Күні: 09.09.2015ж. Пәні: Информатика Сыныбы: 6 Сабақ реті: 2
|
Сабақтың тақырыбы
|
Әлемнің ақпараттық көрінісі
|
Сабақтың мақсаты
|
Білімділік: Ақпарат туралы түсінік қалыптастыру;
Дамытушылық: Оқушылардың бірін-бірі оқыту арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу, сыни тұрғыдан ойлау арқылы әр оқушыны қамтуға жағдай жасау;
Тәрбиелік: Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау
|
Күтілетін нәтиже
|
Ақпарат сөзі , ақпараттың тасымалдануы жайлы өз түсініктері қалыптасады.
Топтық жұмыс арқылы сыныптың ынтымақтастығын артады.
|
Түйінді идея
|
Ерте замандағы ақпарат пен қазіргі замандағы ақпарат жайлы алғашқы түсінік бере отырып,сыни тұрғыда ойлану арқылы,өз ой пікірінің қалыптасуына мүмкіншілік жасау
|
Сілтеме
|
Сабақ жоспары, информатика оқулығы, сабаққа арналған таныстырылымдар, ЭО, интернет, қалталы телефон, планшет
|
Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру
|
а) сыныпта атмосфералық ынтымақтастықты қалыптастыру
ә) жақсы көңіл-күй тілеу
б) сыныпты топқа бөлу(өз еріктерімен)
в) сабақ жоспарымен таныстыру
|
Блумның кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырма түрі
|
Білу
/Қызығушылықты ояту/
|
«Компьюшаның» ертегісі.
Күз айы. Ауа райы қолайсыз, жел соғып, жаңбыр жауып тұрды. Асан асығып мектепке келсе бірінші сабақ информатика екен. Ол су болған сыртқы киімін шешпестен , информатика кабинетіне жүгіріп кірді. Мұғалімге назар аудармастан компьютерді қосты. Қоңырау дауысын ести салысымен асығыс сумкасынан кітап, қалам , дәптерлерін және мамасы салып берген тоқашын да бірге алып пернетақтаның үстіне қойды. Сабақ ортасында Асанның келесі математика сабағы екені және одан есеп шығармай келгені есіне түсті. Асан тыпыршып, қозғалақтап отыра алмады. Соның салдарынан электр тогына қосылған сымды аяғымен қозғап, компьютерді өшіріп алды.
|
Сұрақтарға жауап беру:
Асан қанша кате жіберді ?
Неге сырт киіммен кіруге болмайды ?
Неге мұғалімнің рұқсатынсыз информатика кабинетіне кіруге болмайды ?
Неге пернетақтаның үстіне зат қоюға болмайды ?
Неге жалғасып жатқан электр сымдарына жақындауға болмайды ?
|
Топтық жұмыс, өзін – өзі реттеу, бірін – бірі оқыту.
|
Түсіну
Мұғалімнің кіріспе сөзі, сұрақ қоя отырып, ақпарат туралы мәлімет беру
|
1.Информатика ғылыми немен айналысады?
2.Ақпарат деген не?
3.Оның өлшем бірліктері қандай?
4.Ақпаратты бір-бірімізге қалай береміз?
«Әлемнің ақпараттық көрінісі» тақырыбын оқу (әр оқушыға жеке-жеке оқуға беру)
Ақпараттың қасиеттері: шындық, толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық
|
Оқушылар мұқият оқиды, қажетті термин сөздерді дәптерлеріне жазады.
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер
Әр топқа парақшалар тарату және топпен жұмыс істеу
|
Қолдану
|
Тапсырма орындау
№ 3
Үдеріс, З – зат, Э – энергия, А – ақпарат, Ж – жөнелту, С – сақтау
Ө – өңдеу, Таб – табиғат, Қ – қоғам, Т - техника
|
Талдау
|
Оқушыларға интерактивті тақтада тапсырмалар орындату
|
Оқушылар актив инспайр бағдарламасының көмегімен орындайды.
|
Диалогтік оқыту
Сыни тұрғыдан ойлау
|
Жинақтау
|
Оқушылар kahoot бағдарламасы арқылы топпен онлайн сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар телефондары арқылы қатысады.
|
АКТ, Smart технология
|
Бағалау
|
Постер қорғау
|
Формативті бағалау
|
Бағалау парағына өздері бағаларын қойып отырады.
|
Үйге тапсырма беру
|
Тақырыпты оқу, ақпарат жинау
|