Сабақ жоспары. 11 сынып. Сабақтың тақырыбы: Бата. Сабақтың мақсаты: 1 Білімділік



Дата02.02.2017
өлшемі153,16 Kb.
#8569
түріСабақ
3.Сабақ жоспары.11 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Бата.

Сабақтың мақсаты:.



1) Білімділік.

Оқушыларға бата туралы түсінік беріп, одан үлгі , өнеге алу сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын толықтыру , сондай-ақ өз беттерінше сай сөйлеге үйрету;



Дамытушылық.

Тақырыпты өрбітіп , ауызекі сөйлеуге , мәнерлеп оқуға үйрету , оқушылардың білімін пысықтау, алған білімдерін шығармашылықты қолдана білуге дағдыландыру.



Тәрбиелік.

Оқушыларды адамгершілікке үндеу, жаман әдеттен сақтандыру, өз ұлтының дәстүрін қадірлегу тәрбиелеу.



Сабақтың түрі. Панарамалық сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері. Сұрақ – жауап, баяндау, түсіндіру.

Сабақты жабдықтау.

Мақал- мәтелдер, кәртішкелер.



Сабақтың барысы.

1. Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу.



2. Үй тапсырмасын тексеру.

1) кәртішкелер үлестіру.

2) Сұрақ-жауап.

1) Қазақтың ұлтық тағамын ата?

2) Ет тағамдарды ата?

3) Сүт тағамдарын ата?



3. Сызбалар бойынша әр түрлі сөз тіркестерін құрастыр:

Сын есім + зат есім.

Зат есім + етістік.

Зат есім + зат есім.

Сын есім + зат есім.

3) Жаңа сабақ.

  1. Түсіндіру. Бата.

Батаны ақсақалдар, жасы үлкен адамдар береді.

Тілек –бата сөздер –халықтың ежелгі мұрасы. Батада жерін, елін қорғауға шақырады.

Баталар: Наурыз баталары:

Дастарған баталары болады.



2) Тақырыпқа арналған сөздік.

Бата-благословение.

Ақсақалдар – пожелой человек, қорғауға – защищать, мұра- наследие.


  1. Программалық тақырып.

  2. Тәуелді септеу.

  3. Грамматикалық тапсырма.

Тәуелдік септеудің кестесі


Септік

Тәуілдік жалғаулы сөздердің

сұрақтары



I жақ

II жақ

IIIжақ

Атау септік

Кімім? Кімнің? Кімініз?

Нең? Неңіз? Несі?



атам, інім

атаң, інің

атаңыз, ініңніз



атасы, інісі

Ілік септік

Кімімнің? Кіміңнің? Кіміңіздің? Кіміңің?

Немнің? Неміздің? Неңіздің? Несінің?



атамның, інімнің

атаңның, ініңің

атаныздың, ініңіздің



атасының, інісінің

Барыс септік

Кіміме? Кіміңе? Кіміңізге? Кіміңе?

Неме? Неңе? Неңізге? Несіне?



атама, ініме

атаңа, атаңызға,

ініңе, ініңізге



атасына, інісіне

Табыс септік

Кімімді? Кіміңді? Кіміңізді? Кімін?

Немді? Ненді? Неңізді? Несін?



атамды, інімді

атаңды, атаңызды,

ініңді, ініңізді



атасын, інісін

Жатыс септік

Кімімде? Кіміңде? Кіміңізде? Кімінде?

Немде? Неңізде? Несінде?



атамда, інімде

атаңда, атаңызда,

ініңде, ініңізде



атасында, інісінде

Шығыс септік

Кімімнен? Кіміңнен? Кіміңізден?кімінен?

Неңнен? Неңізден? Несінен?



атамнан, інімнен

атаңнан, атаңыздан, ініңнен, ініңізден

атасынан, інісінен

Көмектес септік

Кіміммен? Кіміңмен? Кіміңізбен? Кімімен?

Немен? Неңмен? Несімен? Неңізбен?



атаммен, ініммен

атаммен, атаңызбен, ініңмен, ініңізбен

атасымен, інісімен

Бата сөзін жай септеу.

А. Бата баталардың.

І. Батаның баталардың.

Б. Батаға баталарға.

Т. Батаны баталарды.

Ж. батада баталарда.

Ш. Батадан баталардан.

К. Батамен баталармен.


Бата сөзін тәуелді асептеу.

I. II III

А. Батам батаң батасы

І.батамның батанңың батасының

Б. Батама батана батасына

Т. Батамды батанды батасын

Ж. батамда батанда батасында

Ш. Батамнан батанңан батасынан

К. Батамен батаңмен батасымен
6) Сөз тіркесімен сөйлем ойла.

Бата сөздер, наурыз бата, әкем өте жақсы бата сөздер айтты. Атам наурыз бата берді.

7) Тест.

IV Қорытындылау. Бекіту.

Оқулықтағы мақал-мәтелді оқу.



Үйге: Бата жаттау.

4.Сабақ жоспары.11 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Мал бағу.

Сабақтың мақсаты.

1.Білімділік.

Тәуелдіь жай септеу жалғауларын қайталау, төрт түлік туралы мәлімет беру, және оны меңгерту , танымдық қабілеттерін арттыру.
2.Дамытушылық.

Оқушылардың сөздік қорын дамытып, сөйлеу мәнерін жетілдіру, ізденімпаздың қасиеттерін қалыптастыру.


3.Тәрбиелік.

Туған елге, жерге, мемлекеттік тілге деген патриоттық сезімін ояту, табиғатты, жан-жануарларды аялауға баулу.


4.Сабақтың әдісі.

Сұрақ – жауап.

5.Сабақтың көрнекілігі.

Жануарлардың суреттері оқулықтар үнтасна кестелер, табиғат суреттері.

6.Сабақтың барысы

I Ұйымдастыру

Тіл дамыту мақсатында кезекшілермен жұмыс.

II Үй тапсырмасын сұрау.

1) Мына сызба бойынша сөйлем құра


Сыныпты екі топқа бөлу.



I топ жай септеу. Бөлме.

II топ тәуелді септеу. Әже
Буын диктант жазғызу.
III. Жаңа сабақ.

1) Сабақтың мақсатымен , тақырыбымен оқушыларды таныстыру.

2) Мәтінді оқыту. (ауызша).

Сөздікпен жұмыс.

3) Балалар менің мына бір сұрағыма жауап берініздерші, қандай жануарларды білеміз.

Сондай-ақ жануарларды қалай топтай аламыз?



  • Иә , жануарлар жобайы және үй жануарлары болып бөлінеді. Ал кәнекей ендеше тек қана бүгін біз үй жануарлары жайлы әңгімелесеміз.



4) Суретке қарап әңгіме құрастыру.


5) Грамматикалық тапсырма. Берілген сөздерді жалғау түрлеріне қарай бағнаға бөліп жазу.


Тәуелдік

Жіктік

Көптік

Септік

атам

тұрмысы


баспанасы

қарлығашы

дәстүріміз

өмірі


күні

Ботаңмын

білгішсің



Дұшпандар

Қонақтар


Тағамдар

кісілер


Халықты

Ұлтымды


Дастарқанында

Жерімнің


Биеден

тарлатың



Топтық жұмыс.

I топ. 1.2. жаттығу.

II топ. 1.5. жаттығу.

IV Бекіту.

Кластер. Төрт түлік.


V Үйге 1.4. жат
5.Сабақ жоспары.

Сабақтың тақырыбы: Қонақ күту. Күрделі зат есім.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік.

Жаңа сөздерді дұрыс айтуға , сөйлемдерде дұрыс пайдалана білу, тақырып төңірегінде сөйлеу білуге үйрету.


2.Дамытушылық.

Сөздік қорларынмолайту, тілге тән дыбыстарды дұрыс айтуға тілдерін жаттықтыру. Тындап түсіну, сөйлеу, жазу әрекеттерін дамыту.


3.Тәрбиелік.

Адамгершілікке , үлкенді сыйлау білуге тәрбиелеу.



4.Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

5.Сабақтың әдісі. Баяндау, сұрақ-жауап жеке және топтық жұмыс.
6.Сабақтың көрнекілігі: тақта, оқулық, кесте , кәртішкелер, үнтасына.
Сабақтың барысы.

1. Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу.

Сыныпта кім кезекші?

Сыныпта кім жоқ?

Ауа-райы қандай?


2. Үй тапсырмасын сұрау.

1. 3 оқушыға кәртішке үлестіру.

2. Мәтіннің мазмұның сұрау.

3. Мына сөздерді тәуелді септеу.




Әкем.

I II III

Әкем әкемнің әкесі

әкемнің әкені әкесінен

әкеме әкене әкесіне

әкемді әкенді әкесін

әкемде әкенде әкесінде

әкемнен әкеннен әкесінен

әкемен әкеңмен әкесімен
III. Жаңа сабақ.

Сөздік жұмыс. (44 бет)



  1. Үнтаспадан сөздерді тындатып, қайталатқыз.

  2. Жаңа сөздермен сөз тіркесін , сөйлем құрастыру.

Жолаушы келді. Жолда жолаушы келе жатыр. Мылтық алды. Әкем дүкеннен мылтық сатып алды.

  1. Мәтінмен жұмыс.

  • үнтастадан мәтінді тындау.

  • Мәтіннен жаңа сөздерді табу, дәпретге жазу.

Жолаушы төрге отырды, сыбаға сақтаған , арнайы қонақ.

  • таныс емес сөздерді атау.

Әрқашан , сыйлы , бұйымтай

  1. мәтіннің мазмұның ашу мақсатымен сұрақтар қоясын.

  1. Қазақ халқының дәстүрі бойынша сырттан келген жолаушы рұқсатсыз не істемеген?

  2. Ол қандай тұрғын?

  3. Қонақты қайда кіргізеді?

  4. Қонақ нені шешкен?

  5. Кімдермен амандасады?

  6. Қонақты қайда отырғызады?

  7. Алдымен не береді?

  8. Қонаққа не сақтаған?




  1. Грамматикалық тақырып.

  2. Жаттығу жұмыстары



Жеке жұмыс.

1.5. Жаттығу. Күрделі зат есімді тауып дәптерге жазу.

Ақтөбе, Қызылорда, бала-шағаңыз, БҰҰ, ҚР.


  1. Оқулықпен жұмыс. Диологты оқып аудару.

  2. Топтық жұмыс.

I топ. Қонақ күту рәсімінен шағын

II топ. Қонаққа шақыру.

IV.Бекіту.

V.Үйге: 1.6 жаттығу.
6.Сабақтың тақырыбы: Шүлен.

Сабақтың мақсаты.

1. Білімділік.

Оқушыларға тақырыпқа байланысты сөйлем құрастырып дұрыс айтуға , сөйлеуге үйрету. Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтқызып , алған білімдерін бекіту.


2. Дамытушылық.

Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту. Қазақ тілінде ойлау, еске сақтау , сөйлеу қабілеттерінің дамуына жол ашу, іскерлігін қалыптастыру.


3. Тәрбиелік.
Сабақтың түрі.

Сабақтың әдісі – тәсілдері. Сұрақ-жауап түсіндіру, талдау.
Сабақтың көр-гі. Үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы .

Ұйымдастыру.

1) Сәлемдесу.

2) Кезекшімен тілдесу.
III. Жаңа сабақ.
а) сөздік жұмыс.

Шүлен – меценатство

өз жалғасын тауып отыр – н,ашло свое продолжение

үздік табысқа жеткен – достигший большого успеха

ең үздік – самый лучший

ә) Күйтабақтан әңгімені тыңдау

б) Оқушыларды екіге бөліп тапсырмалар беру. Топен жұмыс.

1 топ. Мәтіннің бірінші бөлігін оқып, аудар.

Мәтінге сұрақ құрастыр.

Мәтіннен септік сөздерді теріп жаз.(тақтамен жұмыс)

2 топ.


Мәтіннің екінші бөлігін оқып, аудар. (оқулық)

Мәтіннің мазмұның айт.

Мәтіннен жаңа сөздерді теріп жаз. (тақтамен жұмыс)

в) Жеке жұмыстар.


Шулен сөзіне дыбыстық талдау жаса.
Шу-лен 2 буын. а. б. б. б. 5 дыбыс. 5 әріп.

Дауысты, дауыссыз, жіңішке

2 3 2

Жуан езулік, еріндік, қатаң, ұян, үнді.

- 1 1 1 - 2

г) Грамматикалық тапсырама.

Оқулықпен жұмыс. 1.2. жаттығу.

Синтаксистік талдау.

Мецинат ұғымы қазақ халқында бұрыннан бар.

Дәулетті адамдар әкесі ақын, өнер адамына көмек көрсетеді.

Шүлен дәстүрі тәуелсіз Қазақстанда жағасын табады.



д) Аударма жұмысы. (оқулықтан)

IV.Қортындылау.

Мақал-мәтелдерді оқып, жаттату.

Тест. Тест жинағы 2010.

V.Үйге: 1.4 жаттығу.

7.Сабақ жоспары.

Сабақтың мақсаты. Көру диктанты.

Сабақтың мақсаты.

Диктанттың негізгі мақсаты – оқушылардың көру, есие сақтау қабілетін дамыту арқылы қазақ сөздерін сауатты жазуға үйрету.

Диктант мәтіні тақтаға ертерек жазылады, оқушылар мәтінді екі-үш рет оқып, шығады. Бір минут асықпай қарап алғаннан кейін, оны сол көргені бойынша есте сақтауларына уақыт беріледі. Содан кейін мәтін жазылады. Оқушылар оқығанын еске түсіріп, дәптерге жазады.

Көру диктанты.


  1. Дерттің төркіні танылды дегенше,

Жарты шипасы табылды де.

  1. Мың себеп бар ауруға,

Бір-ақ жол бар сауығуға.

  1. Ежелгі ауру лезде ада болмас.

  2. Сыздаған жерді сипама,

Күлдіреген жерге қол тигізбе.

  1. Іш ауырса – ауызынды тый,

Көз ауырса – қолыңды тый.

6. «Шарапқа қандым» дегенше,

«Шатаққа қалдым» де.

7. Шалқарға батқаннан, шарапқа батып өлген көп.
Үйге: қайталау.

Сабақ жоспары.

Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық ойындары.

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділік.

Ұлттық ойындар туралы түсінік беру. Ұлттық ойындар түрлерімен таныстыру.

Грамматика бойынша көмекші есімдерді түсіндіру.

2. Дамытушылық.

Ұлттық ойындарды ойнай отырып оқушылардың ойлау қабілетін артыру.



3.Тәрбиелік.

Қазақ халқының салт-дәстүрін білуге тәрбиелеу.



Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Көмекші есім сөздер туралы жазылған кесте. Ұлттық ойындар суреттері.

Сабақ барысы.

I. Ұйымдастыру.

II. Үй тапсырмасын қайталау.

1) Грамматиканы қайталау. Сызба арқылы омоним , антоним, синоим сөздер жаз.

Синоним әдели сұрау көркем

→ ← антоним ақ → ← қара, жақсы → ← жаман

= омоним ат =

ат 2= ≠ стреляй

ат3 = ≠ конь, лошадь.

2) Мына сөйлемге синтаксистік талдау жаса. (1 оқушы). «Шүлен» деп бай адамдардың кедей адамдарға беретін материалдың көмегін айтқан.

3) Сызбалар бойынша әр түрлі сөз тіркестерін құрастыру.

Зат еім + етістік бала келеді

Сан есім + зат есім үш кітап

Сын есім + зат есім жақсы маман
III. Жаңа сабақ. Ұлттық ойындар.

1) «Ұлттық ойындар» атты мәтінді оқу.

2) Мазмұның түсіндіру.

3) Мәтіндегі жаңа сөздермен таныстыру.



Жаңа сөздер.

Тұрмыс – быт

Салт – дәстүр – обычай

Көбінесе – многие, в основном

Сүйек – кость

Тобық – лодышка

Байланысты – связоно

4) Мәтіннің мазмұның орыс тіліне аудартқызу.

5) Кластер. Ұлттық ойындар.



6) Грамматика. Көмекші есімдер.

7) Грамматикалық тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып, көмекші есімді табу.

Қала іші Аялдаманың алды

Ауылдың сырты Төсектін жаны

Көпірдің үсті Орманның жаны


  1. Ұлттық ойындар сөзін септеу.

А.с. ұлттық ойындар

І.с. ұлттық ойындардың

Б.с. ұлттық ойындарға

Т.с. ұлттық ойындарды

Ж.с. ұлттық ойындарда

Ш.с. ұлттық ойындардан

К.с. ұлттық ойындармен
9) Ұлттық ойындар сөзіне дыбыстық талдау жасау.

Ұлттық ойындар.

Дауысты , дауыссыз, жуан жіңішке, еріндік, езулік, ашық, қысаң, ұяң,

5 8 5 - 2 3 3 3 1

үнді, қатаң

4 3

Ұлт-тық ой-ын – дар. 5 буын, 3 түйық буын, 2 бітеу буын.
IV.Қорытындылау. Аузша жауап беру.

1) ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?

2) Олар жануарлардың нелерін пайдаланады?

3) Ұлттық ойындарды қай мейрамда ойнаймыз?



ҰБТ –ға дайындық. Тест.

V.Үйге : 1.5 жаттығу.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет