20 күн
|
1-2 сабақтар
|
Тақырыбы
|
Оқыту үдерісіне өзгеріс енгізу мақсатында сабақты жоспарлау
|
Мақсаты
|
Мұғалімдер «Тәжірибедегі рефлексия» бағдарламасы бойынша оқыған
білімі мен тәжірибесін қолданып, сабақ жоспарлайды, ұсынылған
ресурстардың негізінде топта әзірленген критерийлердің көмегімен
бағалайды.
|
Оқу нәтижесі
|
Мұғалімдер өткен сабақта құрылған оқыту тәжірибесін дамытудың жеке
жобасын қолданып, өз пәні бойынша екі сабақтың жоспарын жасайды,
әріптестері мен тренерден қалыптастырушы пікір алады.
|
Түйінді идеялар
|
Сабақты жоспарлау күнделікті мұғалімнің тәжірибесі болып табылады.
Жоспарлаудың әдістері мен тәсілдерін білу, сабақтың мақсат пен
міндеттерін нақты белгілеу сабақты интербелсенді және инклюзивті
етуге мүмкіндік береді. Бұл сабақтағы жоспарлау тізбектелген сабақтар
топтамасының орта мерзімді жоспарын құруға даярлық болып табылады.
Жоспарлау алдыңғы сабаққа дейін, яғни апта бойында өткізілетін
сабақтарға қатысты болуы маңызды
|
Ресурстар:
|
Блум таксономиясы. Таксономия кестесі ( Білім беру платформасын
қараңыз). Таныстырылымдар, белсенді стратегиялар.Үлестірме қағаздар.
|
1 сабақ
|
Сабақ барысы
|
Жаттығулар
|
Мектеп тренерінің іс-әрекеті
|
Мұғалімдердің іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру.
5 мин
|
• Топты біріктіруге арналған жаттығу
Сәлемдесу, топтың ынтымақтастығын арттыру психолгиялық тренинг
«Кімнің дені сау болып, көп ақша тапқысы келсе, достарына күлімдеп қарасын!» «қатысушыларды ойландыра отырып, белсенділікке шақыру, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында)
Топқа бөлу Мұғалімдер,студенттер,депудаттар
|
Әріптестер бір-біріне күлімдеп қарайды.
Суреттер бойынша топқа бөлінеді.
|
Ой қозғау
10 мин
|
Егер сізге қайда барса да бәрібір болса, онда қалай жететініңіз де бәрібір емес пе?
(Таныстырылым бойынша)
Жоспар құруда жан-жақты ойланып алуға дағдыландыру мақсатында.
|
Мұғалімдердің зейіндері шоғырланады, жоспардың маңыздылығы туралы ой түйіндейді
|
20 мин
Таныстырылым
|
• Мақсаты мен нәтижесін топта талқылау, СМАРТ критерийлер
бойынша өзара бағалау. Мұғалімдер бір-біріне мақсат қаншалықты
өлшеуге келеді, нәтижелері нақты ма деген сияқты сұрақтар қояды.
СМАРТ мақсат дегеніміз не?
СМАРТ критерийлер
(СМАРТ мақсатқа сүйеніп жоспар құру дағдыларын қалыптастыру.)
|
Мақсат маңыздылығын топта талқылайды.
Әр топ бір мақсат бойынша « Менің арманыма қол жеткізудегі жоспарым...!
Кімнің жоспары құнды?
Керемет! Өте жақсы! Тамаша! Маған ұнады!
|
Таныстырылым
20 мин
|
Блум таксономиясымен таныстыру
(Білім беру платформасыа қарау)
Әр топ сатылай отырып мысал келтіреді.
Күтілетін нәтижені тұжырымдайды.
(Блум жүйесімен таныса отырып, сабақ жоспарын дайындауға дағдыландыру)
|
Таныстырылым және таратпа қағаздар бойынша топтық талқылау жасайды.
«Дәмді тамақ әзірлеу» Көрмеге қояды.
Дауысқа салу, жеңімпазды анықтау.
|
Жеке және жұптық жұмыс
10 мин
|
«Сізге сыйлық» ойыны арқылы әр топ мүшелеріне жоспар үлгісі таратылады. (ҚМЖ)
(Жаңа жоспар үлгісімен танысып, артықшылықтары мен мүмкіндіктерін талқылату)
|
Не білетін едім?
Не білдім?
Не білгім келеді?
Қатысушылар жеке пікірін білдіреді.
|
Топтық жұмыс
15 мин
|
• Мұғалімдер сыныбын, тақырыбын таңдап, 1-сабақты жоспарлауды
бастайды. Блум таксономиясын қолданып, мақсаты мен күтілетін
нәтижесін тұжырымдайды.
(Критерий құру дағдыларын қалыптастыру)
|
«Аукцион» Топ аралық жұмыс.
Смарт критерийлер бойынша.
Жоспар критериге сай болса, сатып алады.
|
Кері байланыс
5 мин
|
«Бес саусақ» әдісі бойынша
Ең құнды мәселе (басты мәселе)
Мен топта қалай жұмыс жасадым, кімге риза болдым, кімге көмектестім? ) бірлесу, ынтымақтастық)
Мен қандай білім мен тәжірибе алдым? (Ойлау)
Сабақ ұнады, ұнамады, неліктен? (шынайылық)
Менің бүгінгі сезімім қандай болды? (көңіл-күй)
|
Сұраққа жауап береді
|
5 мин
|
Бағалау
Неліктен осылай болды деп ойлайсыз?
(Блум жүйесі бойынша)
|
Мұғалімдер топ жұмысын және
Өзін -өзі бағалайды.
|
|
10 мин үзіліс
|
|
|
2- сабақ
|
|
15 мин Сергіту жаттығуы
|
«Эстафета» ойынын жүргізу
Алдыңғы өтілген материалдарды сұрақ-жауап арқылы тиянақтау)
|
Блум таксономиясы бойынша сұрақтарға жауап береді.
Сатылары мен әр сатының маңыздылығына байланысты.
|
Жеке жұмыс
25 мин
|
• Екінші сабақты жоспарлау. Тақырып таңдау, мақсаттарды айқындау
Алғашқы көрсетілетін көмек
Қазақстан 2050
Қазақстанның табиғаты
Осы тақырыптарды Блум жүйесіне салып жоспарлайды
|
Әр мұғалім жеке жұмыс жасайды.
|
25 мин
|
• Интербелсенді және инклюзивті сабақ, қалыптастырушы бағалауды
қолдану, сын тұрғысынан ойлауды дамыту, мақсаттың нәтижеге
сәйкестігі, барлық оқушылардың нәтижеге жетуіне қатысты
критерийлер бойынша жоспарларды өзара талқылайды
(Мұғалімдер топтың жұмысын бақылайды, бағалайды)
|
Шеңбер бойынша сабақтарды айналдыра көз жүгіртіп оқып шығады да, ұнағанына белгі қояды.
Блум жүйесі бойынша
|
10 мин
|
Ең үздік жоспарды анықтау
.
|
Ең үздік жоспарды белгі арқылы анықтайды.
|
Кері байланыс
5 мин
|
Рефлексия:
«Дейін және кейін»стратегиясы
Бұл екі сабақтан
мен не күтемін?
|
Стикерге жазып, пошта жәшігіне салады.
|
10 мин
|
Бағалау
|
Сабақтағы тақырып мазмұнын, маңыздылығын бағалайды.
|
|
|
|
|