Мушаханова Нұржамал Орынбасарқызы Сабақ жоспары
ІІІ (базалық ) деңгей «Құрық селосының №1 орта мектебі»
Құрық селосы коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
_____________________
А. Азмағанбетова
Оқу ісінің меңгерушісі
№
|
20.05.2014 ж
|
Информатика
|
7-сынып
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Компьютерлік байланыстың негізгі түрлері. Ауқымды ақпараттық желілер.Жергілікті желі. Интернет. Электрондық пошта.
|
|
Сабақтың мақсаты
|
а) Оқушыларды желі және оның түрлерімен таныстырып, интеллектуалдық қабілеттерін дамыту
ә) интернеттен ақпаратты іздеуді үйрету, интернетті қолдануды практикада пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
б) Ақпараттық мәдениеттілікке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
|
|
Оқу нәтижесі
|
а) Компьютерде дыбысжазу программасын қоса алады.
ә) Интернеттің қазіргі дамыған заманымызда қаншалықты қажет екенін түсінді, қажеттіліктеріне пайдалану керек екенін ұқты.
б) Берілген тапсырмаларды жұпта, топта орындай біледі.
|
|
Сілтеме
|
а) Мұғалімдерге арналған нұсқаулық;
ә) 7,9 -сыныпқа арналған оқулық
|
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер:
|
ОЖТ (оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер): топтық жұмыс.
СТО: жоғары және төменгі деңгей сұрақтары
ОҮБ:(формативті және жиынтық)
АКТ: интерактивті тақта, компьютер, интернет желісі
ОБжК: таныстырылымды қорғау.
Дарынды және талантты балаларды оқыту: деңгейлік тапсырмалар
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар
|
Топтық тапсырмалар, компьютер, интер.тақта, бағалау бетшелері т. б.
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс әрекеті
|
Оқушылардың іс әрекеті
|
І
|
Ұйымдастыру
2мин.
|
Оқушылармен ынтымақтастықты қалыптастыру,шаттық шеңберіне жинау, санау арқылы топқа бөлу
|
Бір біріне тілек айтады,топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды
|
ІІ
|
Өткен тақырыптарды тексеру
5мин. «Ой ашар»
|
Интербелсенді тақтада берілген крассвордты шешу.
|
Крассворд сұрақтарына жауап бере отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын табу.Топ басшысы өз тобынан жауап берген оқушыларды бағалап отырады.
|
ІІІ
|
Миға шабуыл
3мин.
|
«Компьютерлік желі» сөзіне ассоцация.
|
Оқушылар «компьютерлік желі» сөзіне қатысты өз ойларын айтады.
|
Мағынаны тану.
15мин.
|
1 топқа: «Компьютерлік желі түрлері»;
2 топқа: «Интернет»;
3 топқа: «Электронды пошта» тақырыбына постер қорғау тапсырылады.
|
Әр топ оқушылары тапсырма бойынша материал іздеп, постер қорғайды. Жұмыстарын қорғағаннан кейін топтар бірін-бірі бағалайды.
|
Сергіту сәті.
3 мин.
|
Интербелсенді тақтадан кесте беріледі.
|
Оқушылар осы кестеден компьютерлік термин сөздерді табу керек.
|
Практикалық жұмыс
10 мин.
|
Компьютерде практикалық жұмыс
|
Оқушылар компьютерде деңгейлік жұмыс орындайды. Жұмысты толық орындағанын топ басшысына айтады.Топ басшысы қай деңгейдің жұмысын орындайды, соған қарап ұпай санын қояды.
|
ІУ
|
Рефлекция
4мин.
|
Түсіндім.
Түсінбедім.
Мен үшін жаңалық болды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы берілген кестені толтырады.
|
У.
|
Бағалау
2 мин.
|
Топ басшысы бағалайды.
|
Топ басшысы тобындағы оқушыларды алған нәтижелері бойынша бағалайды.
|
УІ
|
Үйге тапсырма
1мин.
|
Интернеттен ақпарат іздеу.
|
Тақырыбы «Жазғы демалыс»
|
«Ой ашар» әдісі:
|
|
|
|
|
|
К
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
М
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
П
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ь
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ю
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ж
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Л
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
І
|
|
|
|
|
|
|
|
Қағаздағы көріністі компьютерге енгізетін құрылғы.
Ақпаратты өңдейтін есептеу құралы
Тышқанның ағылшынша атауы
Ақпаратты қағаз бетіне шығаратын құрылғы
Кескінді құрайтын кішкене нүктелер
Мәзір орысша қалай аталады
Рычагты монипулятор
Компьютердің миы
Адам денсаулығына зиянды құрылғы
Компьютердің есте сақтау құрылғысы
Интернет желісіне шығу үшін қажет құралдың бірі
Принтердің түрі
13.Шрифтінің қазақша атауы
1-топ
Көлемі бойынша кішігірім, бір үй, ғимарат, кәсіпорын аумағында жұмыс істейтін желілер жергілікті желі деп аталады. Олар: аймақтық және ауқымды желілер болып 2-ге бөлінеді.
Қала, облыс, ел ішінде орналасқан желілер аймақтық деп аталады. Егер олар қйсы бір ұйымға немесе ұйымдар тобына тиісті болса, онда бұл корпоротивтік деп аталады. Мысалы, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің желісі –Banknet, негізгі банктің компьютерін оның барлық филиалдарының компьютерлерімен (аудандық бөлімшелерін қоса) біріктіреді.
Одан үлкен көлемдегі, бүкіл елдерге, құрлықтарға тараған желілер ауқымды деп аталады. Олар корпоротивтік те, жалпы да бола алады. Мысалы, Интернет сияқты олардың кез келген пайдаланушыларға қызмет ету мүмкіндіктері бар.
Компьютерлерді жергілікті желіге біріктіру (бірліктен бірнеше жүздерге дейін) түрлі типті кабельдер көмегімен, желілік карта немесе желілік адаптер аталатын арнайы құрылғы арқылы жүзеге асады.Адаптер компьютердің аналық тақшасынгдағы кеңейту слотына қондырылады.
Компьютерлерді қосуға болатын көптеген әдістер бар. Әр қосылу - деректер үшін жаңа маршрут. Желі топологиясы - бұл оның геометриялық пішіні немесе компьютерлердің бір- біріне қатысты физикалық орналасуы. Желі топологиясы түрлі желілерді салыстыру және жіктеу әдісін береді.
Топологияның үш негізгі типі бар:
«Жұлдызша»-топологиясы бар желідегі барлық компьютерлер орталық компьютерлермен немесе концентратормен жалгастырылған. Мұндай желідегі екі компьютер арасында тікелей қосылу болмайды.
Мұндай жүйе қарапайым және тиімді, деректер пакеттері әр компьютерден концентраторға бағытталады. Концентратор өз кезегінде пакеттерді тиісті жеріне жеткізеді. Мұндай топологияның негізгі жетістігі мынады: компьютерлер мен концентратор арасындғы жекелеген жалғағыштар істен шыққанмен, бүкіл желі жұмыс істей береді.
«Жұлдызша» топологиясының кемшілігі оның негізгі жетістігінен туындайды: егер концентратор бұзылса, онда ол бүкіл желіні түгел істен шығарады.
«Сақина» топологиясына тән бір нәрсе – жалғағышардың соңғы нүктесі болмайтыны; деректер берілетін біртұтас сақина құрған (міндетті түрде шеңбер емес) желі тұйықталған. Мұндай сақинада бір нүктеден қозғау алған деректер ақыр аяғында желінің басына барады. Осындай ерекшеліктен деректер сақинада барлық уақытта бір бағытта қозғалады.«Сақинаның» «Жұлдызшадан» бір ерекшелігі – оған барлық желілік компьютерлер арасында үзіліссіз жол қажет, өйткені желінің бір жері істен шықса, бүкіл тоқтап қалады. «Сақинаның» тағы бір осал жері –деректер біреулердің желілік компьютері арқылы өтетіндіктен де, ақпаратты бөгде ұстап қалуына мүмкіндік береді.
«Шина» топологиясы бір жеткізетін каналды, әдетте «шина» деп аталатын коаксиалды кабельді пайдаланады. Барлық желілік коспьютерлер «шина» тікелей қосылады.
«Шина» топологиясы бар желіде деректер екі бағытта бірдей жылжиды. Кабель – шинаның екі шетінде арнайы бұқтырмалар (терминаторлар) орнатылған. «Сақина» жағдайындағыдай, желінің бір жеріндегі қосылудың бұзылуы жұмысты бірден тоқтатады.
2 топ.
Миллиондаған компьютерлер байланысынан құралған ақпараттық кеңістікті Интернет деп атайды. Интернеттің ең қарапайым анықтамасы желілердің желісі деп аталады. Желідегі компьютерлердің Интернетке тұрақты қосылғандары мен желінің басқа бөліктерімен өзара ақпарат алмасуға қатысушыларын серверлер деп атайды. Серверлердің барлығы ТСР/ІР стандартты хаттамасын қолданады.
ТСР/ІР шын мәнінде бір ғана емес екі хаттама болып табылады.
ТСР – ақпаратты пакеттерге бөледі және қабылдаушыға қайтадан жинауға жауап береді.
ІР- осы ақпараттардың желі арқылы берілуі мен адресатқа жетуін басқарады.
ІР адрес келесі түрде жазылады. Мысалы, 198.137.240.100.
Компьютерді Интернетке қосу үшін оны тұрақты ІР адресі бар басқа компьютермен байланыстыру қажет. Осындай байланыстыруға мүмкіндік беретін арнайы мекемелер Интернет қызметін жеткізушілер немесе сервис – проавайдерлер деп аталады. Мысалы: Nursat, S&Communications, Parasang, Ducat, Қазақтелеком, Тарлан т.с.с. сервис – провайдерлер бар.
Интернеттің қызметтері
Интернет поштасы. Компьютерді Интернетке қосылған кез келген тұтынушыға автоматты түрде электрондық пошталық адрес тағайындалады. Интернетк қосылуға мүмкіндік беріп отырған сервер- компьютерде электрондық «пошталық жәшік» құрылады. Әрбір адреске келіп түскен хабар осы жәшікте, сол адресат сервермен нақты түрде қосылғанға дейін сақталады.
Телеконференциялар. Интернеттің бұл қызмет түрі поштаның дамуы нәтижесінде пайда болған десе болады. Телеконференцияларды жаңалықтар тобы деп те аталады.
World Wide Web (WWW) қызметі. Интернеттің ең қарапайым және өте кең тараған қызмет түрі болып табылады. Көбінесе оны тек Web деп атайды.
Электрондық пошта да, телеконференциялар жүйесі де ақпарат алмасудың кәдімгі жүйелері іспеттес. Өз пошталық жәшігіңізді ашып, біз оған келіп түскен хабарламаларды көре береміз. World Wide Web қызметі интерактивті түрде жұмыс істеуге арналған. Ол ақпараттарды жылдам іздеп табу және керектісін жинау мүмкіндігін береді. World Wide Web қызметін пайдалануда HTML «құжаттарының пішімі (мәтін пішімі)» және «гипермәтіндік сілтемелер»деген негізгі екі ұғым бар.
Web – парақтар адрестері. Әрбір Web – парақтың өзі жеке Web – құжат болып табылады. Бұл Web – парақтардың кәдімгі мәтіндік құжаттардан жазылу пішімі өзгешелеу болады және олардың атауы HTМ деген жалғаумен жазылады. Сондай – ақ әрбір Жер шарындағы компьютерде орналасқан файлдың адресін оны іздеу жолы немесе электрондық адресі деп атайды.
World Wide Web – дегі ақпараттарды оқу. Кез – келген компьютерде HTML пішімі түріндегі Web – құжат оқу үшін арнайы программа болуы керек. Мұндай программаларды Web – ті көру құралдары немесе броузерлер деп атайды.
Web – құжаттарды оқуға арналған, өте кең тараған программаларға NetScape Navigator және Enternet Explorer броузерлері жатады.
Интернеттен ақпарат іздеу. Гипермәтіндік сілтемелерді пайдалана отырып, Интернеттің ақпараттық кеңістігіндегі бір Web – парақтан оның келесісіне өтіп, оларды шексіз аралай беруге болады. Интернетте ақпарат іздеуге арналған арнайы іздеу серверлері бар. Жалпы іздеу серверлерінің екі түрі бар. Олар: іздеу каталогтары және іздеу индекстері.
Іздеу каталогтары ақпараттарды олардың тақырыбы бойынша іздеуге арналған.
Іздеу индекстері алфавиттік көрсеткіш арқылы жұмыс істейді. Белгілі бір сөзді немесе сөз тіркесін, яғни түйінді сөздерді енгізе отырып, сол термин кездесетін құжаттарды жылдам іздеп табуға болады.
3 топ
Электрондық пошта ( Electronic mail немесе қысқартылған түрде E – mail) дұрыс көрсету керек. Пошталық адрес @ белгісімен бөлінген екі бөліктен тұрады. Адрестің сол жақбөлігі – пайдаланушының жергілікті аты, ал оң жақ бөлігі домен аты @ белгісі «ит» немесе «маймыл» деп аталады. Адрестің жазылуы: school12 gim@ mail.ru болса, онда жәшік school12_gim доменінде mail.ru деп те оқуға болады.
Әртүрлі операциялық жүйеде жұмыс істеуге арналған мүмкіндіктеріде әртүрлі пошталық программалар бар. Олар: Microsoft Exchange, Outlook Express, Microsoft Outlook, Internet Mail, Eudora, Exchange Mail т.б.
Сергіту жаттығуы.
Т
|
П
|
Л
|
О
|
Т
|
Т
|
Н
|
О
|
М
|
Ы
|
П
|
Р
|
Р
|
Т
|
Е
|
И
|
Д
|
Е
|
Ш
|
Н
|
И
|
Е
|
Е
|
Р
|
О
|
М
|
М
|
Қ
|
А
|
Н
|
Т
|
Р
|
Н
|
Н
|
И
|
Т
|
Н
|
Т
|
С
|
Ө
|
З
|
Е
|
Т
|
Р
|
О
|
А
|
И
|
Б
|
А
|
Й
|
Т
|
Т
|
Е
|
З
|
М
|
В
|
П
|
И
|
К
|
М
|
Е
|
Р
|
Е
|
Ә
|
И
|
А
|
Р
|
С
|
О
|
Ұ
|
А
|
Ф
|
Т
|
Р
|
И
|
Х
|
Е
|
Д
|
Я
|
Й
|
Л
|
І
|
У
|
В
|
Ж
|
Л
|
И
|
Я
|
И
|
Ц
|
Н
|
С
|
Д
|
А
|
Ь
|
Ф
|
И
|
К
|
А
|
Жасырылған сөздер:
Тышқан, мәтін,плоттер, принтер, сөз, байт, пиксель, архив,
жад, модификация, ұя, файл, терезе, монитор, модем,
интернет, байт, антивирус.
Деңгейлік тапсырма:
А деңгей
Интернеттен Қарақия ойпаты, Қарақия ауданы туралы ақпарат ізде.
В деңгей
Табылған ақпаратты көшіріп, өзіңнің қапшығыңа «Қарақия» деген атпен сақта.
С деңгей
Осы алынған ақпаратты досыңның поштасына жібер.
Рефлекция
Түсіндім
|
Түсінбедім
|
Мен үшін жаңалық болды
|
|
|
|
Бағалау парақшасы
Оқушының аты жөні
|
Крассворд шешу
1 сұрақ 1 ұпай
|
Постер қорғау
|
Практикалық жұмыс
А деңгей – 5 ұпай
В деңгей – 10 ұпай
С деңгей – 15 ұпай
|
Қорытынды
40-45 ұпай – «5»
30-39 ұпай – «4»
15-29 ұпай – «3»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |