Қысқа мерзімді жоспар
Бекітемін:
Пән: әдебиеттік оқу
|
Мектеп:А.Тайманов атындағы №34
мектеп-гимназиясы
|
Күні:09.03.17
|
Мұғалімнің аты-жөні:Бекенова.Б.Б.
|
Сынып: 2«з»
|
Қатысқандар саны:19
Қатыспағандар саны: 0
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Әз-Наурыз туралы аңыз
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Мәтінді түсініп оқи отырып негізгі идеясын ашуға,оқушылардың жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйеніп,топпен шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.
|
Сабақ мақсаттары
|
Мәтінді оқып, мазмұны туралы түсінік қалыптасады, Әз-Наурыз туралы біледі;
Ойлануға берілген тапсырмаларды орындай алады;
Шығармашылық тапсырмаларға өз үлестерін қосады және сыни сұрақтарға жауап береді .
Барлық оқушылар:Наурыз мерекесі туралы,«наурызкөженің» пайда болу тарихын біледі;
Көптеген оқушылар: аңыздың негізгі идеясын аша алады;
Кейбір оқушылар:наурыз мерекесінің осы күнге дейін жеткен дәстүрлерін біледі.
|
Бағалау
критерийлері
|
Кластер,ФБ парағы
|
Тілдік мақсаттар
|
Сызбалар,тақырыптық сөздік
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ойлау,жаңа әдіс-тәсілдер арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қазақ тілі мен дүниетану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Видеоподкаст,презентациялар
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар Наурыз мерекесінде «наурызкөже»дайындалатынын туралы біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Психологиялық дайындық
Құрт – майымыз көп болсын,
Қарнымыз тоқ болсын.
5-ке оқып сабақты
Нашар баға жоқ болсын.
2.Топтасу суреттер арқылы
Сынып 3 топқа бөлінеді
«Ұлттық ойындар»,«Ұлттық тағамдар»,«Салт-дәстүрлер»
3.«Шеколад коктейлі таяқшасы »әдісі жұппен үй тапсырмасын бекіту.
- Сонымен өмірде жамандық жасаудың тағы қандай себептері бар деп ойлайсыңдар?
4. Ой қозғау
-Қане, балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын ойын ойнайық. Зейін қойып тыңдайық.
- Асық ойынына 2 оқушы шығып мергендігін көрсетеді.
- Қыз қуу ойынына 1 ұл,1 қыз шығады.Ұсталса жазасын ән не тақпақпен өтейді.
-Күш сынасу ойыны 2 оқушы.
- Бүгін қандай ойындар ойналды?
-Қай уақытта біз осы ойын түрлерін ұйымдастырамыз?
-Көктемгі мерекелерді атаңыздар?
-Бүгінгі тақырыбымыз Әз-Наурыз туралы аңыз.
-Олай болса, күннің жады мен тақырыпты жаза қойыңыздар.
|
Слайд№1
«Сағат»
«Шеколад коктейлі
таяқшасы»
Слайд№2
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ:Әз-Наурыз туралы аңыз.
*Әз-Наурыз туралы не білеміз?
5.Өз бетімен білім алу.Оқулықпен жұмыс
-Іштей оқу
-Дауыстап бөлікке бөліп оқу
6.Топтық талқылау,көршісіне баяндау.
*Видеоподкаст арқылы ғылыми мағлұмат беру.
Наурыз мейрамы — ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.
Қазақстанда Наурыз мейрамы үш күн: 21-23 наурыз аралығында аталып өтеді.
21 наурыз түні даланы Қыдыр аралайды. Ұлыс күні қазақ елі үшін әрқашан қасиетті, киелі саналған. Халық таза, жаңа киімдерін киген. Ауылдың ер адамдары бір-бірімен қос қолдасып, төс қағыстырады; әйелдер құшақтасып, бір-біріне игі тілектер айтады. Бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған наурыз көже ішуге шақырады. Оған қойдың басы мен сүр ет салып пісірілуі – қыс тағамымен (етпен) қоштасуды, құрамына ақтың қосылуы – жаз тағамымен (сүт, ақ) қауышуды білдіреді. 7.Кластермен жеке жұмыс.
Тапсырмасы:Наурызкөжеге қосылатын жеті дәмді тауып белгіле.
Дарынды мен талантты оқушыға жеке топшама
Дарындыға:Бес жол өлең.(Наурыз)
Таланттыға: Ұлттық ойын,салт-дәстүр,ұлттық тағам,ұлттық киім,мерекелерді тауып жаз.(керекті сөздер тізбегі беріледі)
8.Сергіту.
9.«Фишбоун»әдісі ( Балық қаңқасы)
Авторы Данко Барон
Топтық жұмыс.
Талдап,қорытынды шығару.
Басы- тақырып
Қаңқасы-дәлелдемелер
Құйрығы-қорытынды.
1-топ: Ұлттық ойындар түрлері,пайдасы.
2-топ: Қазақстың салт-дәстүрлері туралы
3-топ: Ұлттық тағамдар түрлері,пайдасы.
10.Жұптық жұмыс.
Шығармашылық тапсырма:
Өлеңнің жалғасын табу
Наурыз менің елімнің ------------ берекесі,
Жаңа жылы қазақтың ----------- мерекесі.
Шаңырағы биіктеп күнге ---------- жақын,
Ұлаңғайыр керілсін ----------- керегесі.
Бүгінгі сабақта не туралы айттық?
Есіңде не қалды?
Сен үшін қызықты тапсырма қандай болды?
|
Слайд№3
Видеоподкаст
«Әз-Наурыз»
«Наурызкөже»
Кластер
«Наурызкөже»
Сергіту
«Ұлттық би»
видеоподкаст
Постер
Топтық бағалау
Бағдаршам,
Смайлик,
Бармақ әдістері
Жұптық жұмыс
Өлеңнің жалғасын табу
|
Сабақтың соңы
|
«Қосу-алу-қызықты»әдісі
Рефлексия
Өзін-өзі критериалды бағалау
Үйге тапсырма:153-154 беттер оқу,мазмұнын түсіну,
«Әз-Наурыз »сурет салу .
|
Рефлексия
Бағалау парағы
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларға жеке тапсырмалар,сыни ойланта алатын сұрақтар қоюға дағдыландыру мақсатында түрткі болуға итермелеу,дарынды оқушалырға өз бетінше ізденіп энцеклопедилардан қосымша мәліметтер алып,кітапша жасау.
|
Тест сұрақтарын ,кері байланыс
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |