Пәні: Әдебиеттік оқу
Күні: 20.02.2020ж.
Сынып: 3 «Г»
|
Мектеп:№ 10ЖББОМ
Мұғалімнің аты-жөні: Қалыбаева Г.Қ.
Қатысқандар саны:23 Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақтың бас ақыны.М.Әуезов «Бала Абай»
|
Оқу мақсаттары
|
3.2.2.1 – қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық: мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын түсінеді.
Көптеген оқушылар: мәтін мазмұны бойынша ашық сұрақтар құрастырады, мәтін мазмұнын айтуда сурет нұсқасын қолданады;
Кейбір оқушылар: бағалауға, шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді, мәтінге сүйеніп диалог құрастырады.
|
Бағалау критерийлері
|
ü мәтін мазмұнын айта алады;
ü мәтінді қатесіз,түсініп оқиды;
ü мәтінге сүйеніп диалог құрастырады;
ü мәтін бойынша сұрақтар қояды;
ü мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
ü суреттерді қолданып, мазмұндайды;
|
|
|
Тірек сөздер
|
Оқушылар:
Мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды, жауап береді. Мәтінге сүйеніп диалог құрастырады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Бала Абай, Ынтыға тыңдайтын, әңгімешіл екен
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Абай ертегі, аңыз, әңгіме, қиссаларды тыңдап өсті, себебі …
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру;
|
Пәнаралық байланыстар
|
«Әдебиеттік оқу», «Дүниетану», «Музыка», пәндерінен «Атақты тұлғалар» бөлімін өтіп жатыр
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта
|
Алдыңғы білімді игерулері
|
Оқушылар атақты тұлғалар туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5минут
5 мин
5 мин
|
Психологиялық дайындық
Қайырлы таң достым!
Қайырлы күн болсын!
Жеті күннің әр күні
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Суреттерге қарап ,топ атын құрастыру.
Топтасу
1-топ. «Ғалым» 2-топ. «Батыр» 3-топ. «Ағартушы»4-топ. «Ақын»
*топ атауын қорғау.
*топ басшысын сайлау
*топ ережесін еске түсіру
Бәрі бірге: Болашақтың жарқыраған жұлдыздары
— Біз боламыз!
1-ші тапсырма: «Жұлдыздар аллеясы» әдісі
Үй тапсырмасын сұрау
№10 мектеп макеті.20 ақпан -7жыл!
Нұсқаулық: «Жұлдыздар аллеясы» әдісі арқылы үй тапсырмасы Ғафу Қайырбековтің «Алғашқы қоңырау» өлеңін топ бойынша сұрау.
Дескриптор:
— Өлеңді мәнерлеп оқиды.
— Өлең мазмұнын түсінеді.
— Автор туралы мағлұмат айтады.
1-топ. . «Ғалым»тобы 1-шумақ
2-топ. «Батыр» тобы 2-шумақ
3-топ. «Ағартушы» тобы 3-шумақ
4-топ «Ақын»тобы Ыбырай Алтынсарин туралы мәлімет
Өткенді пысықтау.
1. Қандай ойшыл,ғұламамен таныстық? (Әбу Насыр әл-Фараби)
2. Әбу Насыр әл-Фараби қандай тілдерді білген?(араб,парсы,түркі)
3. Қазақ батырлары неліктен атқа қонды деп ойлайсың?
4. Үш жүздің басын құраған кім? (Абылай хан)
5. «Кел,балалар оқылық! өлеңін кім жазған? (Ыбырай Алтынсарин)
Осы тақырыптардың бәрін біз қандай ортақ тақырыптан өтіп жатырмыз? (Атақты тұлғалар)
Тыңдалым: «Желсіз түнде жарық ай» өлеңін аудиожазбадан тыңдау.
· Өлеңді жазған кім? (Абай Құнанбаев)
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы
Қазақтың бас ақыны« Бала Абай » Авторы Мұхтар Әуезов
Мақсаты: Ұлы адамдардың өміріне қызығушылық, еліктеушілік,үлгі тұту, сұрақтар қою және жауап беру.
Қазақстанның президенті Қасым-Жомарт Тоқаев Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын мерекелеу туралы жарлыққа қол қойған болатын. Аталған құжатқа сәйкес, биылғы жылы қазақ халқының ұлы ақыны, ағартушысы Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойы тойлануда.
— Абай кім?Абай туралы не білеміз?
|