Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:
Сынып: 11
Сабақ тақырыбы
Иррационал өрнектерді түрлендіру
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Иррационал өрнектерді түрлендіру жолдарын үйрену
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:
Иррационал өрнек ұғымын, оны шығарудың әр
түрлі тәсілдерімен
Оқушылардың басым бөлігі:
оларды есептер шығару барысында
пайдалана алады. Бірін - бірі бағалауға үйренеді.
Кейбір оқушылар:
Өзгенің пікірімен санаса алуға үйренеді,
формулаларды қорыта алады,күрделі есептерді шығаруға талпынады.
Тілдік мақсат:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Иррационал, бөгде түбір,жаңа айнымалы
енгізу,дәрежеге шығару.
Постер құру,ой –түрткі сұрақтар мен жауаптар
Алдыңғы оқу
Иррационал көрсеткішті дәреже.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың
басы
Көбейткішті түбір ішінен шығару, түбір ішіне алу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан
босатуды білеміз. Сонымен бірге өткен тақырыпта n-ші дәрежелі түбір, рационал көрсеткішті
дәреже және оның қасиеттерін оқып үйрендік, енді осы айтылғандарды неғұрлым күрделі
жағдайларда тепе-тең түрлендіру кезінде қолдану керек болады.
1 мысал:
.2мысал:
.
Иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде мәні оң да, теріс те болатын өрнектен n-ші дәрежелі
түбір шығару қажет болады.
Түбір ішіндегі өрнектің мәні оң болған жағдайда n-нің кез келген мәнінде түбірдің мағынасы
болады. Ал өрнектің мәні теріс болған жағдайда мына ережелерді қолдану қажет:
- егер n жұп сан болса, онда түбірдің мәні модуль таңбасымен;
- егер n тақ сан болса, онда түбірдің мәні модульсіз алынады.
3 мысал:
өрнегінің мәнін тап.
Шекуі: 27+10
екенін ескеріп, өрнекті түрлендіреміз,
4
мысал:
5 мысал: Өрнекті көбейткіштерге
жіктеңдер:
.
Сабақтың
ортасы
№ 108,
2)
№110
2)
№111 (2)
2)
Сабақтың
соңы
1.Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда
2. Иррационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын тұжырымда
Үйге тапсырма:
№ 110(3-7), №113.
Достарыңызбен бөлісу: |