Сыныбы: 2
Пәні: Әдебиеттік оқу
|
Сабақтың тақырыбы
|
Атай. Ә.Дүйсенбиев
|
Сілтеме
|
Алматы "Атамұра" 2013
|
Мақсаты
|
Жаңа тақырыпты меңгерту, өлеңнің мағынасын түсіну,идеясын ашу.
|
Оқыту нәтижесі
|
Бір-бірімен пікірлесе отырып, ортақ қорытынды шығарады. Өз пікірін дәлелдейді. Өз ойларын ашық айтады.
|
Түйінді идеялар
|
Оқушылар сұрақ қою арқылы жан жақты ойлауға үйренеді. Топпен жұмыс жүргізуге, өзіндік жұмыс істеуге, ізденуге, сөздік қорларын дамытуға дағдыланады. Достыққа адамгершілікке тәрбиеленеді. Өмір мен өнерді ұштастыра біледі.Үлкен адамдарды сыйлауды, қамқор болуды біледі.
|
Дереккөздер мен жабдықтар
|
Оқулық, АКТ, суреттер, стикер, түсті қарындаштар, постер құру, флипчарт
|
Әдіс - тәсілдер
|
Диалог, топтық,жұптық,СТО.
|
Сабақтың мазмұны:
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
|
Жас ерекшеліктеріне қарай білім беру
|
|
1.Ұйымдастыру
2.Топқа бөлу
3.Топ ережесін еске түсіру
4. Топ басшысын сайлау.
|
"Шашу" ойыны
1-топ."Бәйшешек"
2-топ."Жауқазын"
3-топ."Қызғалдақ"
|
Топ басшысы бағалайды.
|
|
Диалог
|
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Әсем гүлдей сүйкімді біз баламыз
Алдыменен сәлем беріп аламыз.
Озық оймен, ынта, жігер талаппен
Білім нәрін бойға жинап аламыз.
|
Шаттық
шеңберіне
тұрады
|
|
|
АТК-ны қолдану
|
|
Үй тапсырмасы. Жиырма тиын. Ж.Кәрбозин
Жұмбақ шешу.
|
|
Смайлик арқылы бағалау
|
Білу
|
Сыни ойлау
|
Қызығушылықты ояту.
|
Өткен сабақтағы "20тиын" әңгімесіндегі Алтай сияқты адамгершілігі мол балалар қайдан тәрбие алады?Үлгі -өнегені кімдерден бойына таратады?
-Әрине, қазақ шаңырағының қай үйінде болмасын қазыналы қариялар,ата мен әжелер бар.Алтай да үйіндегі апасынан тәрбие алады.
Ендеше, бүгінгі сабағымызда осыған сәйкес ата туралы.
-Балалар"ата" деген сөз сендерге қандай ой тастады?
-Ата туралы не айта аласыңдар?
-Жылдың неше мезгілі бар?
-Өлеңде жылдың қандай мезгілі суреттелген?
Көктем: Аңдар оянады. Ағаштар бүр жарады.
Құстар жылы жақтан келеді. Ауа райы жылына бастайды. Қар еріп, су ағады.
-Осы көктем айында қолына шот алып бағбандықпен айналысатын кім?
Атай Қарт адам
Еңбекшіл
Ұста, бағбан
Батыр
|
Автор суреті
Пікірлер ағашы
Әнуарбек Дүйсенбиев.
1931ж. Алматы облысы. Балалар ақыны.
|
|
Түсіну
|
Дарыны,талантты бала менбаламен жұмыс
|
Даналық сөзден дән іізде
|
Топтық жұмыс
І топ.Өлеңді мәнерлеп оқиды.
ІІ топ.Кітапқа қарап қара сөзбен айту.
ІІІ топ. Көктемгі еңбек туралы айту.
|
Мәтінді жұпта, топта талқылайды.
|
Смайлик арқылы бағалау
|
Қолдану
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер. Топтық жұмыс.
|
Сезімнен шыққан ойлар
|
Постер құру
1-топ.Бес жолды өлең.Ата
2-топ.Далаға көктем келді деп бастап, сурет бойыншаа әңгіме құра.
3-топ.Көктем мезгіліне байланысты сурет салу
|
Әр топ оқушылары-нан бір-бір оқушы өздеріне берілген
тапсырмаларды орындайды, қорғайды.
|
Өзара бағалау.
|
|
|
|
Сергіту сәті. Біз өмірдің гүліміз. Ә.Дүйсенбиев
|
|
|
Талдау
|
Сыни ойлау
|
Дәптермен жұмыс
|
"Сөздер қоржыны"
Шот-топырақ түптеуіш
Түптеу-кітапты бүтіндеу..
Амангелді Иманов-қазақ халқының батыры.
|
Оқушылар өздері түсінік беріп дәлелдейді
|
Смайлик беру
|
Жинақтау
|
Сыни ойлау
|
Зерттеу жолдары
|
Тілші:
Оператор:
Мына ағашты білесіңдер ме?
-Бәйтерек.
-Бәйтерек қандай ағаш? Бәйтерек тамырын тереңге жайған, түбі мықты, құламайтын ағаш. Осы сияқты атамызда ұрпағын өсірген, үрім бұтақты мықты ағаш. Әр қазақ баласы атасының
7 ұрпақтан тұратынын білу керек.
-Жеті атаңды білесің бе?
|
Бір-бірімен пікір алысады.
|
|
Бағалау Бағалау
|
|
|
"Блоб" ағашы
|
Сабақтар бойынша
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
|
|
Рефлекция
Үйге: Өлеңді түсініп оқу. "Мен
атамды сүйемін"тақырыбына ой
толғау.
|
Кері байланыс.
1тілек, 1сұрақ
|
Топ басшысы ұпай санын шығарады.
|