Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы
КММ «Целинный орта мектебі»
«БжС» ТЕХНОЛОГИЯСЫ БОЙЫНША ДАЙЫНДАЛҒАН
САБАҚ ЖОСПАРЫ
ПӘНІ: ҚАЗАҚ ТІЛІ
ОҚЫТУ КАРТАСЫ: БИОИНТЕРНЕТ
СЫНЫБЫ: 4 «А»
Мұғалімі: Кудажанова А.С.
Мерзімі: 14.12.2016ж
Сынып: 4 «А»
Пән: қазақ тілі
Тақырып: Қосарлама қос сөздер
Өткізу түрі: «Биоинтернет» картасы, БжС технологиясы, ақпараттық технологиясы
Мақсаты: қазақ тіліндегі қосарлама қос сөздермен таныстыру; осы өткен тақырып бойынша оқушылардың білім мен біліктілігін сөйлеу арқылы нақты бекіту.Оқушылардың жұмыстарын ұйымдастыра отырып, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.
Міндет:
І. Қос сөздердің мағынасын, олардың жазылуын түсіну, сөздердің сөйлем ішіндегі орнын анықтай білу.
ІІ. Тақырыпқа сай берілген тапсырмаларды өмірмен байланыстыра алу.
ІІІ. Технологиялық картаны пайдаланудың жүзеге асырылуы және нәтижеге жету.
Күтілетін нәтиже: алға қойған мақсатқа жету.
№
Сабақтың құрылымы
«Биоинтернет » технологиялық картасының
жұмыс мазмұны
Қартаның жұмыс тәртібі
1
2
Ұйымдастыру кезеңі
Мотивация
Жетектеуші білімді әрекет амалдарын өзектендіру
Сабаққа психологиялық ахуал тудыру:
Мұғалім:
- Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл-қызың мәнгі сені
Болашағым, бақытым, дара тілім!
Міне, балалар, кемеңгер ғұлама ақындарымыздың тілі-туған тіліміз қазақ тілі сабағы.Осы қазақ тілі сабағы туралы сендердің ойларың қандай?
(әр оқушы екі жолдан айтады)
Оқушылар:
-Қазақ тілі сабағын
Жанымдай жақсы көремін (Жансая)
-Сауатты, әрі әдемі
Жазуларды түзейміз (Томирис)
-Қолымдағы кітапты
Жоғары алып қоямын (Алина)
-Ережені жаттап ап
Сабаққа зейін қоямын (Ақнұр)
Өткен тақырыптар бойынша қысқа тест алу
ОӘЖА бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар қояды.
Оқулықта берілген тақырып бойынша жаттығуға назар аудару.
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының саны қойылады.Сыныптағы бала саны 4-еу =3=63% ООМ кестесі бойынша жұмыс барысын түсіндіру. Ойлау қабілетінің дамуына, табысты болуына ынталандыру.Сыныпты белсендіру үшін көшбасшыға сөз беру.
Көшбасшы:
-Қазақ тілі-бал тілім
Өзің барда шалқыдым
Тіліммен бірге самалмын
Олай болса, достарым!
Күн көзіндей күлімдеп,
Көңілді болып жүрейік
Қазіргі болар сабаққа
Жүректен ақ жол тілейік.
Оқушылар тақтаға шығарылмайды.
3
4
5
Тапсырма беру
Топтарды анықтау
Білімді өз бетінше қолдану
ТКШ
|
АКШ
|
ЖКШ
|
Анда-санда сөзі-нің орнына тағы да қандай қос сөздерді қойып жазуға болады?
|
Қандай сөзінің орнына тиісті қос сөздерді жаз
|
АКШ дағы қос сөздерге күрделі сөй-лем құрап жаз
|
Асан анда –санда келеді.
|
Олар қандай жолмен асықпай келді.
|
| Бір шапалақ ұрады.1 тапсырма.
Екі шапалақ ұрады.2 тапсырма.
ТКШ
|
АКШ
|
ЖКШ
|
Мына сөздерге ти-істі сөздерді қо-сып, қос сөз жаса
|
Мына сөздерден қайталама қос сөздерді бір бөлек және қосарлама қос сөздерді бір бөлек бөліп жаз
|
Осы сөздердің ішін-дегі қосарлама қос сөздерді қатыстырып сөйлем құра
|
Ата, кәрі, үп, дүркін, жарқ, құрт, қазы, азық, шатыр,тату, құрал
|
Тұс, салдыр, бү-гін , көре, сөй-леу, бүгін, алыс, үлкен, тарс, ау-ыл,айқұш, рет, биік, жылы, аз-ық,қызыл, анда, түзу, сары ,күте, көрші,кішкентай ,мең, сүйкімді ,ашық, жатса, шыбын,жолдас, қызыл, жасыл, мөлдір, екі,таза
|
Түзу,, салдыр, шарт, көре, сөйлей, бүгін, алыс, үлкен, тарс, аз,айқыш, рет, биік, жылы, азық, биік қызыл, анда, сары ,күте, көрші,кішкентай ,мең, сүйкімді ,ашық, жат-са, шыбын
|
Жұмыс аяқталған соң,оқушылар дәптерлерін алмастырады. «Қолдағы қаламсап – бұл қателік бұйрығы»
Дұрыс жауаптарды тақтадан көрсету. Тақтаға барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушылар шығады және оларды тексеру. Бұлар – «Альфа» тобы.
Тақтаға екі тапсырманы орындаған оқушылар шығады. Оларды «Альфа» тобындағы оқушылар тексереді.
Бір немесе барлық тапсырманы дұрыс орындамаған оқушылар үшінші қатарға отырады, бұлар «Гамма» тобы, ал екі тапсырманы дұрыс орындаған, тексеруден өткен оқушылар екінші қатарға отырады – бұлар «Бета» тобы, «Альфа» тобының оқушылары бірінші қатарға отырады.
ОӘЖА бойынша барлық ережелер қайталанып шығады.
Үш шапалақ ұрады 3 тапсырма.
ТКШ
|
АКШ
|
ЖКШ
|
Мына сөздердің қай-сысынан қайталама қос сөздер жасауға болады ?
|
Мына сөздердің қай-сысынан қосарлама қос сөз жасауға бо-лады ?
|
Осы сөздерді қатыс-тырып сөйлем құра , оның ішінен қос сөз-дердің жасалу жо-лын түсіндір
|
Көре, сөйлеу, бүгін, алыс, үлкен, тарс, ,айқұш, рет, биік, жылы, азық,қызыл, анда, түзу, сары ,кү-те, көрші,кішкентай ,мең, сүйкімді ,аш-ық, жатса, шыбын,
жолдас, қызыл, жасыл, мөлдір, екі
|
Тұс, салдыр, бүгін , көре, сөйлеу, бүгін, алыс, үлкен, тарс, ауыл,айқұш, рет, биік, жылы, азық,қы-зыл, анда, түзу, сары ,күте, көрші,кішкен-тай ,мең, сүйкімді ашық,жатса,шыбын,
жолдас,қызыл,жасыл,
мөлдір,екі,таза,
|
Шарт, салдыр, биік , көре, сөйлей, бүгін, алыс, үлкен, тарс, аз,айқұш, рет, биік, жылы, азық,қызыл, анда, түзу, сары ,кү-те, көрші,кішкентай ,мең, сүйкімді,ашық, жатса,шыбын,жолдас,
қызыл,жасыл, мөлдір, екі,таза,
|
Жұмыс аяқталған соң,оқушылар дәптерлерін алмастырмайды. «Қолдағы қаламсап – бұл қателік бұйрығы»
Дұрыс жауаптарды тақтадан көрсету.
Жұмыс аяқталуы 5+30 формуласы бойынша.
Тапсырманы орындау бойынша сыныпты үш топқа бөлу.
Альфа: ТКШ-АКШ-ЖКШ
Бета:АКШ-ТКШ
Гамма:ТКШ немесе барлық тапсырма дұрыс орындалмады.
Матрица ұяшықтарына белгілеу
Тексеру; матрица ұяшықтарына белгілеу
Тақтаның алдында тек «Бета» тобының ғана оқушылары жұмыс жүргізеді. Әрқайсысы тақта алдындағы жұмыстан кейін ООМ өзінің ұяшығына плюс алады. «Альфа» тобына кірмейді.
6
7
8
9
Түзету
Ой толғау
Бағалау
Үй тапсырмасы
Жұмыс аяқталғаннан соң сарапшы оқушылардың жұмыстарына талдау жасау,олардың қандай қателіктер жібергенін сауатты,нақты түсіндіру керек.
«Тапқыр болсаң, тауып көр» ойыны арқылы оқушылардың жетіс-тіктерін анықтау
Баға деңгей бойынша қойылады.
«Альфа» - 5 ұпай, «Бета» - 4 ұпай, «Гамма» - 3 ұпай
Топ деңгейіне қарай тапсырмаларды беру
Матрица ұяшықтарына белгілеу
Сыныптың сапасын белгілеп отыру.
Достарыңызбен бөлісу: |