Сабақ жоспары Нугманова Г. Н 13. 04. 17ж Шыганбаева М. Тақырыбы Сын тұрғысынан ойлаудың мәні Мақсаты



Дата11.08.2017
өлшемі70,12 Kb.
#23275
түріСабақ
Ықшам сабақ жоспары Нугманова Г.Н

13.04.17ж Шыганбаева М.



Тақырыбы

Сын тұрғысынан ойлаудың мәні

Мақсаты

Сын тұрғысынан ойлаудың дағдыларын дамытуға арналған әдістер арқылы бірлесе отырып шешімін табады, сыни ойлау туралы түсінік қалыптасады,маңызы мен өзектілігі туралы тұжырым жасайды.

Күтілетін нәтижесі

Мұғалімдер өз сабақтарында сын тұрғысынан ойлауды дамытудың тәсілдерін әзірлейді.

Түйінді идеясы:

Сын тұрғысынан ойлау – ойдың белсенді қуатты құралы.

Ресурстар:

Слайд, бейнематериал, флипчарт, маркер, стикер, бағалау заттары. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық

Сабақтың барысы

1-2 сабақтар
5минут


Білу

15 минут


Түсіну

20 минут


Жинақтау

10минут

Талдау

20 минут

Жинақтау

20 минут

15 минут
20 минут
Бағалау

15 минут

20 минут

5 минут

Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу

Визуалды және ауызша көрсеткіштерді талдау (бейнеролик "Талпыныс" мультфильм қарау, визуалды және ауызша талдау)

Тақырып ашылады.

Ресурстар: АКТ,көзбен көретін айғақтарды сыни ойлау арқылы талдау;




Ікезең. Мотивация. Проблеманы ұсыну.

1 тапсырма

"Сыни ойлау-қалай ойлау?" әдісі «Мен ойлаймын»



(постер қорғау, топпен жұмыс,ойын ортаға салу)

1 топ: Абайдың суреттері

2 топ:Өсімдіктердің суреттері

3 топ:Терезеге қарау (тағы да мен не көріп тұрмын....,гүлдің көзімен қарасам,мен бұлтпын,көліктер,жануарлар,т.б)

Әдісі: "Мылқау пікірталас" (қатысушылар тақырып аумағында талқылау: - орын ауыстырады;

- топтың әр мүшесі жазылған тұжырыммен танысады да, өз

ойымен толықтырады;

- сөйлесуге, талқылауға тыйым салынады;

- әр топ өз жұмыстарын қорғайды;

Ресурс: флипчарт,маркер.



ІІкезең. Теориялық білім. (Таныстырылым)

"Балалардың сын тұрғысынан ойлауы "


Ресурстар: Ман 43-бет.

ІІІ кезең.Кері байланыс.

2 тапсырма. "Бір ауыз сөз " әдісі (ауызша)

Сыни ойлау туралы ұғымдарын бір ауыз сөзбен тұжырымдау.

Үкезең. "Сыни ойлауды сабақта қалай қолдануға болады" Өз таңдауларынан әдіс тудыра отырып, әр топ берілген тақырыпты талдайды.

3 тапсырма "Суды қалай үнемдеуге болады?"тақырыбын ашу

Ресурс: МАН,АКТ,флипчарт




Ү кезең.Теориялық білім. Таныстырылым.

"Диалог арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту"

Ресурстар: Ман 44-45 бет

- Диалог арқылы сыни ойлауды дамыту ұғындыру.

- өзара бағалау:(смайлик арқылы бағалау)
Кофе-брейк-15 мин
2- сабақ

Тақырыбы

Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану.

Мақсаты

Сын тұрғысынан ойлаудың дағдыларын дамытуға арналған әдістер арқылы бірлесе отырып шешімін табады, сыни ойлау туралы түсінік қалыптасады,маңызы мен өзектілігі туралы тұжырым жасайды.

Күтілетін нәтижесі

Мұғалімдер өз сабақтарында сын тұрғысынан ойлауды дамытудың тәсілдерін әзірлейді.

Түйінді идеясы:

Сын тұрғысынан ойлау – ойдың белсенді қуатты құралы.

Ресурстар:

Слайд, бейнематериал, флипчарт, маркер, стикер, бағалау заттары. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық


ҮІ кезең.

4 тапсырма "Әңгіме арқылы баланы оқытудың жолдары"

Джигсо әдісімен постер қорғау

- жалпы мәселені алдымен жұпта сосын ұжымда талқылау, қорғау.

Ресурс: МАН-45 бет,флипчарт,маркер



ҮІ кезең. Теориялық білім. Таныстырылым

"Әңгіменің түрлері"

- дәйектеудің үш түріне нақты түсінік беру:


ҮІІ кезең.5 тапсырма " Бәрі де өз қолыңда "

Бейнесюжет көру арқылы үш топта сыни тұрғыда ойлау, талдау, әңгімелеу, рольде ойнау арқылы жүзеге асыру.

І топ-ата-ана көзқарасымен;

ІІ топ-мұғалім көзқарасымен;

ІІІ топ-оқушы көзқарасымен

Ресурс:АКТ

Кері байланыс

ҮІІІ кезең.Теориялық білім.

Мұғалімнің,оқушының,ата-ананың сыни ойлауы.

Ресурс:МАН-46-47 бет


Кері байланыс. "Табыс сатысы" әдісімен

2-ші түрі



Тренерлік сабақ

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы

Сын тұрғысынан ойлаудың мәні

Сілтеме

Мұғалімге арналған нұсқаулық

Сабақтың жабдығы




Жалпымақсаттар
Оқыту  нәтижесі

Мұғалімдер 21 ғасырда сын тұрғысынан ойлаудың маңызы мен өзектілігі туралы тұжырым жасайды.

Мұғалімдер өз сабақтарында сын тұрғысынан ойлауды дамытудың тәсілдерін әзірлейді.

Түйінді идеялар

Сын тұрғысынан ойлау, бақылау, тәжірибе ,толғану, және пайымдау нәтижесінде алынған ақпаратты ұғыну, бағалау, талдау және синтездеуде қолданылатын әдіс болып табылды, сонымен қатар ол әрекет жасауға негіз, түрткі болуы да мүмкін.




Сабақтың барысы

Топқа бөлу

Әр мұғалімнің қолындағы өзінің жеке заттарын алып, топтастырып жинақтау арқылы топқа бөлемін. 3топқа бөлемін.

Аттарын атау арқылы топтарға бөлініп отырады.

Ынтымақтастық атмосферасы

«Торай мен печенье» мультфильмінің жартысын көрсету
Топтар сұраққа ауызша жауап беріп, сын тұрғысынан ойлап, пікірлерін білдіреді.
( Мұғалім де мақсатына жету үшін әр түрлі әдіс тәсілдерді қолданады)

Торайдың іс әрекеті мен мектептегі мұғалімнің іс-әрекеті арасында қандай байланыс бар?


Сабақтың барысы

Әр топқа тапсырма беру. Мультфильм қалай аяқталады? (Әр топ жұмысын қорғайды. )
Топтарға тапсырма:

1.«Қарапайым ойлау мен сыни ойлау» сипаттамасын беру.


Қиылысқан пікірлер

Қарапайым ойлау сыни ойлау

2. Әр топ постер қорғайды.

1топ-Сын тұрғысынан ойлау туралы жалпы түсінік

2топ-Сыныптағы балалар мен жасөспірімдердің сын тұрғысынан ойлауы.

3топ-Диалог арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту.



Эссе немесе қысқаша әңгіме жазу арқылы

Қорытынды.

Шығармашылық ойлауды дамытудың негізгі түрткісі-сыни ойлау.





Рефлексия

Чемодан, еттартқыш, себет

Ч-осы сабақта алғаным

Е-әлі ой елегінен өткізетінім

С-осы сабақтан алмайтыным




1-2 адам ауызша айтады, қалғандары стикерге жазады.суретке жапсырады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет