Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В
Үйсіндер мен қаңлылар
|
Мектеп: №1 Қазанбасы ОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбеков Еркебулан Серикович
|
Сынып : 5
|
Қатысқандар саны :
|
Қатыспағандар саны :
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес )
|
5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
|
Сабақ мақсаты
|
Бәрі: әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сипаттайды.
|
Басым көпшілігі. әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін салыстырады..
|
Кейбіреулері: әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін жіктейді.
|
Ойлау деңгейлері
|
Білу, түсіну,қолдану.
|
Бағалау критерийлері
|
Қаңлылардың әлеуметтік топтарымен танысады
Әлеуметтік топтардың міндеттерін сипаттайды
Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін салыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Қаңлылардың әлеуметтік топтары туралы ақпаратты оқулықтан оқиды. (оқылым)
2. Әлеуметтік топтар туралы бір-біріне айтады, білімалушылар өз тобына немесе топқа түсіндіреді (айтылым)
3. әлеуметтік топтардың міндеттерін талқылап бірін-бірі тыңдайды (тыңдалым дағдысы)
Пәнге қатысты тірек сөздер: хан,көсем,уәзір,егінші,құл.
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихи құндылықтарды есте сақтауға,қастерлеуге, құрметпен қарауға баулу
|
Пәнаралық байланыстар
|
География,қазақ әдебиеті
|
Бастапқы білім
|
Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
І Ұйымдастыру: (сәлемдесу,түгендеу)
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Досыңның жақсы қасиеті «Шаттық шеңбері» 3 минут
Оқушылар жұптасып бір біріне жақсы сөз айту арқылы жақсы қасиеттерін айтады.
Топқа бөлу. 2минут құпия стикер. Оқушылар орындықтың астына жасырын жабыстырылған стикерлерге сай топтарға бөлінеді.
Кері байланыс: Бағдаршам әдісі арқылы
|
|
Сабақтың ортасы
32 мин
|
Үй жұмысын сұрау 3минут
Допты лактыру.мұғалім доп лактырады, допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп,өзінің сұрағын қояды.Егер сұраққа жауап бере алмаса, басқа оқушыға береді.
Қаңлылар туралы деректер қай ғасырдан бастап кездеседі?
Мемлекеттің билеушісі қай қалада тұрған?
Қаңлылардың халқының саны?
Қаңлылар кейін қай мемлекеттің құрамына қосылды?
Шырышық өзенінің оң жағалауындағы қаңлы арағы?
Қаңлы елінің қай қаласында кітапхана орналасты?
Қаңлы елі неше иелікке бөлінді?
Жаңа сабақ «Түсіну» дағдысына негізделген
Тапсырма №1 «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі оқулықты оқу 7минут (оқиды,түсінеді топта бір-біріне түсіндіреді) Инсерт. Мәтіннің керек жерлерін дәптерлеріне түртіп алады.
1 топ Ханның атқаратын қызметіне тірек сызба құрастырыңыз?
2 топ Уәзірлердің қызметі туралы ой тұжырымдаңыз?
3 топ Әлеуметтік топтардың қызметіне жоба жұмысын ұйымдастырыңыз
4 топ Егіншілердің бір күндік өміріне әңгіме құрастырырыңыздар
5 топ Құлдарды неліктен үй шаруасына ғана ұстады?
Тапсырма №2 қар үйіндісі. әр топқа бөлініп түсіндіреді 6 минут
Тапсырма №3 Сократ әдісі. 5 минут
Сыртқы және ішкі шеңбер. Мәтіннен 3 сұрақ құрастыру.
Қаңлылардың халқының саны?
қаңлы қоғамында құлдар қандай қызмет атқарды?
Қаңлылар туралы Сыма Цянь қандай деректер жазды?
Сергіту сәті. «Қара жорға»3 минут
Тапсырма №4 Кестені толтыр 3 минут
Әлеуметтік топтар
|
Әлеуметтік топтардың міндеттері
|
Хан
|
|
Уәзір
|
|
Егіншілер
|
|
Құлдар
|
|
Тапсырма №5 Венн диаграммасы 5минут
жоғары тап өкілдері
төмек тап өкілдері
Дискрипторлар
Қорытындылау кезеңі.
Әр топ стикерлерге жазылған пікірлерді оқиды, қорытынды жасайды.
Кері байланыс. Топтарға смайликтер беріледі.
|
5 сынып Қазақстан тарихы Атамұра баспасы 103-107 беттер
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Рефлексия:
М. «Әрекет рефлексиясы» Оқушылар оқу материалын игеру тәсілдері мен құралдарын сараптау, ең тиімді шешімдерді іздестірді. Әр оқушының белсенділік деңгейін көрсетеді. Оқушы «Табыс баспалдағын» толтырады, соның нәтижесінде М. Сабағының тиімділігі жөнінде қорытынды жасайды.
Оқушының «Табыс баспалдағы»
Жоғары -толық меңгердім
Орташадан -жоғары меңгердім
Орташа меңгердім
Төмен меңгердім
Стикерге қай тақырыпты жетік түсінбеді бір сөзбен әр баспалдаққа тапсырмаларды жазып, баспалдаққа орналастырады. Кім қаншалықты орындады.
|
|
1 мин
|
Кері байланыс «Бас бармақ» арқылы.
Смайликтер санын анықтап, «бас бармақ» арқылы білім алушыға қолдау көрсетемін.
|
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Ойлан,жұптас бөліс әдістері арқылы оқушы өз ойын жеткізе алады, айтады ой бөліседі.Бір-бірімен қарым қатынасқа түседі.Кесте толтыр
|
Бағдаршам, бес бармақ
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.
Сергіту сәтін өткзу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.
Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі
|
Сабақ бойынша рефлексия
Бір минут
|
Оқушылар кезек бойынша бірминут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз жəне қатесіз сөйлейді.
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|