Сабақ: Математика Мектеп: Қазалы №98мектеп Сабақ тақырыбы: Рационал сандарды көбейту



Дата25.08.2017
өлшемі156,04 Kb.
#27386
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ: Математика

Мектеп: Қазалы №98мектеп

Сабақ тақырыбы: Рационал сандарды көбейту

Оқытушының аты-жөні: Иманов Айдос

СЫНЫП: 6

Қатысушылар саны: 10

Қатыспағандар:-0

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

  • Рационал сандарды көбейту туралы ақпарат беру;

  • Рационал сандарды көбейтудің ережесін үйрету;

  • Рационал сандарды көбейтуге есеп шығартуға үйрету.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Рационал сандарды көбейту туралы ақпарат білетін болады;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Рационал сандарды көбейтудің ережесін үйренеді;

Кейбір оқушылар:

  • Рационал сандарды көбейтудің ережесін есептер шығаруда тиімді пайдалана алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

І. Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні - теріс сан.

( - ) * ( + ) = ( - ) ; ( + ) * ( - ) = ( - )


Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « - » таңбасын қою керек.

ІІ. Таңбалары бірдей санды көбейту.

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан.

( - ) * ( - ) = ( + ) ; ( + ) * ( + ) = ( + )


Табалары бірдей екі санды көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « + » таңбасын қою керек.

Пәнге негізгі сөздер мен тіркестер:

Рационал сан, координаталық түзу, теріс сан.

Диалог / жазылымға арналған пайдалы тіркес (тер):

1) 10 3 2) - 10 3



Жазылым үшін:

( - 4 ) * 3 =

4 * ( - 2 ) = -

( - 7 ) * ( - 5 ) =

3 * 5 =


Алдыңғы білім

Рационал сандарды азайту. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы:

4 минут

5 минут

3 минут


. Ұйымдастыру кезеңі

1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.

2. Топқа бөлу.

Мұғалім сынып оқушыларына қазақы үйге қонаққа шақырып, қонақ кәде ретінде сый үлестіреді. Оқушылар алған сый-сиапаттарына байланысты өзара ақылдаса отырып топқа бөлінеді.

Топ мүшелері өздерін «Көшбасшы» «Хатшы» «Баяндамашы» «Уақыт сақшысы» «Бақылаушы» ролдеріне бөледі.
.

ІІ. Үйге берілген тапсырманы қорытындылау. Жеке жұмыс «Тест»

Кесте бойынша температураның өзгеруін есептеңдер:

Кесте интерактивті тақтадан корсетіледі, әрбір оқушы активод жұмыртқалары арқылы өз жауаптарын белгілейді.

Термометрдің соңғы көрсетуі ( 0С)

12

-9

- 5

- 12

Термометрдің алғашқы көрсетуі ( 0С)

15

- 7

0

- 8

Температураның өзгерісі ( 0С)













Барлық жауаптарды үлгі бойынша өзін-өзі бағалау. Бағдаршам арқылы. 4 сұрақтың жауабы толық болса жасыл, 3 сәйкес келсе сары, 2 жауабы дұрыс және одан төмен болса қызыл арқылы білдіреді.




ІІІ. Ашық сұрақтар.

1) 10 3 2) - 10 3

теңдіктері әртүрлі екенін дәлелдей аласыз ба?


Үлестірмелі қағаздар

Бағалау парағы

Бағдаршам арқылы

Мадақтама



Ортасы:

15 минут


3 минут

5 минут


7 минут



ІV. Жұптық жұмыс «Мәтінмен жұмыс»

Топ оқушыларына мәтін жазылған үлестірмелі қағаз таратылады




Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.

1-мысал. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісінің мәнін табайық. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісін әрқайсысын – 4 –ке тең 3 қосылғыштың қосындысы түрінде есептейік:

( - 4 ) * 3 = ( - 4 ) + ( - 4) + ( - 4)= - 12, ( - 4 ) * 3 = - 12

Мұндағы - 12 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні теріс сан.

Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.

( - ) * ( + ) = ( - ) ( + ) * ( - ) = ( - )

2-мысал. ( 0,35) * 6 = - 2,1

Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:


  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « - » таңбасын қою керек.






ІІ. Таңбалары бірдей екі санды көбейту.

ХVIII ғасырда щвейцариялық атақты математик әрі механик ғалым Леонард Эйлер теріс санды теріс санға көбейтуді түсіндірген. Л. Эйлердің түсіндіруі бойынша: ( - 7) * 5 = - 35. Одан - 7 – нің - 5 – ке көбейтіндіс - 35 –ке қарама-қарсы сан болуы керек. Көбейткіштің біреуі қарама-өарсы сана өзгергендітен, көбейтінді ( - 35) те оған қарама-қарсы санға өзгереді. Онда

( - 7 ) * ( - 5 ) = 35

Мұндағы 35 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні оң сан.

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан.

( - ) * ( - ) = ( + ) ; ( + ) * ( + ) = ( + )


Табалары бірдей екі санды көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « + » таңбасын қою керек.

3 – мысал. ( 0,2) * ( - 1,5) = 0,3;

Көбейткіштер санй екіден көп болған жағдайда теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады.


4- мысал. 1) ( - 2,5) *

2) (- 8) * (-3) *(-2) * ( -0,5) =24

Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда теріс көбейкіштер саны тақ болса, көбейтінді теріс сан болады.

Мәтінмен танысып болған соң топ баяндамашысы өз тобынын постерін қорғайды.

Мұғалім жаңа сабақты қысқаша қорытындылап өтеді.
V. Рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығару:
№ 520 (ауызша)
- 3 ∙ (- 18) =54,
- 2 ∙ (- 15) =30,
- 30 ∙ (- 2) = 60,
27∙ (- 2) = - 54,
9 ∙ (- 7) = - 63,
- 15 ∙ 4 = - 60.

VI. Сергіту сәті: «Ойлан тап».

Қөбейтіндіні орындап, шыққан мәндерді өсу ретімен орналастырып тиісті әріптерді қойсақ мақалдың жасырылған сөзін анықтаймыз.
1). - 3 ∙2 ═ - 6 (ы) --------- 5). 4 ∙4 ═ 16(ң)
2). 4 ∙2 ═ 8(н) -------------- 6). - 3 ∙(- 5) ═ 15 (ы)
3). 5 ∙2 ═ 10(н) ------------ 7). 4 ∙(- 5) ═ - 20(о)
4). - 3 ∙4 ═ - 12 (с) -------- 8). 5 ∙(- 5) ═ - 25(Д)
... мың болғанына мақтан,
Дұшпаның жалғыз болса да сақтан.
Жауабы: Досыңның
1. Көбейтіндіні орындап, көбейтінділері бірдей әріптердің орнын ауыстырсақ мақалдың жасырылған сөзі анықталады.
1). - 2 ∙ 3 ═ - 6 (ң)
2). - 10 ∙(- 3) ═ 30 (ы)
3). - 3 ∙(- 2, 2) ═ 6, 6 (с)
4). - 6 ∙(- 4) ═ 24 (д)
5). 60 ∙(- 0, 1) ═ - 6 (д)
6). 12 ∙ 2 ═ 24 (ы)
7). 5 ∙ 6 ═ 30 (о)
... үш күн сынама, үш жыл сына.
Жауабы: Досыңды
VII. Деңгейлік тапсырмалар:
«А»
- 20 ∙ (- 4) =80,
(- 15) ∙ 0 = 0,
28∙ (- 2) = - 56,
3 ∙ (- 25) = - 75,
- 21 ∙ (- 4) = 84.
«Б»
22∙ (- 0, 3) = - 6, 6,
(- 100) ∙ 0, 72 = - 72,
- 88 ∙ 0, 1 = - 8, 8,
- 3, 8 ∙ (- 3) = 11, 4, 
- 0, 4 ∙ (- 30) = 12.
«С»
- 1, 5 ∙ 0, 7 = - 1, 05, 
0, 6∙ (- 0, 5) = - 0, 3,
7, 2 ∙ (- 25, 3) = - 182, 16,
- 0, 7 ∙ 0, 64 = - 0, 448.


Үлестірмелі қағаздар

Электрондық оқулық

Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Критерий бойынша формативті бағалау

Үлгіге қарап бағалау


Аяқталуы:

2 минут

1 минут



VІІ. Кері байланыс

«Чемодан, ет тартқыш, себет»

Ч-өзіме осы сабақта алғаным

Е- әлі ой елегінен өткізетінім

С- осы сабақтан алмайтыным

Бағалау: жиынтық баға

Үйге тапсырма : Рационал сандарды көбейту

Есептер орындау №582, 584



Барлық оқушы кері байланыс жасап, стикер арқылы пікірлерін қалдырады.

Сабақ соңында топ басшыларының бағалауын ескере отырып жиынтық баға қойылды.

Үй тапсырмасын күнделікке жазады.


Плакат

Стикер


Бағалау парағы


Қосымша ақпарат

Саралау

Бағалау:

формативті бағалау: бағалау парағы, бағдаршам арқылы, екі жұлдыз, бір ұсыныс , смайлик , критерий бойынша

суммативті бағалау: мұғалімнің бағасы


Пәнаралық байланыс:

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: сыныпта қауіпсіздік жағдайы жасалған.

АКТ мен байланыс: интерактивті тақта, электронды оқулық.

Құндылықтармен байланыс: топтық жұмыс барысында бірін-бірі тыңдап өз ой, пікірлерін толық жеткізе алды.



Рефлекция







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет