру
1.«Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы оқушылардың бір-бірімен әртүрлі тақырыпта сөйлесуін ұсыну.
2. Үй тапсырмасын пысықтау.
1. «Кувертка» әдісі арқылы оқушыларға үй тапсырмасы бойынша пікір алмасуды жазылым түрінде жүргізу.
2. «Информатикалық диктант» алу.
Кеспе қағаздар
Ортасы:
25 минут
3.Жаңа сабақ.
1. Жаңа тақырыпты меңгертуде «Миға шабуыл» әдісінің қолданылуы арқылы жаңа сабақты түсіндіру.
4. Компьютерде тәжірибелік жұмыс. Деңгейлік тапсырмаларды орындау барысында дарынды балаларды анықтау.
.
Оқулық, интербелсенді тақта кеспе –қағаздар.
Аяқталуы:
10 минут
Сабақты бекіту.
1. «Ыстық орындық» оқушыларды ортаға отырғызып, сұрақтар қою және олардың сұрақтарына жауап бергізу арқылы қорытындылау.
2. Формативті бағалау.
3. Үй тапсырмасы: «Кесте ішіндегі есептеулер» тақырыбын оқу, сілтемелер түріне мысалдар келтіру.