|
Мектеп:С.Сейфуллин атындағы № 165 орта мектеп
|
Күні: 20.09.2018 жыл
|
Мұғалімнің аты-жөні: Оңдаш Д.Қ.
|
Сынып: 7 В
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Адам – экожүйенің бір бөлігі. Антропогенді фактор.
|
Сабақ түрі
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
|
Сабақ мақсаттары
|
адам – экожүйенің біртұтас бөлігі екендігін түсіну;
адамның экожүйеге жағымды әсерін түсіндіру және сараптау;
|
Бағалау критерийлері
|
Адам – экожүйенің бөлінбес бір бөлігі екендігін біледі;
Адам тіршілігінің экожүйеге жағымды әсерін дәлелдейді және сараптайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Адам тіршілігінің экожүйеге әсері туралы ақпаратпен ауызша алмасу мақсатында сұрақтар мен жауаптар құрастыру
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
жер, су, флора, фауна, биологиялық әр түрлілік,
адамның іс-әрекеті, экожүйе, қоршаған орта, орман, климаттық өзгерістер атмосфера, , қазба отын, түрлер,жасау.
Адамның іс-әрекеті....................... әсертетеді;
Адам экожүйе........................ болып табылады;
Адам мен қоршаған орта арасында.......................... болады
|
Құндылықтарды дамыту
|
Топпен жұмыс жасау, өзара көмек көрсету, коммуникативті дағдыларды әрі қарай дамыту. Тақырыптың мазмұнын аша отырып қоршаған ортаға, табиғатқа деген сүйіспеншілікті ояту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
География және экологиямен пәнаралық байланыстарадамның экологияға әсері және туралы призентацияларды қорғау кезінде байқалады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, интернет ресурстары
|
Бастапқы білім
|
Өңірдегі қорғауга алынған аймақтарға мысал келтіреді (6 сынып)
ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлар мен өсімдіктерге мысал келтіреді(6 сынып)
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ барысы
1мин.
|
Ұйымдастыру сәті. Сабаққа қатысуды тексеру
Сабақ барысының жоспарын анықтау
|
|
3мин
5 мин
15 мин
10мин
5 мин
Ү/т 1 мин
|
«Миға шабуыл»Проблемалық сұрақ туғызу. Слайдта мәдени өсімдіктердің суреті көрсетілген.
Сұрақ«Бұл слайдта не туралы көрсетілген?
Калай ойлайсыздар, біз бүгін сабақта не туралы айтамыз?
Тақырып:Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынас.
Мақсаты:адам – экожүйенің біртұтас бөлігі екендігін түсіну;
адамның экожүйеге жағымды әсерін сараптау;
Жұппен жұмыс жасау: Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынас туралы сызба сызыңыз.
Топта талдау:Адамның сыртқы ортаға жағымды әсер ететін іс-әрекетінің түрлерін атау.
Топпен жұмыс. Карточкалардың түсіне байланысты 3 топқа бөлу.
Тапсырма : Адамның сыртқы ортаға жағымды әсер ететін іс-әрекеті туралы постер немесе презентация дайындайды
1 топ: биологиялық әртүрлілік
2 топсирек кездесетін түрлерді асырау
3 топ: табиғатты қорғау.
Топтардың іс-әрекеті:
Адамның сыртқы ортаға жағымды әсер ететін іс-әрекеті туралы ақпаратты оқиды.
Топта талдайды
Постернемесе презентация дайындайды
Өз білімдерімен бөліседі
Бағалау парағы:
Ақпараттың маңыздылығы.
Ораторлық шеберлігі
Қызықты мәліметтерді қолдану.
Жұмыстарды қорғау
Берілген ақпаатарды мұғалым қорытындылайды.
Рефлексия
Бағалау ағашы (әрбір оқушы ағаштағы бір адамның бейнесін бояйды, сол арқылы оқушы өз білімінің қай деңгейде екендігін көрсетеді).
Неге сол деңгейде тұрғандығын түсіндіреді.
Сөзжұмбаққұру:«Адамның сыртқы ортаға әсері»
|
Презентация
Интернет/
Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынасьтуралы презентациялар: http://www.authorstream.com/Presentation/saiasiti-851741-roles-of-human-in-ecosystem/
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
|
Барлық оқушылар - адам экожүйенің біртұтас бөлігі екендігін біледі
Көп оқушылар - Адам қызметінің қоршаған ортаға жағымды әсерін түсіндіреді және сараптайды.
Кейбір оқушыларөз білімдерімен бөліседі
|
1.Жұппен жұмыс
(өзін өзі бағалау)2.Топта жұмыс жасау (өзара бағалау)
|
Тірек-қимыл жүйесінің бұзылуын алдын алу, физминутка жүргізу
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер еңгіздім және неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?
1:
2:
Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?
1:
2:
Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?
|