САБАҚ: Алгебра және анализ бастамалары
|
Мектеп: ШР «Жас ұлан» мектебі
|
Күні:06.12.2016ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Құлмағанбетова Б.О
|
Сынып:10а
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Дәреже көрсеткішін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулер
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Функцияның дәрежесін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулермен таныстыру мақсатында ұландардың тақырыпты өз ізденістерімен ашуына ықпал ету.
|
Сабақ мақсаттары
|
Дәреже көрсеткішін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулерді ұландардың өз бетінше шешу дағдысын қалыптастыру
|
Күтілетін нәтиже:
|
Барлық ұландар: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімдерінің жалпы, дербес түрін біледі
|
Ұландардың басым бөлігі: Дәреже көрсеткішін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулерді түрлендіру арқылы шеше алады
|
Кейбір ұландар: Бұрын үйренген стратегияны пайдалана отырып, жоғары деңгейлі есептерді шығара алады.Алған ақпаратын синтездейді, талдайды
|
Негізгі идеялар:
|
Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануы.
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Серпілген сауал, Джигсо, Смайл
|
Тілдік мақсат
|
Оқу үдерісін жетілдіріп отыру мақсатында сирек қолданылатын сөздерден сөздік қорын жасау.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Тригонометриялық тепе-теңдіктер мен формулалар, тригонометриялық теңдеулер
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Жазылым бойынша ұсыныстар: есептер мен жаттығулар
Айтылым бойынша ұсыныстар: тірек-сөздер
Оқылым бойынша ұсыныстар: сұрақ – жауаптар
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Алгебралық теңдеулер мен тригонометриялық теңдеулерді шешудің қандай айырмашылықтары бар?
Тригонометриялық теңдеулерді шешудің өзіне тән ерекшеліктері
|
Алдыңғы оқу
|
Тригонометриялық формулаларды түрлендіру жолымен шешілетін тригонометриялық теңдеулер
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы(3 мин.)
(7 мин.)
|
Ұйымдастыру кезеңі :сәлемдесу, баяндауды қабылдау, түгелдеу, журнал толтыру
Үй тапсырмасын тексеру:
«Серпілген сауал» (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
|
Сынып журналы, тәртіп дәптері
|
Ортасы (15 мин)
10 мин
5 мин
|
Сабақтың негізгі бөлімі
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында Джигсо әдісі бойынша топтарға мынадай тапсырмалар бөліп беріледі:
1-топ: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
2-топ: Алгебралық теңдеулерге келетін тригонометриялық теңдеулер
3-топ: Түрлендіру арқылы шешілетін тригон теңдеулер
4-топ: Дәреже көрсеткішін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулер Тапсырмаларды оқуға 5 минут уақыт беріледі, уақыт аяқталғанда, 1-5 санап топ мүшелерін қайта топтастырып, тақырыптың картинасын жасайды.
|
А3 қағазы, маркер Тест тапсырмалар
|
Оқулықпен жұмыс
Күннің жадын дәптерлеріне жазады,оқулықтағы №120,121 есептерін шығарады
Тест.
Әр ұланға жеке тапсырма беріледі, есеп шығарып болған соң қасындағы жұбымен тексереді, талқылайды
I нұсқа
1.Теңдеуді шешіңіз: sin x =
A) +; B) +; C) (-1)n+1+;
D)(-1)n+; E)+; {Дұрыс жауабы}= C
2.Теңдеуді шешіңіз: cos x + = 0
А) +; B)+; C)+;
D)+; E)+; { Дұрыс жауабы }= D
3.Теңдеуді шешіңіз: 2cos x=0
A)+; B)+; C)+;
D)+; E); { Дұрыс жауабы }= B
4. 2cos x - = 0 теңдеуінің [] аралығындағы түбірін табыңыз:
A); B) ; C) ; D) ; E) { Дұрыс жауабы }= C
5.Теңдеуді шешіңіз: 2 cos x + 3 = 0
A)arсcos +; B)Шешімі жоқ C)-arсcos +;
D)arсcos +; E)arсcos 3+; { Дұрыс жауабы }= B
II нұсқа
1.Теңдеуді шешіңіз: 3sin x – 1= 0
A)(-1)n+1arcsin +; B)arcsin +; C)(-1)narcsin +;
D)(-1)narcsin +; E)Шешімі жоқ { Дұрыс жауабы }= D
2.Теңдеуді шешіңіз: 3tg x-=0
A)+; B)+; C)+;
D)+; E)+; { Дұрыс жауабы }= E
3.ctg x=1 теңдеуінің () аралығындағы түбірін табыңыз:
A) ; B) ; C) ; D) ; E) { Дұрыс жауабы }= B
4.Теңдеуді шешіңіз: tg(x+) =
A)+; B)+; C)+;
D)+; E)+; { Дұрыс жауабы }= E
5.Теңдеуді шешіңіз: ctg( – 2x) – 1 = 0
A)+; B)-; C)+;
D)+; E)Шешімі жоқ { Дұрыс жауабы }= B
|
|
Аяқталуы(3 мин.)
(2 мин.)
|
Қорыту.
Кері байланыс:стикерлерге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазып, көніл-күй стратегиясы бойынша плакаттағы смайликтерге жапсырады.
Бағалау: ұландарды автобустағы билет әдісі бойынша жинаған билеттеріне қарай, орындаған формативті тапсырмаларына қарай және белсенділіктеріне қарай бағалау
№124,125 есептер
|
Бағалау парағы, стикер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
А –деңгейіндегі оқушыларға жетелеу сұрақтарын қолдану.
С-деңгейдегі оқушыларға Шығармашылық қабілетін арттыратын тапсырмалар беру
|
Бағалау.
1.Белсенділік танытқаны үшін
2.Маңызды пікір айтқаны үшін
3.Сұраққа жауап бергені үшін
4.Регламентті сақтағаны үшін
5. Есеп шығаруда белсенділік танытқаны үшін.
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|