Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:
2-бөлім - Робототехника.
Лабиринт және кегльринг
(ортақ тақырыптары: («Мәдени мұра», «Мамандықтар әлемі»)
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сыныбы:
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кегльринг
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, Түсіну, Қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Lego Mindstorm роботының ультрадыбыс датчигі мен түс датчигін қолданады.
|
Бағалау критерийлері
|
Робото техника бойынша «Кегельринг» жарысының ережесімен танысады.
Шеңберде орналасқан кегельдерді сыртқа сүріп шығаратын роботтың программасын құрастырып, тексереді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
1-ші және 2-суреттерде қандай мамандық иелері бейнеленген?
3-сурет жайлы не айтар едің?
1- ші мен 3- ші, 2-ші мен 3-ші суреттердің өзара қандай байланысы бар деп ойлайсың? Себебеін түсіндір?
|
Құндылықтарға баулу
|
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”, «Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі және Астана» құндылығы қалыптасады.
2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.
3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.
4. Өмір бойы оқу, Қазастандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Ағылшын тілі, Орыс тілі. т.б.
|
Алдыңғы білім
|
Лабиринттан шығу.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі.
(Ұ). «Парасатты диалог» әдісі.
Сыныпта жағымды ахуал туғызу. Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстатқызып шеңберде тұрып бір-біріне жақсы тілек айтады.
Топтастыру. «Мозайка» әдісі
Қима қағаздарды құрастыру бойынша 2 топқа бірігеді.
/Қима қағазда « Ультрадыбыс датчигі және Түс датчигі» сөздері жазылған/
1-топ: Ультрадыбыс датчигі
2-топ: Түс датчигі
(Ұ) Ой қозғау! "Диалог" әдісі
Интерактивті тақтада берілген сұрақтар, суреттер бойынша оқушылар өз ойларын, жауаптарын тақырыпты ашу мақсатында айтады.Сабақтың мақсатымен оқушылар танысады.
Сұрақтар үлгісі төмендегідей:
1-ші және 2-суреттерде қандай мамандық иелері бейнеленген?
3-сурет жайлы не айтар едің?
1- ші мен 3- ші, 2-ші мен 3-ші суреттердің өзара қандай байланысы бар деп ойлайсың? Себебеін түсіндір?
Мақсаты: Жаңа сабаққа кіріспе жасау.
Тиімділігі: Оқушылар өз ойларын еркін айтады. Сын тұрғысынан ойлануға дағдыланады.
Саралаудың Диалог және Қолдaу көрсету тәсілі жүзеге асады. Тaпсырмaны орындaу бaрысындa «Жaнaмa әдіс» aрқылы көмек қaжет еткен оқушыларға қолдау көрсетемін.
Бағалау: «Мадақ сөз» арқылы кері байланыс беремін.
|
Қағаз қималары
АКТ
|
Сабақтың ортасы
2 мин.
10 мин.
10 мин.
10 мин.
|
(Ұ) Сөздікпен жұмыс: Түртіп алу.
Қашықтық – Дистанция -Distance
Қара сызық –Черный линя- Вlue line
Мақсаты: Жаңа сабақта кездесетін сөздіктермен танысады. Бұл үш тілділік білім беру жүйесіне өз септігін тигізеді. Тиімділігі: Балалар үш тілділікке дағдыланады
(Д) Компьютермен жұмыс.
Тапсырма:
Кегельринг жарасының ереже бойынша құрастырылған роботтың программасымен танысып, программаны роботқа жүктеуді орындайық.
Дескриптор
|
Қалыптастырушы бағалау
|
- Ультрадыбыс датчигі. Роботтан кегельге дейінгі қашық-тықты салыстыру үшін пайдаланады.
- Түс датчигі. Роботтың рингтің шетіндегі қара сызықтан шығып кетпеуі үшін қолданады.
|
«Бас бармақ» әдісі
|
(Т) Талдап, салыстыр!
Тапсырма:
7-суретте берілген робот жобасының программаcын талдаңдар. Әрбір командалық блоктың қызметіне жеке -жеке баға беріңдер.
Дескриптор
|
Қалыптастырушы бағалау
|
-7-суретте берілген робот жобасының программаcын талдайды.
- Әрбір командалық блоктың қызметіне жеке -жеке баға береді.
|
«Бас бармақ» әдісі
|
(Ж) Практикалық жұмыс.
Тапсырма:
Бульдозерші мен кегельринг роботының қызметтерінде қандай ұқсастықтарын байқадыңдар. Бүлдозердің тағы қандай қызметін робот арқылы жобалауға болатыны ойластырыңдар?
Дескриптор
|
Қалыптастырушы бағалау
|
- Бульдозерші мен кегельринг роботының қызметтеріндегі ұқсастықтарын анықтайды.
- Бүлдозердің тағы қандай қызметін робот арқылы жобалауға болатынын анықтайды.
|
«Бас бармақ» әдісі
|
|
Жұмыс дәптерлері
АКТ
|
Сабақтың соңы
5 мин.
5 мин.
|
Рефлексия:
(Ұ) Талдау!
Тапсырма: Төменде берілген екі сұрақ бойынша сабақты қорытындылау мақсатында талқылау жүргіземін.
«Кегельринг» роботын дайныдаудің қай кезеңі күрделі болды?
Робот бойынша қандай жарыстар өткізуді ұсынар едің? Себебін түсіндір.
«Бес саусақ» әдісі бойынша оқушылар жұмыс дәптеріне өздерінің алақандарын бастыра сызып, интерективті тақтада берілген нұсқаулық бойынша бүгінгі сабаққа өздерінің ой пікірлерін білдіреді.
Мақсаты: Сабақты қорытындылау.
Тиімділігі. Арнайы берілген 5 нұсқаулық бойынша сөйлейді.
Саралау: Диалог және Қолдау көрсету тәсілі жүзеге асады.
Бағалау. «Мадақтама сөз» арқылы оқушының жауап беру деңгейіне сәйкес кері байланыс беремін.
Үй тапсырмасы:
Робот көмегімен тағы қандай кәсіп иелерінің қызметін жобалауға болады? Сол қызмет түрін роботпен орындаудың ауызша алгоритмін құрастырып, жаз. Бұл алгоритмді орындау үшін қандай программалық блоктарды жоспарлаған болар едің?
|
АКТ
Жұмыс дәптерлері
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тапсырма, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, бағалау, жіктеу, қорытынды. Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
|
«Мадақ сөз» әдісі
«Бас бармақ» әдісі
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ кезінде, мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
1:
2:
|