Пән мұғалімі : Ескалиева Бактилы Кзылгуловна
Сабақ жоспары
|
Пән: алгебра(қосымша)
|
Өткізілетін күні:14.11.2014ж
|
Сынып: 7
|
№ 9
|
Тақырыбы: Көпмүшелерді тепе-тең түрлендіру
|
Мақсаты: Көпмүше, Көпмүшенің стандарт түрі, Көпмүшенің коэффиценті, Көпмүшенің дәрежесі ұғымдарын енгізу, оларды есептер шығаруда қолдану;
Күрделі өрнектерден тепе тең түрлендіруге есептер шығарады
Нәтижесі: Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға қалыптасады
Модуль: диалог, оқушылармен топтық жұмыс
Сілтеме: 7- сынып оқулығы, дидактикалық оқу-құралы, тапсырма жазылған карточкалар.
|
|
|
|
Кіріспе: сыныпты топқа бөлу Топқа бөлуде әр топта тапсырмалар болады.
|
|
2 мин
|
Сабақтың барысы
|
Кезең.
Берілетін уақыт (45мин)
|
Сабақтың өту барысы
|
Оқушы жұмысы
|
жабдықтар
|
Қайталау
Ойлау қабілетін дамытуға тапсырмалар
5мин
|
Жаңа сабақ. Тақтаға өрнектер жазылады. Оқушылар бірмүшелерді бір бағанға, бірмүше еместерін бір бағанға бөліп жазады.
х(х + у)
ab +
3х(х + у) – көбейтінді бірақ бірмүше емес, неге?
Көпмүше ұғымы енгізіледі. ab + қосындысын көпмүше болама?
|
Оқушылар тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды
|
Интертақта карточка
5-матем 128-бет
|
Білім
Келесі тапсырманы орындау үшін дайындық жұмыстарын орындайды
10мин
|
Тапсырмалар: Көпмүше дәрежесін анықтаңдар:
а) -5х + 0,001 х8 + 300x6+1;
б) 0,8у2 - yl0+ 1.
в) х4у2 + у6 - 2х6 - 3ху5;
г) 8a2b + 3ab2-b4?
|
Оқушылар ауызша орындайды
|
|
Түсіну
Келесі осы есепке тікелей байланысты материалдарды түсіндіруге дайындық жұмыстарын орындайды
10мин
|
Пысықтау сұрақтары. Ауызша жаттығулар.
1)
2) Көпмүшелерді дәреже көрсеткіштерінің кемуі бойынша жазыңдар:
|
Ауызша жаттығулар.
Орындайды топта талдайды
Алдымен жақшаны ашу ережелерін еске түсіреміз. А= және В= к өпмүшеліктері берілген. Тақтаға бір оқушыны шақырып, А+В, А-В өрнегін құрғызамыз.
Мұғалімнің көмегімен көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін қорытып шығарамыз
|
|
Қолдану
Оқушылардың оқу жылы басындағы біліктілігі мен қабілеттілігі деңгейңн анықтау мақсатында тапсырмалар орындалады
5 мин
|
Есептер шығару
|
Есептерді топта шығарып қандай тақырыптар қамтылғанын айтып береді
|
Достық» 6-сыныпқа арналған тапсырма
|
Талдау
тесттегі тапсырмаға талдау жасалады 5мин
|
Карточка 3.
Ықшамда:
|
Карточка 4.
Ықшамда:
|
,карточка
|
Жинақтау
Бірнеше материалдарды қайталау арқылы оқушылар ойлау қабілетіне тапсырмалар орындалады 6 мин
|
Қорытынды: Төмендегі тест алынып жіберілген қателер талданады
|
|
Достық» 6-сыныпқа арналған тапсырма
|
Бағалау
2мин
|
|
|
|
Тест тапсырмалары
А нұсқа
1. Ұқсас бірмүшелерді табыңдар: 1) Зху;
|
2) Заb;
|
3) - 7ху. 4) - 7.
|
А. 1 ж/е 2, 3. Б. 1 ж/е 3.
|
В. 1, 2, 3 4.
|
|
2. Қай өрнек көпмүшеге жатады?
1) х(5х + у3);
|
2) 5ху3;
|
3) 5 + х + у3
|
А. 3. Б. 2.
|
В. 1ж/е З.
|
|
3. Өрнекті ықшамда: (а2 * а3)3.
А. а8. Б. а18. В. а15.
4. Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтір 4 * х * х * х * 2 - 6х5 + х3 * х4
A.4х3 * 2 - 6х5 + х7. Б. 8х3 - 6х5 + х12. B. х7 - 6х5 + 8х3.
Б нұсқа
1. Ұқсас бірмүшелерді табыңдар : 1) 5ху;
|
2) - 9;
|
3) 5ас;
|
4) - 9ху.
|
А. 1 мен 3. Б. 1 ,3, 2 , 4
|
|
В. 1 мен 4.
|
|
2. Қай өрнек көпмүшеге жатады?
1) 4 + Зу - у2;
|
2) (х + у):(х - у);
|
3) 7 - х.
|
А. 2 мен 3.
|
Б. 1 мен 3.
|
В. 1, 3 және 4.
|
3. Өрнекті ықшамда а3(3а3)2.
А. 9а8. Б. 6а9. В. 9а9.
4. Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтір 6 * а * а * а * а * 1,5 + 0,4 * а3 * 5 - а6 * а3
A.9а4 + 2а3 - а18. Б. - а9 + 9а4 + 20а3. B.- а9 + 9а4 + 2а3.
жауаптары: Анұсқа Б, В, В, А.
Б нұсқа В, Б, В, В
а) б)
3.Ауызша есептеулер: 1) 0,32 2) (- 2)3 3) (- 0,2)1 4) 62 + 82 5) – 92 6) (- 10)2∙260 7) – 42 + 42 8) 4∙52 9) 26 10) - 42 + 460 11) 52 12) 43 13) (32)2 14) (0,4 – 0,1)2 15) - 82 16) - 49 + 72 17) 0,53
2.А.П .Ершова ,В:В Голобородька, А.С .Ершова Алгерба, геометрия 7
3. Ә. Н. Шыныбеков Алгебра оқыту әдістемесі ,Алматы «Атамұра» 2012 ж
Достарыңызбен бөлісу: |