Сыныбы: 6
|
Пәні: Информатика
|
Пән мұғалімі: Тапаева Б
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Есептеу техникасының даму тарихы
|
Сабақтың мақсаты:
|
АКТ-ны пайдалана отырып, оқушылардың есептеуіш техникасының даму тарихымен, есептеудің ыңғайы мен құрылысын, ЕТ дамуына үлесін қосқан ғалымдар туралы ұғымдарын қалыптастыру
|
Негізгі дерек көзі
|
1. Информатика авторлары: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов
2. http://bilimdiler.kz/tags, http://ustaz.kz, "Білім шапағаты" газеті
|
Табыс критерийлері
|
1. Дербес компьютердің даму тарихын біледі
2. Компьютердің кезеңдерң туралы түсіндіреді
3. Электрондық есептеуіш машиналарды біледі
|
Нәтижені бағалау
|
Есептеуіш машинаның техникасының дамуын және программен қамтамасыз ету жолдарын, сыни тұрғысынан ойлауға берілген тапсырмалар орындату.
|
Сабақтың типі
|
Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы
|
Сабақта қолданылатын модулдер
|
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
|
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жекелей жұмыс.
|
Стратегиялар
|
«Жылулық шеңбері», «Ішіне сыртына», «Қайталау–оқу айнасы», «Галерея аралау», «Жас техник», «Әр сұраққа–бір жауап» «Рефлексия»
|
Пән аралық байланыс
|
Тарих, бейнелеу
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, бағалау парағы, оқулық, постерлер, стикерлер, жұмыс дәптері
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу. Көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару.
|
Амандасады. Тамаша, жақсы. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады.
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Жылулық шеңбері» тренингін өткізу Оқушылардың бір-біріне тілек жазады.
Сыныпты топқа бөлу
Оқушыларды шарлар арқылы топқа бөлу (оқушылар бір-бірден таңдап алған шарлардың түстеріне байланысты, сол топқа отырады).
І топ-"Дербес компьютер"
ІІ топ-"Электрондық есептеуіш машина"
Топ басшыларын сайлау, (топ ішінде 1 оқушыны саййлау)
"Бағалау парағын" тарату
|
Оқушылар бір-бірінің арқаларына жылы лебіздерін жазып жабысырады.
Топқа бөлінеді
|
Үй жұмысын тексеру
|
«Ішіне сыртына» стратегиясы. «Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары» тақырыбына байланысты сөздерді шеңбердің ішіне теріп жазу.
|
Дәптерге теріп жазады.
|
Білу
1-қадам
|
Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буыны тақырыбына байланысты бейне жазба көрсету.
|
Жаңа сабақ бойынша алып отырған ақпарат-тарды үлгеріп, дәптерге жазып отыру, түртіп отыру. Түсінбегенін дер кезінде сұрау.
|
Жаңа тақырыпты меңгерту
2 қадам: "Түсіну"
|
І топ-" Дербес компьютер " тобына тапсырма:
Есептеу техникасының даму тарихы.
ІІ топ-" Электрондық есептеуіш машина" тобына тапсырма:
ЭЕМ кезеңдері
|
Топтағы оқушылар тапсырмаларды қарастырып, бірге отырып талқылап, түсіндіреді. Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады, ойланады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады, ізденеді. Оқулықтан өздігінен оқып, постер қорғайды.
|
Сергіту сәті
|
«Кездесу» ойыны
Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады , әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап , баланың қасиетін айтады .
|
Би қимылдары арқылы орындарында тұрып, бойларын сергітеді
|
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
3-қадам: "Қолдану"
|
«Қайталау–оқу айнасы»
І топ. " Дербес компьютер " тобына тапсырма: "Ой қозғау"
|