Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
|
Мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Топ: БМ-21,НМ-21
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Ғ.Мүсірепов «Қазақ солдаты» романы (үзінді)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Берілген мәтіндегі жаңа сөздерді қолдана отырып, ақпаратты мазмұндайды
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Шығармадағы мәселелер жайлы өз пікірлерін білдіреді
Кейбір оқушылар орындай алады:
Кейіпкерлердің іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстырып, өз көзқарастарын білдіреді
|
Бағалау критерийі
|
Мәтінді түсінеді, жаңа сөздерді қолданады
Шығармадағы ақпаратты анықтап, өзіндік пікірін білдіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Романдағы мәселелерге өз пікірін айтып, өмірмен байланыстырып сипаттайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Зытып келем, жетім, қашқын, қамқорлық,сағыныш
Диалог пен жазу үшін қолданылады:
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Қазақ солдаты» романы кімнің атынан баяндалады?
Не себепті … деп ойлайсыз?
Қайрош ауылдан не себепті қашып кетті деп ойлайсыз?
Ишара:
Басбармақ, бас изеу
|
Құндылықтарға баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Алдыңғы білім
|
Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдаланады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Cабақтың басы 3 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
«Жүректен жүрекке»
Мақсаты: Оқушылардың психологиялық ахуалын орнату.
Қане, балалар, шаттық шеңберін құрамыз. Шеңберге тұрудың өзінің үлкен ерекшелігі бар. Шеңберде бір-біріміздің жүзімізді анық, еркін көреміз, қуанамыз, шаттанамыз, тілек тілейміз
Топтастыру. Оқушыларды «1, 2, 3» санатып, топқа бөлу
Топ атаулары
1-топ: Қайсар
2-топ: Ерлік
3-топ: Батыр
Алдыңғы білімді тексеру
«Шындық, Жалған» әдісі
Мақсаты: Сұрақтар арқылы үйге берілген тапсырманы бекіту.
1.
2.
3.
4.
5.
ҚБ. Жасыл және қызыл стикерлер арқылы бағалау
|
Шаттық шеңбері
Стикерлер
|
Сабақтың ортасы
10 мин
15 мин
7 мин
|
«Миға шабуыл» кезеңі
Қазір біз интерактивті тақтадан «Қазақ солдаты» романының үзіндісінен бейнетаспаны көреміз,мұқият тыңдаймыз.
Кофе таяқшалары арқылы сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбын ашамыз.
1.Бейне фильмде не көрдіңдер?
2.Қай жерде, қашан болған оқиға?
3.Бұл романның авторы кім?
4.Қандай кейіпкерлердің есімдері естерінде қалды?
5.Болған оқиғаны кім баяндап тұр?
1-тапсырма. Оқушыларға мәтін ұсынылады.
«Джигсо» әдісі арқылы мәтінді оқып, түсіну. Негізгі ақпараттарды анықтау.
Топтар берілген үзінділерді оқып, бір-біріне түсіндіреді. Өзекті мәселелерді талдап, жаңа сөздерді қолдана отырып, өз пікірін айтады
Дескрипторлар:
Роман үзіндісін оқиды
Мазмұнын баяндайды
Негізгі ақпаратты жинақтап, өз пікірін айтады
Шынайы өмірмен байланыстырады
ҚБ. Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Кері байланыс. Мәтін мазмұны бойынша негізгі ақпараттарды талдайды. Ақпараттардың желісін мазмұндау бойынша мұғалім тарапынан кері байланыс ұсынылады. «Негізгі үш ақпарат» әдісін пайдаланады.
2-тапсырма
«Оқиға кестесі» әдісі
Оқиғадағы басты мәселелерді мәтіндегі жаңа сөздерді қолдана отырып, тірек сөздермен толтырыңыз.
а уыл Кезде қамқор базар жазғы ана
дан су лық алаңы театр сағы
қашу да нышы
Дескрипторлар:
Мәтіндегі жаңа сөздерді қолданады
Сөз тіркестерін құрайды
Кестені толтырады
ҚБ. Жақсы! Өте жақсы! Марапат сөздер арқылы бағаланады.
|
Youtube
Кофе таяқшалары
Флипчарт,
Маркер
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия пирамидасы
Мақсаты: Оқушылардың сабақтан алған білім деңгейін анықтау
Оқушылар стикерлерге жауаптарын жазып, пирамидаға жабыстырады.
Есіңе
сақтау
керек маңызды
бір нәрсе
|
Флипчарт
стикерлер
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау:
Деңгейлік тапсырма
|
Бағалау
|
Пəнаралық байланыс –
Денсаулық жəне қауіпсіздік,
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
|
Оқушылардың бірін-бірі оқытуына жағдай жасау арқылы көшбасшылық қабілеттерінің оянуына ықпал ету
топта жұмыс істеу дағдылары қалыптасады;
диалогта қатысады;
өзін-өзі бағалауға үйренеді.
|
Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау. Оқушылардың жауаптарын, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау.
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
«Ынтымақ қайда болса, бірлік те сонда» тіліміздегі дана сөздерге құрметпен қарау.
|
Ықшамсабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|