№42 Ә.Жангелдин атындағы жалпы орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті пән мұғалімі Султанова Жадыра.
Сабақ тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
|
Мектеп: №42Ә. Жангелдин атындағы жалпы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Султанова Жадыра.
|
Сынып: 5. 1-сабақ
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаттары
|
5. Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
5. А/И1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.
5. Б/С3 . Шығармадағы кейіпкерді өзіндік ндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.
|
Бағалау критерийі
|
1.Антон мен бейтаныс кісі портретін оның іс-әрекеті арқылы образын ашады.
2. Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра, қарама-қарсы суреттеулерді табады.
3 Антонды өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, «Байлықтың көзі-еңбекте» тақырыбына эссе жазады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Әңгімені оқиға желісімен мазмұндап, Антон мен бейтаныс кісі портретін іс- әрекеті арқылы аша алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра суреттей алады.
|
Кейбір оқушылар: Антонды өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, өмірмен байланыстыра эссе жаза алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Әңгімені түсінеді, кейіпкерлер образын аша алады, салыстыра алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:әйдік, реуішті.
|
Диалог құруға \шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Бейтаныс кісімен Антонның диалогы.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
«Еңбекпен тапқан нан тәтті», «Байлықтың көзі еңбекте» деген мақалдардың мағынасын аша аласың ба?
|
Не себепті Ыбырай шығармаларының басым бөлігі балаларға арналған деп ойлайсыз?
|
Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу.
|
|
Құндылықтарды дамыту
|
Оқушыларды еңбексүйгіштікке баулу
|
Қосымша ақпарат
|
Аудиожазба, оқулық, журнал.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Қазақ тілі, музыка.
|
Алдыңғы оқу
|
Ыбырай Алтынсариннің «Атымтай Жомарт» әңгімесін біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Педагогикалық әдіс-тәсілдер
|
Ресурстар
|
Басы
8-10минут
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, олардың назарын сабаққа аудару.
Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, «Мен үшін қымбат....» тренингін өткіземін.
Ыбырайдың бастауыш сыныпта өткен әңгімелері бойынша сөз жазып, сол арқылы топқа біріктіремін.1-топ: «Әке мен бала», 2-топ: «Бақша ағаштары», 3-топ: «Жамандыққа жақсылық».
Үй тапсырмасы.
«Ауадағы доп» әдісі арқылы Ыбырайдың «Атымтай Жомарт» әңгімесі бойынша сұрақтарға жауап беру.
ҚБ смайликтер арқылы топ арасында бағалау.
|
«Мен үшін қымбат...» тренингі
« Ауадағы доп» әдісі
|
Қима қағаз
Доп
|
Ортасы
27-29 минут
|
Түрткі сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын қою.
-Еңбек дегеніміз не?
-Еңбек етуге ерінген адам қандай болады?
-Еңбек етсең, бай боласыңдегенді қалай түсінесіңдер?
Жаңа сабақ. Аудиожазбадан әңгіменің мәтінін тыңдатамын. Оқулықпен жұмыс Мәтіннен түсініксіз сөздерді теріп жазу. Олардың мағынасын айту.
1-тапсырма.
Антон мен бейтаныс кісі портретін оның іс-әрекеті арқылы образын ашыңдар.
Дескриптор:1) Мәтіннің мазұнын біледі.
2) Мәтіндегі қиын сөздердің түсіндірмесін біледі. 3)Әңгімедегі кейіпкерлерді біледі. 4) Антон мен бейтаныс кісі портреті мен іс-әрекетін оның образы арқылы ашады.
ҚБ Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау
2-тапсырма.
Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра, қарама-қарсы суреттеулерді табыңдар.
Дескриптор:
1)Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра алады. 2)Олардың арасындағы қарама-қарсы суреттеулерді венн диаграммасын қолдана отырып табады.
Жалқаулық Еңбекқор
ҚБ «f» бағалау. Топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды.
Жасыл – жақсы
Сары – орташа
Қызыл – нашар.
3-тапсырма.
Антонды өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, «Байлықтың көзі-еңбекте» тақырыбына эссе жазыңдар.
Дескриптор:1)Эссені тақырыптан ауытқымай жазады.2)Дәлелді ақпараттарды қамтиды. 3) Эссе жазу барысында ережеге сай грамматикасын қадағалайды.«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау
|
«Т»кестесі
Венн
диаграммасы
«Бағдаршам» әдісі
Эссе жазу
|
Аудиожазба
А4 парағы
|
Соңы
10-8минут
|
Қорытынды. «Топтастыру» стратегиясы
Дүние қалай етсең табылады әңгімесіндегі тәлім-тәрбие неге жетелейді?
ҚБ «басбармақ»әдісі
Кері байланыс. «Мұғалімге хат» әдісі
Үйренгенім........
Мұғалімге ұсыныс.........
Үйге тапсырма:Еңбек туралы мақал-мәтел жаттап келу.
|
«Топтастыру»
стратегиясы
«Мұғалімге хат» әдісі
|
Ақ қағаздар
|
Қосымша ақпарат. АКТ , оқулық, әдістерге байланысты көрнекіліктер.
|
Саралау - оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс.
|
Оқушылардың қабылдау деңгейіне байланысты тапсырмалар таңдау. Тапсырманы күрделендіруде әдістерді күрделендіре отырып, деңгейлеріне сай дайындау.
|
Тапсырмаларды орындап, өздерінің берген жауаптарын дәлелдей алу. Оқушыларға бағдаршам түстері мен смайликтер беру арқылы сабақ барысында ынталандырып,пәнге деген қызығушылығын арттырамын.
|
1.Қазақ тілі, музыка. 2.АКТ-ны қолданып, суреттерді слайдта көрсетемін.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Уақытты қалай пайдаландым ?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз? Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (Оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (Оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпатат білдім?
1:
2:
|