Сабақ жоспары Тақырыбы: Қазақ халқының мемлекеті мен құқығы тарихынан



Дата27.07.2017
өлшемі329,47 Kb.
#22095
түріСабақ
Сыныбы: ____

Күні: ____


Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қазақ халқының мемлекеті мен құқығы тарихынан

Мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақ халқының мемлекеті мен құқығы тарихы жөнінде мағлұмат беру;

2. Оқушылардың талдау, сараптау, салыстыра алу қабілеттерін жетілдіру;

3. Оқушыларды елін, жерін сүюге, елінің ұстанып отырған саяси бағытына құрметпен қарауға тәрбиелеу

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Өзара оқыту сабағы

Әдісі: Өзара оқыту, сызбанұсқа, топтық жұмыс, сұрақ-жауап
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Жаңа сабақты меңгерту
Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны

Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “­­Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.

Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады

Тапсырмалар:

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Түркі құқық жүйесінің негіздері

Ислам дінінің құқыққа әсері

Ұлттық құқықтық жүйенің орнығуы




  • Топтар дайындығына 15 минут беріледі

  • Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі

ІV. Бекіту

«Алғыр оқушы » ойыны

Әр оқушы мәтін бойынша 3 сұрақ жазып, бір-бірімен сұрақтар бойынша алмасады


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Кесте толтыру:



«Қасым ханның қасқа жолы»

«Есім ханның ескі жолы»

Тәуке ханның «Жеті жарғысы»











VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Құқық туралы жалпы түсінік

Мақсаты: 1. Оқушыларға құқық туралы жалпы түсінік сипаттама беру;

2. Оқушылардың талдау, сараптау, салыстыра алу қабілеттерін жетілдіру;

3. Оқушыларды елін, жерін сүюге, елінің ұстанып отырған саяси бағытына құрметпен қарауға тәрбиелеу

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Өзара оқыту сабағы

Әдісі: Өзара оқыту, сызбанұсқа, топтық жұмыс, сұрақ-жауап
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау және өзара сұрақ қою арқылы тексеру


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Тапсырмалар:



  1. Төмендегі сөздердің түсінігін бер, дәптеріңе жаз

әлеуметтік нормалар, құқықтық нормалар, құқық, діни нормалар, ғұрып нормалары (10минут)

  1. Құқықтық нормалар белгілері:







  2. Діни нормалардың ерекшеліктері:






Бағалау парағы




Р/с

Топ

Үй тапсырмасы

Белсенділігі

Сұрақтарға жауап беру

Қорытынды
























































ІV. Бекіту

«Қазымыр оқушы» ойыны



V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқу, тапсырмаларына талдау жасау


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Азаматтардың құқықтары мен бостандықтары және олардың қорғалуы

Мақсаты: 1. Оқушыларға Азаматтардың құқықтары мен бостандықтары және

олардың қорғалуы туралы түсінік беру;

2. Мәтін ұғымын қалыптастыру, сипаттап әңгімелеуді меңгерту;

3. Оқушыларды өз құқығы мен міндетін түсіне білуге тәрбиелеу.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Жұптық тәсілдері енгізілген аралас сабақтар

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан

қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі, сызбанұсқамен жұмыс



Көрнекілік: Сызба. Кесте

Құрал-жабдығы: электронды оқулық

Қосымша материал: ҚР Конституциясы
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Миға шабуыл: «Біздің қандай құқықтарымыз бар және біз оны жеткілікті

деңгейде қорғай аламыз ба?»

Мәтінді талдау:

Жоспар:


  1. Қазақстан құқықтық жүйесі – халықаралық құқықтық жүйенің құрамдас бөлігі

  2. Адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясы

  3. Адам құқықтары және мемлекет

  4. Адам құқықтары жөніндегі комиссия

  5. Адам құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы

  6. Адам құқықтары мен бостандықтарының қорғалу кепілдіктері



ІV. Бекіту

«Қазақстан Республикасында азаматтар құқығы өз деңгейінде қорғалады, қорғалмайды» пікір-сайыс


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтін сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Азаматтық

Мақсаты: 1. Оқушыларға Азаматтық туралы түсінік беру;

2. Мәтін ұғымын қалыптастыру, сипаттап әңгімелеуді меңгерту;

3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Жұптық тәсілдері енгізілген аралас сабақтар

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан

қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі, сызбанұсқамен жұмыс



Құрал-жабдығы: электронды оқулық

Қосымша материал: ҚР Конституциясы
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Фр.сұрақтар:



  1. Қандай халықаралық құқық қорғау ұйымдарын білесіңдер?

  2. Адам құқықтары мен бостандықтарының қорғалу тетіктерін қалай жетілдіруге болады?

  3. Қазақстанда адам құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ететін органдарды атаңдар


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Мәтінді талдау:

Тапсырмалар:


  1. Азаматтық туралы жалпы түсінік

  2. Қосарлы азаматтық түсінігі

  3. Сызбаны толтыру:



ІV. Бекіту

«Қосарлы азаматтық: тиімді, тиімді емес» дебат ойыны

Екі команда, әр командада үш ойыншы
V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтін сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Құқықтық мемлекет

Мақсаты: 1.Оқушыларға Құқықтық мемлекет, заңның жоғарылығы ұстанымы, заң алдындағы теңдік ұстанымы туралы түсінік беру;

2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бірін бағалауға баулу;

3. Ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан қайраткерлердің іс-әрекеті негізінде оқушыны ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Жигсо

Көрнекілік: Сызба
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Тест арқылы тексеріледі



ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Ойынның шарты:

  1. 4 адамнан тұратын жанұя тобын құрамыз

  2. Жанұя мүшелерін номерлейміз

  3. Әр номерге сәйкес топ құрамыз

  4. Әр топтың өз номеріне сәйкес мәтін береміз

  5. Өз жанұяңа барып мәтіннің өзіңе тиісті бөлімін түсіндіресін

  6. Жанұяның әр мүшесі мәтіннің барлығын жазып шығуы керек

Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.

Тапсырмалар:

  1. топ тапсырмалары - Құқықтық мемлекет

  2. топ тапсырмалары – Заңның жоғарылығы ұстанымы

  3. топ тапсырмалары – Заң алдындағы теңдік ұстанымы

  4. топ тапсырмалары – Бұқараның құқықтық мәдениеті


ІV.Бекіту

«Даналық ағашы» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

§33 оқып, сұрақтарға жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары
Тақырыбы: Қазақстан Республикасының Конституциясы

Мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстан Республикасының Конституциясының

құрылымы мен мазмұны туралы туралы мағлұмат беру;

2. Оқушылардың кітаппен жұмыс істей білу қабілетін жетілдіру;

3. Оқушыларды тазалыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: әңгімелеу, баяндау, пікір алмасу, сұрақ-жауап

Құрал-жабдығы: электронды оқулық

Қосымша материал: ҚР Конституциясы
Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Тапсырмалар:



  1. Конституция ұғымы беру

  2. 1993ж. Конституцияның қабылдануы және оның мәні

  3. 1995 жылғы Конституция

  4. Кестені толтыру

Конституцияның құрылымы

Тарау

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ































5. Конституцияның жоғарғы заңдық күші

ІІІ. Бекіту

«Менің конституциялық құқығым» эссе жазу


ІV. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


V. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқу, сұрақтарына жауап беру


VІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Саяси құқықтар мен бостандықтар

Мақсаты: 1.Оқушыларға Саяси құқықтар мен бостандықтар туралы түсінік

беру;


2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-

бірін бағалауға баулу;

3. Оқушыларға құқықтық тәрбие беру

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Жигсо

Көрнекілік: Сызба

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Ойынның шарты:

  1. 4 адамнан тұратын жанұя тобын құрамыз

  2. Жанұя мүшелерін номерлейміз

  3. Әр номерге сәйкес топ құрамыз

  4. Әр топтың өз номеріне сәйкес мәтін береміз

  5. Өз жанұяңа барып мәтіннің өзіңе тиісті бөлімін түсіндіресін

  6. Жанұяның әр мүшесі мәтіннің барлығын жазып шығуы керек

  7. Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.


Тапсырмалар:

  1. топ тапсырмалары - Азаматтардың сайлау және сайлану құқықтары

  2. топ тапсырмалары – Мемлекеттік органдарда қызөмет ету құқығы

  3. топ тапсырмалары – Азаматтардың саяси құқықтары



ІV.Бекіту

«Футбол» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

§36 оқып, сұрақтарға жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Экономикалық және әлеуметтік құқықтар мен бостандықтар

Мақсаты: 1. Оқушыларға экономикалық және әлеуметтік құқықтар мен бостандықтар

туралы мағлұмат беру;

2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;

3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Ізденіс сабағы

Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны

Көрнекілік: карта, кесте, портреттер

Қосымша материал: ҚР Конституциясы

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Ауызша баяндау және фр.сұрақтар арқылы тексеріледі



ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны

Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “­­Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.

Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады

Тапсырмалар:

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Материалдық қажеттіліктер өтелуінің маңызы

Меншік иесінің құқықтары

Адамның конституц.құқықтары




  • Топтар дайындығына 15 минут беріледі

  • Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі


ІV. Бекіту

«Футбол» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білд ік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


Бағалау парағын толтыру

Бағалау парағы



Р/с

Аты-жөні

Үй тапсырмасы

Белсенділігі

Сұрақтарға жауап беру

Қорытынды







































VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді талдау, сұрақтарына жауап беру



VІІ. Қорытынды

Бағалау
Сыныбы: ____

Күні: ____



Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қазақстан Республикасы азаматтарының міндеттері

Мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстан Республикасы азаматтарының міндеттері туралы

мағлұмат беру;

2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;

3. Оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Ізденіс сабағы

Әдісі: талдау, Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны

Көрнекілік: карта, кесте, портреттер

Қосымша материал: ҚР Конституциясы

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Ауызша баяндау және фр.сұрақтар арқылы тексеріледі



ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Аквариум тәсілі ” оқыта үйрету ойыны

Сынып топтарға бөлініп, шеңбер немесе шаршы бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін “өкіл” сайлайды. Мұғалім келелі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Ортақ пікірге келгеннен кейін, сыныптың ортасынан әр команданың “өкілдері” жиналады. “­­Өкілдер” сөз алып, өз тобының көзқарасын білдіріп, сұрақтарға жауап береді. Топ мүшелері өз өкілдеріне кішкене қағазға жазып, нұсқаулар бере алады. Аса күрделі жағдайда “өкіл” тайм-аут алып, өз тобына келіп ақылдасады. Тайм-ауттар санын мұғалім белгілейді.

Талқылау аяқталған соң, оқушылар қызметі бағаланады

Тапсырмалар:

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Азаматтардың міндеттері

Салық төлеушілердің міндеттері

Азаматтардық Отан қорғау міндеті




  • Топтар дайындығына 15 минут беріледі

  • Талқылау үшін әр топқа 5 минуттан беріледі


ІV. Бекіту

«Футбол» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білд ік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


Бағалау парағын толтыру

Бағалау парағы



Р/с

Аты-жөні

Үй тапсырмасы

Белсенділігі

Сұрақтарға жауап беру

Қорытынды







































VІ. Үй тапсырмасы

Мәтін мазмұнын талдау



VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қазақстан Республикасының Президенті

Мақсаты: 1.Оқушыларға туралы түсінік Қазақстан Республикасының Президенті, оның міндеті, құқығықұзыреті туралы түсінік беру;

2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-

бірін бағалауға баулу;

3. Оқушыларға құқықтық тәрбие беру



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Жигсо

Көрнекілік: Сызба

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Ойынның шарты:

  1. 4 адамнан тұратын жанұя тобын құрамыз

  2. Жанұя мүшелерін номерлейміз

  3. Әр номерге сәйкес топ құрамыз

  4. Әр топтың өз номеріне сәйкес мәтін береміз

  5. Өз жанұяңа барып мәтіннің өзіңе тиісті бөлімін түсіндіресін

  6. Жанұяның әр мүшесі мәтіннің барлығын жазып шығуы керек

  7. Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.


Тапсырмалар:

  1. топ тапсырмалары - Қазақстанда президенттік институттың енгізілуі

  2. топ тапсырмалары – Кім Президент бола алады?

  3. топ тапсырмалары – Президенттің құзыреті



ІV.Бекіту

«Футбол» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

§39 оқып, сұрақтарға жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қазақстан Республикасының Парламенті

Мақсаты: 1.Оқушыларға Қазақстан Республикасының Парламенті туралы түсінік

беру;


2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-

бірін бағалауға баулу;

3. Оқушыларға құқықтық тәрбие беру

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Жигсо

Көрнекілік: Сызба

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Ойынның шарты:

  1. 4 адамнан тұратын жанұя тобын құрамыз

  2. Жанұя мүшелерін номерлейміз

  3. Әр номерге сәйкес топ құрамыз

  4. Әр топтың өз номеріне сәйкес мәтін береміз

  5. Өз жанұяңа барып мәтіннің өзіңе тиісті бөлімін түсіндіресін

  6. Жанұяның әр мүшесі мәтіннің барлығын жазып шығуы керек

  7. Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.


Тапсырмалар:

  1. топ тапсырмалары - Парламент және оның құрамы

  2. топ тапсырмалары – ҚР Парламенті депутаттарының өкілеттігі

  3. топ тапсырмалары – Парламенттің жұмыс тәртібі

  4. топ тапсырмалары – Заң жобаларының даярлануы және қабылдануы


ІV.Бекіту

«Қазымыр оқушы» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

§40 оқып, сұрақтарға жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қазақстан Республикасының Үкіметі

Мақсаты: 1.Оқушыларға Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы түсінік

беру;


2. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-

бірін бағалауға баулу;

3. Оқушыларға құқықтық тәрбие беру

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Жигсо

Көрнекілік: Сызба

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Ойынның шарты:

  1. 4 адамнан тұратын жанұя тобын құрамыз

  2. Жанұя мүшелерін номерлейміз

  3. Әр номерге сәйкес топ құрамыз

  4. Әр топтың өз номеріне сәйкес мәтін береміз

  5. Өз жанұяңа барып мәтіннің өзіңе тиісті бөлімін түсіндіресін

  6. Жанұяның әр мүшесі мәтіннің барлығын жазып шығуы керек

  7. Әр топ өз іштерінен жауап беретін лидерді таңдаулары керек. Барлық топтың лидерлеріне кезекпен сөз беріледі. Бірін-бірін мұқият тыңдайды, толықтырады.


Тапсырмалар:

  1. топ тапсырмалары - ҚР Үкіметі

  2. топ тапсырмалары – Үкіметтің заң шығаруға қатысуы

  3. топ тапсырмалары – Үкіметтің Президентпен қатынасы

  4. топ тапсырмалары – үкіметтің Парламентпен қатынасы


ІV.Бекіту

«Қазымыр оқушы» оқыта үйрету ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

§41оқып, сұрақтарға жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____

Сабақ жоспары
Тақырыбы: ҚР Сот билігі

Мақсаты:

1. Оқушыларға ҚР Сот билігі туралы түсінік беру;

2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;

3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиетін қалыптастыру.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Саяхат сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан

қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі



Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы фронт.сұрақтар арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Саяхат бағыттары:

Сынып 4 адамнан тұратын топтарға бөлінеді:



І топ бағыты: Сот билігі, сот жүйесінің құрылымы

ІІ топ бағыты: Соттың мақсаттары мен құрылымы

ІІІ топ бағыты: Қазақстандағы сот тәуелсіздігі. Со төрелігі

Саяхат талаптары: Дайындалуға 15 минут беріледі. Әр топ өзінің саяхат бағытын 2-3 минут баяндайды.
ІV. Бекіту

Оқушылар өзара сұрақ қояды


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

171-174 беттер, мазмұнын талдау, тест сұрақтарын құрастыру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы: ____

Күні: ____

Сабақ жоспары
Тақырыбы: ҚР Конституциялық кеңесі

Мақсаты:

1. Оқушыларға ҚР Конституциялық кеңесі туралы түсінік беру;

2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру;

3. Оқушылар бойында үлкенді сыйлау қасиетін қалыптастыру.



Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Саяхат сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан

қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі



Көрнекілік: Сызба, суреттер, карта
Сабақ барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қалыптастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы фронт.сұрақтар арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

Саяхат бағыттары:

Сынып 4 адамнан тұратын топтарға бөлінеді:



І топ бағыты: Конст.кеңестің құрылымы, құрамы

ІІ топ бағыты: Конст. кеңестің атқаратын қызметі

ІІІ топ бағыты: Конст.ісжүргізу, оның ерекшелігі
Саяхат талаптары: Дайындалуға 15 минут беріледі. Әр топ өзінің саяхат бағытын 2-3 минут баяндайды.
ІV. Бекіту

Оқушылар өзара сұрақ қояды


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

174-178 беттер, мазмұнын талдау, тест сұрақтарын құрастыру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы:__________

Күні: __________
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Адам құқықтарының бұзылуы

Мақсаты:1. Оқушыларға азаматтық құқықбұзушылық және ол үшін жауапкершілік туралы түсінік беру;


  1. Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бағалауға баулу;

  2. Жауапкершілікке баулу, әр ісіне жауап бере білуіне тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі

Көрнекілік: ҚР Конституциясы

Қосымша мәлімет: ҚР Құқықтық Кодексі
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Жаңа сабақты меңгерту

  1. Құқықбұзушылық түсінігін беру;

  2. Заң талабы іс жүзіне асырылып жатқан қоғам мүшелерінің құқық өлшеміне лайық болуы тқмендегілерден көрінеді:












  1. Азаматтық құқық ұғымы

  2. Азаматтық-құқықтық қатынастар:

А) мәміле түсінігі

Ә) Азаматтық – құқықтық іс қозғау үшін қажет болатын шарттар:










5. Азаматтық-құқықтық субъектілері


ІІІ. Бекіту

«Футбол» ойыны


ІV. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


V. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, тақырып сұрақтарына жауап беру


VІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы:__________

Күні: __________
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Тәртіптік және әкімшілік-құқықтық жауапкершілік

Мақсаты:1. Оқушыларға Тәртіптік және әкімшілік-құқықтық жауапкершілік туралы

түсінік беру;

2.Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бағалауға баулу;


  1. Жауапкершілікке баулу, әр ісіне жауап бере білуіне тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі

Көрнекілік: ҚР Конституциясы

Қосымша мәлімет: ҚР Құқықтық Кодексі
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Фр.сұрақтар:



  1. Азаматтық-құқықтық қатынастар аясына қарастырылатын объектілерге не жатады?

  2. Құқықтық қабілеттілік ұғымын бер

  3. Азаматтардың азаматтық құқықтары мен бостандықтары бұзылса, оларды орнына келтіру үшін заңда қандай кепілдіктер қарастырылған?


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

  1. Еңбек және тәртіп жауапкершілігі

А. Жауап берушінің құқықтары:









В. Заң жұмыс берушіге төмендегідей міндеттер жүктейді:







С. Жұмыс тәртібін бұзушылықтың белгілері: _______ ________ _______ ________

D. Әкімшілік-құқықтық жауапкершілік


ІV. Бекіту

«Даналық ағашы» ойыны



V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?



VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, тақырып сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау
Сыныбы:__________

Күні: __________


Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қылмыстық құқық

Мақсаты:1. Оқушыларға қазіргі кезеңдегі қылмыстық құқықтың құрылымы, функциялары және негізгі ұстанымдары туралы түсінік беру;

2. Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту;

3. Еңбексүйгіштікке, жауапкершілікке тәрбиелеу
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Топтық жұмысы кіріктірілген аралас сабақ
Әдісі: талдау, қорытынды жасау, сұрақ-жауап, ойлау, баяндау
Қосымша мәлімет: ҚР Құқықтық Кодексі
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау және өзара сұрақ қоюы арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
1. Сынып 5 топқа бөлінеді

Қылмыстық құқық түсінігі

Қылмыстық құқық құрылымы

Қылмыстық құқық функциялары

Қылмыстық құқық ұстанымдары

Құқықтың салалық жүйесі















Әр топқа дайындыққа 15 минут уақыт беріледі. Талдауға әр топқа 3 минуттан беріледі.

2. Әр топ өз тапсырмасы бойынша 3 сұрақтан дайындайды

ІV. Бекіту

Венн диаграммасы:

Қылмыстық құқықтың жалпы және ерекше бөлімдеріне салыстырма жасаңдар


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Қылмыс және қылмыстық жауапкершілік тақырыбына талдау жасау


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы:__________

Күні: __________
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Мораль және құқық

Мақсаты:1. Оқушыларға Мораль және құқық туралы түсінік беру;

2.Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бағалауға баулу;



  1. Жауапкершілікке баулу, әр ісіне жауап бере білуіне тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі

Көрнекілік: ҚР Конституциясы
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы балама тест арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

  1. Мораль үғымы

  2. Моральдық тазалық ұғымы

  3. Моральдық қоғам функциясы:







4. Мораль және құқық: талдау жасау
ІV. Бекіту

Пікір-талас: М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» атты тарихи поэмасында қалмақ қызымен қашқан інісін өлтірген баян әрекеті қылмыс болып есептеле ме?

V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, тақырып сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы:__________

Күні: __________
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Моральдің белгілері

Мақсаты:1. Оқушыларға Моральдің белгілері туралы түсінік беру;

2.Оқушылардың мәтінді өздігінен меңгеруге, топпен жұмыс істеуге, бірін-бағалауға баулу;



  1. Жауапкершілікке баулу, әр ісіне жауап бере білуіне тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі

Көрнекілік: ҚР Конституциясы
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы ауызша баяндау арқылы тексеріледі


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

1. Моральдік бағалау ұғымдарының негізі:

_______ ________ ________ _______ _________ ________


  1. Бұл ұғымдардың әрбіреуіне сипаттама беру

  2. Моральдық мұрат ұғымын беру


ІV. Бекіту

1. Моральдық ұғымына нелер жатады?

2. Қазіргі өмірде альтруистер көп пе?

3. Ар мен ұғым мағыналарының айырмасын атаңдар


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, тақырып сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Сыныбы:__________

Күні: __________
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Мәдениет және оның қоғамдағы ролі

Мақсаты:1. Оқушыларға Мәдениет және оның қоғамдағы ролі туралы түсінік беру;

2.Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;

3. Өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Әдісі: талдау, баяндау, сызбамен жұмыс, түсіндіре отырып, оқушыдан қайта сұрау арқылы жүргізу мен жазу әдісі
Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін қадағалау


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Ұй тапсырмасы ауызша баяндау және өзара сұрақтар арқылы тексеру


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

  1. Мәдениет, мәдени әрекет, мәдени орта түсінігін беру

2. Сызбаны толтыр:

3. Мәдениеттің атқаратын негізгі функциялары:











ІV. Бекіту

«Даналық ағашы» ойыны


V. Рефлексия

Не білдік? Не үйрендік? Не білгіміз келеді?


VІ. Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, тақырып сұрақтарына жауап беру


VІІ. Қорытынды

Бағалау

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет