Сабақ№________ Сыныбы_________ Күні_________
Тақырыбы: Д.ж. аймақтары.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға дүние жүзінің экономикалық-географиялық аймақтары, құрамы, ресурстары жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Д.ж. экономикалық-географиялық аймақтарымен танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
1. Әңгіме-дәріс.
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
«Д.ж. аймақтық шолу» географиясы мазмұны мен құрылымы жағынан елтану бағытында қарастырылады. Оның бірнеше себептері бар: біріншіден, ХХ ғ/ң 2-ші жартысынан бастап д.ж. көптеген елдерінде табиғат ресурстарының шаруашылық бағытта шамадан тыс пайдаланылуы салдарынан табиғи орта күшті өзгеріске ұшырады. Ал қазіргі кезде экологиялық тепе-теңдікті сақтау мәселелері адамзат қоғамының басты назарында болып отыр. Екіншіден, жекелеген аймақтар, елдер туралы жүйелі географиялық білім қалыптастыруда түрлі ғылым салалары туралы материалдар мен деректерді пайдаланудың маңызы зор.
Оқулық құрылымында 10-сыныпта жалпы шолу ретінде оқып-танысқан тарихи-географиялық аймақтар алынған. Бұл аймақтардың шекаралары физикалық-географиялық аймақтардың шекараларына сәйкес келе бермейді. Оқулықта, алдымен тарихи-географиялық аймақтардың экономикалық-географиялық, геосаяси жағдайларына жалпы шолу жасалады, ал елдерді оқып-үйрену реті олардың әлеуметтік-экономикалық даму деңгейлеріне байланысты топтастырылған.
География саласының құрылымдық және мазмұндық ерекшелітеріне орай, көптеген басқа ғылымдармен (қоғамдық, жаратылыстану, техникалық, т.б.) де байланысы зор. Соның нәтижесінде географиялық жаңа пәндер қалыптасуда. Мұндай өзара байланыстар ауқымының кеңдігі географияның ғылым ретіндегі маңызын арттыра түседі. Мысалы, географияның экологиямен, геологиямен, жалпы биологиямен байланысы геоэкологияның, ал экономикамен байланысы экономикалық географияның қалыптасуына негіз болған.
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы Д.ж. экономикалық-географиялық аймақтарын түсіндіру.
Д.ж. экономикалық-географиялық аймақтары
Батыс Еуропа
20 мемлекет кіреді. Халқы-400 млн адам.
Шығыс Еуропа
Бұрыңғы социалистік елдерді қамтиды.
Азия
Аумағы 44,6 млн км2. Ол Орталық Азия, Оңтүстік Азия, Шығыс Азия және Оңтүстік Азиядан тұрады.
Солтүстік Америка
Ауданы-25,3 млн км2, халқы-444,8 млн адам.
Латын Америкасы
Ауданы-20 млн км2, халқы-518 млн адам.
Африка
Ауданы-30,3 млн км2, халқы-850 млн адам.
Аустралия және Мұхит аралдары
Аустралияның ауданы-7,7 млн км2, халқы-19,7 млн адам.
ТМД
Бұрыңғы Кеңестер Одағының құрамындағы 13 мемлекет.
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Д.ж. экономикалық-географиялық аймақтарына жалпы шолу.
Сабақ№________ Сыныбы_________ Күні_________
Тақырыбы: Дамыған елдерге жалпы сипаттама.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға дамыған елдердің жалпы сипаттамасы, «үлкен жетілік» елдерінің құрамы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Дамыған елдердің жалпы сипаттамасымен танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Тірек-сызбамен жұмыс.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Кестемен жұмыс.
3. Б.Ү.Ү. кестесі. 6. Топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Топтастыру.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
4. Кестемен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Еуропа аймағы?
2. Азия аймағы?
3. Солтүстік Америка аймағы?
4. Латын Америкасы аймағы?
5. Африка аймағы?
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Топтастыру.
Топтастыру арқылы «үлкен жетілік» елдерінің құрамын түсіндіру.
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы шаруашылықтың даму кезеңдерін түсіндіру.
Шаруашылықтың даму кезеңдері.
Индустрияға дейін.
Индустриялық.
Постиндустриялық.
Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы д.ж. елдерінің ерекшеліктерін түсіндіру.
|
Халқы (млн адам)
|
Аумағы (млн км2)
|
Жалпы ішкі өнім (АҚШ доллары)
|
Дамыған елдер
|
971,0
|
32,7
|
28603
|
Дамушы елдер
|
4880,0
|
83,6
|
19132
|
Өтпелі экономикалы елдер
|
421,0
|
19,0
|
3579
|
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Дамыған елдерге жалпы сипаттама.
Достарыңызбен бөлісу: |