Сабақ : Комзол тігу.
|
Сабақ жоспары: Технология
Мектеп: Қ.Аманжолов ЖОМ
|
Күні: 13.03.2017 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Есболова М.
|
Сынып: 11
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты (мақсаттары):
|
Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, тпсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар Комзол тігуді біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Комзол тігуді үйренеді.
|
Кейбір оқушылар: Комзол тігуді білетін болады.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар...(істей) алады: Комзол тігуді білетін болады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Комзол тігу
|
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Комзол тігу
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Комзол тігу дегеніміз не?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба Комзол тігу не екенін
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:...................................................................... Берілген тапсырмалар мен жұмыстарды орындау.
|
Алдыңғы тақырып
|
Жеңді қондыра көктеу және қондырып тігу.
|
Жоспар
|
Жоспарлан-ған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).
|
Ресурстар
|
Басталуы.
|
Ұйымдастыру кезеңі. ( 3 минут)
«Шаттық шеңбері»
Топқа біріктіру. «Адасқан сөздер» арқылы үш топқа бірігеді.
|
Кеспедегі сөздер
|
Ортасы.
|
Қамзол (камзол)— әйелдер ұлт киімінің бір түрі, оны көйлек сыртынан киеді. Ол барқыт, пүліш, мақпал сияқты асыл, сапалы кездемелерден тігіледі. Қамзолды кей жерлерде «жеңсіз бешпент» немесе «кәзекей» деп те атайды. Қамзолда жең де, жаға да болмайды және де екі өңірі тек тыс пен астарлан тұрады. Қамзолдық астары үшін көбінесе атлас, шағи, торғын пайдаланылады. Оның екі өңірі біріне-бірі сәл жетпей тұратындай етіп тігеді. Сондықтан, түйме орнына қамзолдың алдына зергерлер әшекейлен жасаған, алтын, күміс жалатып, асыл тастан көз орнатқан қапсырма қадалады. Қамзолдың желкесінен бастап екі өңіріне және етегіне айналдыра алтын оқа басады не зер тігеді. Кейде құндыз бен түлкінің қара пұшпағымен әдіптейді. Қыздар мен жас келіншектер киетін қамзол өте сәнді болады. Оның екі омырауына алтын, күміс жалатқан көз алар, шарбақ түймелер, меруерт, маржандар тағылады. Кейбір жерлерде күміс теңгелерді тесіп тағып қояды. Қазіргі кезде жергілікті өнеркәсіп орындары барқыт пен пүліштен сәндеп тіккен қамзол шығаратын болды.
Комзолды желімді төсем материалдарымен қатырмалау.
1)Қамзол бөлшектерін және желімді төсем материалдарын пішіп алу.
2)Пішім бөлшектерін желімді төсеммен қатырмалау (өңірасты, пішімдік әдіп).
Иық және бүйір тігістерін тігу. Тігісті матаның қалың жұқалығына қарай артқа жатқызып немесе екі айырып үтіктеу.
VІІ. Бекіту
|
Оқулық.
Интербелсенді тақта
АКТ
Жұмыс дәптері
Плакат
Плакат, маркер.
Жұмыс дәптерлері
Оқулық.
Тақта, бор.
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс (4 минут)
«Активатор 3-2-1» әдісі.
Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді
|
Ақ парақтар
Тақта бор
|
Бағалау парағы
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация.(Саралау)- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?
|
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
Ою – өрнек тақырыбына эссе жазыңдар.
|
- Өзін – өзі бағалау
- Өзара бағалау
|
Әдебиет, тарих пәндерімен байланыс орнатылған.
|
Рефлексия
|
-Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
|
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім
|
Қорытынды бағамдау.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім?.......
|