«Есту кемістігі бар балаларға арналған облыстық арнайы (түзету) мектеп-интернат» КММ
КГУ «Областная специальная (коррекционная) школа-интернат для детей с нарушениями слуха»
Қазақ тілі пәнінен 8«Б» сыныбына арналған сабақ жоспары.
Тақырыбы: «Ауа райы »
Екінші санатты қазақ тілі мұғалімі:
Уразамбетова А. С
Петропавл қ. 2015ж.
г. Петропавловск 2015 г.
8Б-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауа - райы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Төрт жыл мезгілінде ауа – райының өзгеру ерекшіліктерін көрсету. Ауа – райы туралы алған білімдерін, білетін білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Жаңа тақырып арқылы оқушылардың көру, ойлау, есту, сезу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: « Адамдардың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ » мақалдың мағынасын түсіндіру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер, буклет.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
II. Өткен сабақты қайталау:
1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:
1. - Балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта «Ауа - райы » деген
тақырыпты өтеміз.
2. Жаңа тақырып туралы кіріспе сөз. 3. Жаңа сөздерді тақтаға жазып қою, таныстыру, айтқызу. Есте сақтауларын қадағалау.
дән – зерно, ядро
қолшатыр – зонт
нөсер - ливень
басқыш – лестница
жәшік – ящик
қараңғылық - темнота
Сөздіктерді мұғалім оқиды.
Мұғалімнің артынан қайталап оқу.
Оқушылардың өздері оқиды.
Сөздіктерге сөз тіркесін, сөйлем құрастырыңдар.
Дән алдым, жәшік сары, бидай дәні. Далада басқыш тұр.
1-тапсырма. Диалогты оқып, айтып жаттығу.
Оқушылардың өздері диалог құрайды.
5-тапсырма. Сурет бойынша шағын әңгіме құрау. Оқушылардың тіл байлығың тексеру.
- Оқушылар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, жаңа тақырыптың атын дәптерлеріне жазыңдар.
4-тапсырма. Мақал-мәтелдерді аударып, фонетикалақ талдау жасау.
Бағасы аз оқушылар тақтамен жұмыс жасайды.
3-тапсырма. Бір-біріңмен өзара сөйлесіңдер.
IV. Жаңа сабақты бекіту: Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
1. Қазір ауа – райы қандай?
2. Әр жыл мезгілінде ауа – райы қалай өзгереді?
3. Сендерге қандай жыл мезгілі ұнайды?
4. Жазда ауа – райы қандай болады?
5. Күз мезгілінде ауа – райы қандай болады?
V. Сабақты қорыту:
Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру. Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.
VI. Үй тапсырмасын беру: 42-бет, 5-тапсырма. Сурет бойынша шағын әңгімелер жазыңдар. Әңгімелерге ат қойыңдар. Ережелерді қайталау, сөздіктерді жаттау.
VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.
Достарыңызбен бөлісу: |