|
Мектеп: Қ.Мұңайтпасұлы атындағы жалпы орта мектеп КММ
Мұғалім : Тынысбек Арайлым Аманбайқызы
|
Күні: 04.02.2022 ж
|
|
Сынып: 10А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер тақырыбына есептер шығару
|
Оқу мақсаты
|
10.2.2.1 жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Көпмүшені бұрыштап бөлу
Түрлендірулерді орындай отырып жоғары дәрежелі теңдеулерді квадрат теңдеуге келтіру
Симметриялы теңдеулерді шешу
|
Бағалау критерийлері
|
Көпмүшені бұрыштап бөлуді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі.
Квадрат теңдеуге келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеу анықтамасын түсінеді.
Симметриялы теңдеулерді шешуде қолданады
|
Күтілетін нәтиже
|
Барлық оқушылар: Көпмүшені бұрыштап бөледі
Оқушылардың басым бөлігі: Түрлендірулерді орындай отырып жоғары дәрежелі теңдеулерді квадрат теңдеуге келтіреді
Кейбір оқушылар: Симметриялы теңдеулерді шешеді
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Квадрат теңдеу, көпмүше, көбейткіш, түбір.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Көпмүшені көбейткішке жіктейді.
Көпмүшенің түбірін қолдана отырып..,
Квадрат теңдеулерді білу адамзатқа келесілерді түсінуге көмектесті:
Қозғалыстағы объектінің жылдамдығын қалай есептеуге болады
Көліктің тежегішті басқаннан кейінгі жолын қалай
анықтауға болады
Спутниктік антеннаны қалай құрастыруға болады
Ғимраттарды салуды қалай жобалау керек
Күн айналасында планеталар қалай қозғалады
Ұшақтар қалай ұшады
Футбол добы қалай ауада қозғалады
Маятник қалай жұмыс істейді
Оқ қалай қозғалады
|
Құндылыққа баулу
|
Оқушылар сабақ үстінде бір-бірімен пікір алмасуға үйренеді, бір-біріне деген ынтымақтастық қабілеттері артады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математикалық есептеулер қолданылатын пәндер
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, интербелсенді тақта
|
Бастапқы білім
|
Жоғары дәрежелі теңдеуледің анықтамасы және түбірлері жайлы біледі. Көбейткішке жіктеуде Горнер схемасын, Безу теоремасын қолдану.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басы
2 мин
3 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу.
Психологиялық ахуал туғызу
- «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі...» оқушылар өздерінің қасындағы оқушыға тілек айтады.
Үй тапсырмасын тексеру «Сұхбаттасқан жұп» әдісі арқылы.
Оқушылар дәптерлерін жұптарымен алмастыру арқылы интербелсенді тақтада жауабымен жазылған үй тапсырмасына қарап жұбының дәптерін тексереді.
№ 33,5; 33,6.
ҚБ Жұптар бірін – бірі бағалайды.
Миға шабуыл.
“Конверттегі сұрақ” әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі.
Яғни, оқушылар арасынан кезек – кезек оқушылар шығып конверттен сұрақ алып жауап береді.
1) Қандай теңдеулерді жоғары дәрежелі теңдеу деп атаймыз ?
Айнымалының дәреже көрсеткіші 2-ден жоғары болса, ондай теңдеулерді жоғары дәрежелі теңдеу деп атаймыз.
2) Жоғары дәрежелі теңдеудің қандай түрлерін білесіңдер?
Үшінші , төртінші, бесінші дәрежелі, қайтымды, біртекті, биквадрат теңдеулер деп бөлінеді.
3) Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешудің қандай тәсілдерін білесіңдер?
Көбейткіштерге жіктеу: топтау тәсілі,қысқаша көбейту формулалары, Безу теоремасы, Горнер схемасы бойынша
Айнымалы енгізу: биквадрат теңдеулер және қайтымды теңдеулер
|
Үлестірме қағаз
суреттер
Интербелсенді тақта
|
Ортасы
18 мин
|
Жаңа тақырып.
Интербелсенді тақта мен оқулықты пайдалана отырып жаңа сабақ түсіндіріледі.
Сабақ түсіндіру барысында оқушылардың белсенді болуы қадағаланады.
Жеке жұмыс. Оқушылар тапсырмаларды жеке-жеке тақтаға келіп шығарады. ( 7 мин)
Оқулықпен жұмыс жасалынады.
ҚБ топты бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек!»
Топтық жұмыс барысында қолдауды қажет ететін кейбір оқушыларға жұптық, жекелеме тапсырмалар беріледі.
Жеке жұмыс. Сематикалық карта.
Оқушылар үлестірілген парақшаларға сәйкес келетін жауаптар тұсына + таңбасын қою арқылы сематикалық картаны толтырады.
|
Квадрат
теңдеу
|
Келтірілген
көпмүше
|
Жоғары
дәрежелі
|
х2+5х+3=0
|
|
|
|
Q(x)= 2x7- 3x4+5x36x2+7
|
|
|
|
Р(х)= х5+2х3+4х2-5х-4
|
|
|
|
2xy+5x-3x2 + y = 4
|
|
|
|
х5+2х3+4х2-5=0
|
|
|
|
|
интербелсенді тақтада
|
7 мин
|
3. Сергіту сәті:
Көңілді математикалық тілектер
Оқушыларға арнайы үлестірме қағаздары таратылады. Әрбір қағазда оқушыларға арналған математикалық тілектер жазылған.
Өмірге мейірім призмасымен қара!
Өміріңіздегі қуанышты, бақытты сәттер “+ шексіздікке”, ал, мұңды сәттеріңіз “- шексіздікке” ұмтылсын.
Өмірдің сізге дайындаған әрбір емтиханын “5”-тікке тапсырыңыз.
Көңіл – күйіңізге әсер ететін әрбір дөрекі мінезіңізді “0” – ге көбейтіңіз.
Бақыттың жалғыз формуласы бар - адал жұмыс істеу, бір-бірін құрметтеу және осы әлемде өмір сүру. Мұны есте сақтаңыз!
Жүрегіңіздегі жастығыңыз бен бойыңыздағы күш-жігеріңіз әрдайым тұрақты (константа) болсын.
Сіздің сыни нүктелеріңізде max сәттілік пен min сәтсіздіктер болсын
Сіздің болашақта кезіктіретін Х белгісіз шамаңыз мықты, берік отбасы болуға жетелесін.
Сіздің әрбір мүмкіндіктеріңіз тілектеріңізге тең болсын.
Әрбір сәтсіздік пен мұңды сәттерден оң түбір алыңыз.
Өмірдің әр сәті бізге берілген тапсырма, тек оның жауабын табуға асықпаңыз.
Достарыңызбен құрған шеңберіңіз тарылмасын. Шеңберіңіздің радиусы неғұрлым үлкен болсын.
[-шексіздіктен; +шексіздікке] дейін бақыт тілеймін.
Мақсаты: Оқушыларға көтеріңкі көңіл – күй сыйлау.
4. Бекіту тапсырмалары (ТЕСТ)
1. Р(х) = х3-4х+3х+11 көпмүшесінің а= -3 болғандағы мәнін тап
А). 14 В). -13 С). -19 Д). 20
2). Кез келген тақ дәрежелі симметриялы теңдеудің бір түбірі
А). -2 В). 3 С). 1 Д). -1
3).Кез келген үшінші дәрежелі көпмүшені көбейткішке жіктеу формуласы
А). (х - d)( ax2 + bx+c) B). (a – b) (c – l ) C). )( ax2 + bx+c)x
4). P(x)= x6 - 5x5 + x4 - 3x2+1 көпмүшесінің дәрежесі
А). 3 В). 7 С). 6 Д). 4
5). P(x)=2х4 +3x3 - 5 х2 -7x +2 көпмүшесін (х – а) екі мүшсіне бөлгендгі қалдық неге тең? а =2
А). 24 В). 12 С). 10 Д). 8
ЖАУАП: 1).В 2). Д 3). А 4). С 5). А
ҚБ 1-10 бал арасында бағаланады.
|
интербелсенді тақтада
интербелсенді тақтада
|
Сабақтың соңы
3 - мин
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақтың қалай өткендігін білу үшін үлестірме қағаздары таратылып оқушылардың өз ойларын білу арқылы, келесі сабаққа кемшіліктерді түзету немесе қай әдістердің тиімді болғандығына зерттеу жүргізіледі.
Сабақты қорытындылау.
Үйге:
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралаудың тапсырма, диалогқа түсу және қолдау көрсету, қарқын тәсілдерін қолданамын. Оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып деңгейлік тапсырмалар ұсынылды. Тапсырмалар оқушыларды оқу мақсатын жетуге ықпал жасайды Оқушыларды пәнге қызықтыру мақсатында оқу мақсатына жету үшін белсенді әдіс-тәсілдерді пайдаландым
|
Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау мақсатында «Екі жұлдыз, бір тілек, «.үш шапалақ», «Жұптар бірін – бірі бағалау» , «Сұхбаттасқан жұп» әдісі ,«Таза тақта» , «Сандар сыры»,« Жасырын теңдеу»,«Кім жылдам» әдістерін қолданамын және сабақ барысында мадақтау, қолпаштау сөздерін қолданамын. Оқушылардың оқу мақсатына жету деңгейін анықтау үшін дескрипторы бар тапсырмаларды құрастырамын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сергіту жаттығуын орындау. Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар жанаманың қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды, ауытқу болған жоқ.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Диалогтық оқыту
2:Жұптық жұмыс:Өзара бір-бірін бағалау
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: Өмір мен байланысты есептерді шығарту.
2:Сабақты әртүрлі формада өткізу
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|