Пән:Әдебиеттік оқу 10-сабақ
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
Жанды табиғат
Күні: 22.09.2021
Сынып: 3 Б
|
Мектеп: № 235 К.Қаракөзов
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Мен қалада тұрамын
Сен ұйықтап жатқанда. Бердібек Соқпақбаев.
Таң. Ертай Ашықбаев.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқубағдарламасына сілтеме)
|
3.2.8.2 – эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын түсінеді, ойын жеткізеді.
Көптеген оқушылар: шығарманың мазмұнына кесте құрады.
Кейбір оқушылар: шығарманың авторларымен жұмыс жүргізеді.
|
Бағалау критерийлері
|
шығарманың мазмұнын түсінеді, ойын жеткізеді.
шығарманың мазмұнына кесте құрады.
шығарманың авторларымен жұмыс жүргізеді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, қазақ тілі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Ресурстар
|
Топқа бөлуге арналған парақшалар, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б
|
Бастапқы білім
|
Б. Кірісбайұлы. «Терек пен қабығы»
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Шаңырақ» жаттығуы
Мақсаты : көңіл-күйін игере білуге және басқаруға , қадағалауға , дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу. Бір – біріне жылы лебіздерін білдіру
Жаңа топ құру
Шаңырақ ленталарын алу арқылы топқа бөлінеді.
1 топ сары
2 топ ақ
3 топ қызыл
4 топ жасыл
Топ ережесін құру
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Серіппелі доп» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау
Суретпен жұмыс:
1)Ауыл көрінісі
2)Қала көрінісі
І топ. Ауыл таңы. (ассоцация)
ІІ топ. Қала таңы. (ассоцация)
ІІІ топ.Түнгі жұмысшылар(ассоцация)
ІҮ топ Ауыл мен қала және ортақ қаиеті (вендиаграмма)
ҚБ: Смайлик арқылы бір-бірін бағалау
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Сұрақтарға жауап беру
|
Екі шығарманың түрін
анықтайды.
|
1
|
Тәуліктің мезгілін анықтайды.
|
1
|
Оны неден аңғарғандығын
айтады.
|
1
|
Өз ойынан оқиға қосады.
|
1
|
Кестемен жұмыс
|
Екі мәтінге ортақ тақырып
ойлайды.
|
1
|
Айырмашылығын табады.
|
1
|
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған түрлі-түсті ленталар.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
|
Сабақтың ортасы
|
Ширату тапсырмасы.
Белсенді оқу тапсырмалары (топта, ұжымда)
Оқылым.
Мәтінді түсініп оқы. «Сен ұйықтап жатқанда».
Автормен танысу айдары. Е. Ашықбаев. Б. Соқпақбаев
Бердібек Ыдырысұлы Соқпақбаев (1924-1991) 1924 жылы қазанның 15-ші жұлдызында Алматы облысы Нарынкөл ауданды, Қостөбе ауылында дүниеге келген. Қазақстанның балалар жазушысы, балалар туралы көптеген повестердің, әңгімелердің авторы.
Ертай Ашықбаев-1956 жылы Ақтөбе облысында туған. Балаларға арналған «Ашық сабақ», «Жақсы бала» т,б өлең жинақтары бар.
Топтастыру. Топтардың қайсысы бірінші, қайсысы екінші екенін анықтау.
1 – 2 топ. «Сен ұйықтап жатқанда» мәтінін мазмұндап, авторы туралы әңгімелейді.
3 – 4 топ. «Таң» өлеңін мазмұндап, авторы туралы әңгімелейді.
ҚБ: Бағдаршам арқылы бір-бірін бағалау
Сергіту сәті. «Күміс құмған - ай»
Топтық жұмыс. «Кір жаятын жіп» әдісі.
І топ.Кестедегі сұрақтарға жауап бер.
Мәтін
|
Шы- ғарма-
ның түрі
|
Тәуліктің қай мезгілі
суреттел- ген?
|
Оны неден
аңғардың?
|
Тағы қандай
оқиғалар қосар едің?
|
Б. Соқпақбаев.
«Сен ұйықтап жатқанда»
|
Әңгіме
|
Түн
|
Түңгі тіршілік
|
Полиция өрт сөндіру
|
Е.Ашықев.«Таң»
|
Өлең
|
Таң
|
Таңғы тіршілік
|
Мұғалімдер Маршрут айдайтын жұмысшылар
|
ІІ топ.Кестені толтыр.
Мәтін
|
Екі мәтінге ортақ тақырып
бер
|
Айырмашы- лығы неде?
|
Б. Соқпақбаев.
«Сен ұйықтап жатқанда»
|
Тәулік
|
Түн
|
Е. Ашықбаев.
«Таң»
|
Тәулік
|
Таң
|
ІІІ топ.Түнде жұмыс істейтін мамандардың еңбегі туралы айту.
-полиция қызметкерлері
-өрт сөндіру қызметкерлері
-поезд қызметкерлері
-көше тазалықшылары т.б
ІҮ топ Ауыл мен Қала тақырыбында вендиаграмма
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Жұптық жұмыс.
№
|
Мәтіндегі оқиғалар
|
Қай мәтіннен
|
1
|
Бізбен бірге құстарда оянады
|
Таң
|
2
|
Вагондарда санаулы ғана адамдар отыр
|
Сен ұйықтап жатқанда
|
3
|
Жемін теріп жеп жүрген құстар
|
Таң
|
4
|
Сағат түнгі он екі
|
Сен ұйықтап жатқанда
|
5
|
Қаламен бірге көліктерде оянады
|
Таң
|
Рефлексия (ұжымда)
«Алма ағашы» кері байланыс.
Қызыл – түсінбедім
Жасыл - түсіндім
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|