Мақсаты
|
Білімділік:
Қазақтың бес арысының бірі – М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы жалпы мағлұматты толықтыру, поэманың мазмұны және кейіпкерлерімен таныстыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың қазақ әдебиетіне, ақынның жоғары идеясы, отаншылдық, ұлттық рухқа толы поэзиясына құштарлықтарын, әдеби теориялық білімдерін арттыру, өз пікірлерін айтуға дағдыландыру. Ойлау, жүйелі салыстыру қабілеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік:
Мағжан шығармаларын сүйіп, ұлт қамын ойлаған ақын ретінде білуге, үлгі-өнеге алу рухында, еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу.
|
Критерийлер
|
А. Білу, түсіну
В. Қолдану
С. Сын тұрғысынан ойлау
Д. Коммуникативтік дағдылар.
|
Нәтиже
|
Автордың өмірбаяны мен шығармашылығын толықтыра түсті;
Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды;
Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді;
Топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді үйренді.
|
Сабақ түрі
|
Жаңа білімді меңгерту.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Болжау, «БББ» кестесі, «Төрт сөйлем» тәсілі, сұрақ-жауап, ой бөлісу, мәнерлеп оқыту, тест, шығарманы талдату.
Оқыту түрі: Бірлескен ұжымдық іс-әрекет.
|
Ресурстар:
|
http://www.bilimland.kz/ , http://itest.kz/ .
|
Сілтемелер
|
http: //bilimland.kz /kk/content /lesson/15936 mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7807-16_mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy
|
Көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих.
|
Алдыңғы оқу
|
«Сыртқы және ішкі шеңбер құру» әдісі арқылы алдыңғы сабақ бойынша білгендерін сұрақ-жауап бойынша бекітеді.
|
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру сәті
|
«Шаттық шеңбері» тренинг өткіземін. Сиқырлы таяқша арқылы топқа бөлемін.
|
|
Сиқырлы таяқшалар.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
І. Қызығушылықты ояту: «Болжау»
ІІ. Ой шақыру
|
Мағжанның «Қорқыт» поэмасы туралы бейнеролигін көрсету.
Бейнероликте айтылған мәселелерді талқылау.
Жетелеме сұрақтар:
1. Мына бейнефильмдерден не байқадыңыздар?
2. Бүгін не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?
3. Қорқыт ата кім?
|
Оқушылар видеосюжет желісі туралы бір-біріне сұрақ қояды.
|
Интерактивті тақта;
http: //bilimland.kz /kk/content /lesson/15936-mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy .
|
Мағынаны тану
|
Оқушыларға http://www.bilimland.kz/ сайтынан “Қорқыт” поэмасынан үзінді тыңдайды.
І топ. «Қорқыт» поэмасы туралы қысқаша түсінік.
ІІ топ. Поэмадағы Қорқыт бейнесі.
ІІІ топ. «Қорқыт» поэмасындағы автор ұсынған идея – мәңгілік күрес идеясы.
|
Оқушылар тыңдаған мәтінді басшылыққа ала отырып, постер дайындап, оны қорғайды.
|
Интерактивті тақта; http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7807-16_mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy
|
Топтық жұмыс
|
http://www.bilimland.kz/ сайтынан “Қорқыт” поэмасы шығармасының аудионұсқасын тыңдайды. Сол аудионұсқасы бойынша тапсырмалар орындайды.
1-тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз.
2-тапсырма. Сәйкестендіріңіз.
3-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз.
|
Оқушылар өз бетімен отырып поэманың аудионұсқасымен танысады, түсінеді, тапсырмаларды орындайды.
|
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/15936-mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy;
|
«Төрт сөйлем» тәсілі
|
1. Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады.
2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді.
3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады.
|
|
|
Тест тапсырмасы
|
http://www.bilimland.kz/ сайтында берілген тақырыптық тест тапсырмасын орындау.
|
http://www.bilimland.kz/ сайтында берілген тест тапсырмасын орындайды.
|
http://www.bilimland.kz/ сайтынан тест тапсырмалары.
|
«Рефлексиялық – бағалау» кезеңі
|
Кері байланыс: «БББ» кестесі.
Б (Мен не білемін?)
|
Б (Менің не білгім келеді?)
|
Б (Мен не білдім?)
|
|
|
|
|
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады.
|
Кесте.
|
Сабақ қорыту
|
«...Мағжанды сүйемін. Еуропалығын, Жарқыраған әшекейін сүйемін» деп М.Әуезовтың ақын шығармашылығын дүние жүзі әдебиетімен салыстырып, Мағжанның қазақ әдебиетін еуропалық биікке көтерген зор еңбегін тарихи ерлікке балап бағалағаны ешқашан ұмытылмайды.
|
|
|
Үйге тапсырма
|
1.«Қорқыт» поэмасын оқып, түсінігін айту.
2. М.Жұмабаев туралы қосымша мәліметтермен танысу.
|
Оқушылар берілген http://www.bilimland.kz/;
http://itest.kz/
сайттарынан мәліметтерді іздеп табады.
|
|
Бағалау
|
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау.
|
|
|