САБАҚ: Сан есім түрлері
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Сүймбаева Щ.К
|
0101-161
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Сан есімнің түрлерімен танысады. Сан есімнің сөз таптарымен байланысып айтылуын меңгереді.Сан есімдерді сөз таптарымен өзара салыстыра алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сан есімдердің түрлеріне берілген тапсырмаларды орындай алады. Сан есімдерді сөз таптарымен сәйкестендіреді.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Көп нүктенің орнына тиісті сан есімдер қойып жаз. Сан есімдерді тауып, олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады. Сөздерге сұрақ қойып, салыстырады.
|
Кейбір оқушылар:
|
- Сан есімдерді қолданып, «Ғарышкер» тақырыбына әңгіме құра.
- Қанша? Неше? Нешінші? сұрағына жауап беретін сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Берілген суреттерге әңгіме құрастырып, сұрақтар арқылы сөз таптарын, сан есімнің түрлерін ажырата алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Сан есімнің түрлері реттік және есептік сан есімдер, сөз таптары, етістік деп аталады, сұраққа жауап береді, сан есім деп аталады, қанша? Неше? деген сұраққа жауап береді.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Қанша? Неше? Нешінші? сұрақтарына мысалдар келтір. Сан есімнің түрлерін ата, анықтамасы.
Сұрақтарын ата,мысалдар келтір.
|
Заттын санын, ретін білдіретін сөз табы .... деп аталады.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Сөйлемдерді сауатты, таза көшіріп жазып, сан есімдіерді, сан есімнің түрлерін табады.
|
|
Алдыңғы оқу
|
Сан есім түрлері
|
Жоспар
|
Жоспарлан-
ған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
Мақсаты: алған білімдерін тексеру
Білу
«Мен оқимын, ойлаймын, ойнаймын» жаңа тақырыпқа шығу
|
Сынып оқушыларына психологиялық ахуал туғызу, оқушыларға геометриялық фигуралар таратылады. Фигуралар арқылы топтарға бөлінеді. Топ басшысын сайлайды, әр топ мүшелерін жинайды. /дыбыссыз қадам/
«Сұрақты қағып ал» стратегиясы.
-Сан есім дегеніміз не?
- Сан есімнің сұрақтарын ата. Мысалдар келтір.
- Сан есімнің түрлерін ата. Мысалдар келтір.
Зат есім дегеніміз?
Зат есімнің сұрақтарын атап, мысалдар келтір.
Зат есімнің түрлері.
Заттың қимылын, іс әрекетін білдіретін сөз табын ата.
Етістіктің сұрақтарын атап,мысалдар келтір.
Оқыды. Жазып отыр- етістіктің түрлерін ажырат.
Заттың түрін,түсін сапасын анықтайтын сөз табы....
Қандай? Қай? деген сұрақтар ....
Фигуралардағы жасырын тапсырмаларды орындайды. Берілген сөйлемдердің ішінен сұрақтар қоя отырып, реттік және есептік сан есімдерді анықтайды.
|
Геометриялық фигуралар.
Ишара
«Бас бармақтан, шынтаққа дейін»
|
Ортасы
Түсіну
СТОү,ОмОЖТ
Сан есімдердің түрлерін ажырату.
|
Жаңа материалды өздіктерінен игеріп, қорғайды, рөлге енеді, постерға түсіреді. –ыншы , - інші жұрнақтарына мысалдар келтіріп талдайды.
Сәуле мен Бақыт дос. Олардың мінездерінде ұқсастық көп. Екеуі де ибалы, тәртіпті.Олар - үздік оқушылар. Сәуле бірінші болып аталса, Бақыт екінші кезекте тұрады. Екі қыздың жұбы жазылмайды.
Сан есімдерді салыстырып, олардың айырмашылығын айтады.
|
Қалыптастырушы бағалау.
|
Қолдану
ОмОЖТ,СТОү,АКТқ
КҚЕО, ТжДО
|
- Оқулықпен жұмыс.
1. Сандарды сөзбен жазады. Сұрақтар қойып, топтастырады.
2.Берілген сұрақтар бойынша әңгіме құра.
- Кеме не үшін керек?
- Теңізшінің өмірі туралы не білесің? т.б.
|
Оқулық, дәптер.интербелсенді тақта (флипчарт)
«Евро,доллар,теңге»
|
Талдау
Мақсаты:мақалды аяқтап жазып,не туралы екенін талдайды.
|
Конверттегі тапсырмалар:
Конвертте аяқталмаған мақал - мәтелдер жазылған карточкалар. Оқушылар мақалдарды аяқтап, сан есімдерді табады. Мысалы:
Ер бір рет өледі,
Қорқақ ......... /мың рет өледі/
|
Конверт. Үлестірмелі қағаздар.
Ишара
|
Жинақтау
мақсаты: алған білімдерін бекіту»
|
«Ыстық орындық»
Бір оқушы бірінші топтан ортаға шығып, орындыққа отырады. 2,3,4 топтың оқушылары сұрақтар қояды. Осылайша алмасып отырады.
|
Смайликтер
|
Аяқталуы
Үйге тапсырма
|
Кері байланыс: « Алма ағашы»
Шығармашылық тапсырма: Сан есімге байланысты ребус құрастырып келу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
Үлгерімі нашар оқушыға «сандарды сөзбен жазу» .
Үлгерімі жоғары оқушыға жоғарғы дәрежедегі сұрақтар-ды қою; берілген сұрақтартарды пайдаланып әңгіме құрау.
|
Уәж ретінде «Басбармақтан шынтаққа дейін», «Ишара», «Еуро,доллар,теңге» арқылы бағалаймын.
Кері байланыс «Алма ағашы» арқылы өткіздім.
Сабақтың рефлексия кезе-ңінде жаңа тақырып бойын-ша «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылардың түсініктерін тексеру.
|
Математика пәнімен байланысын табу;
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру;АКТқ
Сыныптастарын тыңдай білуге тәрбиелеу.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқу-шылар не білді? Сы-ныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспар-ланған саралау шарала-ры тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қан-дай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сыныпта ахуал туғыза білдім, уақытты үнемдедім. Мен жоспарлаған әдіс-тәсілдер тиімді болды, әсіресе СТОү мен АКТқ . Өз жоспарымда оқушының жас ерекшелігіне қарай тапсырмаларды енгіздім. Себебі: жас ерекшелігіне қарадым.
|
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Фигураны құрастырып, тапсырманы топта орындау.
«Сұрақтарды қағып ал» ойыны .
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сан есімдерді сәйкестендіруі.
ЖД сұрақтарына жауап беруі және тыңдады, толықтырды.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Келесі сабақта әр түрлі әдіс- тәсілдер арқылы яғни СТОү қызықты тапсырмаларды көбірек беру керек екенін білдім.
|