Сабақ тақырыбы: «Роботтың сызық бойымен қозғалысы»



Дата09.03.2022
өлшемі2,9 Mb.
#134744
түріСабақ
Байланысты:
5 СЫНЫП


«Жамбыл атындағы орта мектеп» коммуналдық

мемлекеттік мекемесі


Сабақ тақырыбы: «Роботтың сызық бойымен қозғалысы»
5 «Г» сынып

Информатика пәні мұғалімі: Пралиева А.К.


2021 – 2022 оқу жылы


Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім



Робототехника

Педагог

Пралиева Айнур Кудайбергеновна

Күні:

21.02.2022ж.

Сынып: 5 «Г» сынып



Қатысқандар:



Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Роботтың сызық бойымен қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.3.3-роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін түс сенсорын пайдалану

Сабақтың мақсаты

роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін түс сенсорын қалай қолдануға болатынын біледі



Бағалау критерийі

роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін түс сенсорын пайдалану



Сабақ барысы

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин


1 мин


3 мин

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал тудыру
«Тик ток» әдісі арқылы оқушылар шеңберге тұрып, би қымылдары арқылы қасындағы оқушыға жақсы көңіл-күй қалыптастырады.
Топқа біріктіру.
Оқушыларға датчиктер суреттері қиындысы арқылы;
1-топ: «Гироскопиялық датчик», 2-топ «Жанасу датчигі», 3-топ «Түс датчигі» Берілген суреттерді таңдау арқылы топқа бөлінеді



Өткен сабақты қайталау
«Домино» әдісімен үй тапсырмасын сұрау;
Әр топқа анықтамалары бар қиындылар таратылады.

  1. Гироскоп – өзі орнатылған дененің бұрыштық бағдарының өзгеруіне қарай бейімделуге қабілетті құрылғы.

  2. Гироскопиялық датчик роботтың айналу бұрышын немесе айналу жылдамдығын өлшеуге арналған.

  3. Сызықтық алгоритм – бір реттен ғана орындалатын командалардың тізбегі.

Амандасады, түгенделеді. Жеке-жеке би қымылдарын жасайды.


Оқу-құралдарын дайындау,
сабаққа зейін .
Бірдей суреттерді алу арқылы 3 топқа бөлінеді
Қиындыларментапсырма орындайды

Шапалақтау




Музыка

Датчиктер суреті бейнеленген кеспе кағаздар
Қиындылар, слайд


Сабақтыңортасы


5 мин

«Миға шабуыл»




5 мин

топтық жұмыс



2 мин
3 мин

Жұптық жұмыс




2 мин


7 мин
Топтық жұмыс


5 мин
Жеке жұмыс

Жаңа сабақ:
Youtube.com платформасында тақырып бойынша бейне ролик көрсету.
Сабақты оқушылар көріп, өздері меңгереді.






Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға түрткі суреттер көрсетемін.
- Суретте көрсетілген бейнелер қалай бағытталған? (Оқушыдан суретте берілген нысандар бағытын сұраймын. Оқушы көзбен көреді, көру арқылы миына ақпарат беріледі, өңдейді.)

-Ал енді, роботтар қалай сызық бойымен қозғалады? Дәл, адам іс-әрекетін орындайды, яғни роботтарды адамға қарап жасаған. Сезім мүшелері орында, датчиктер болады және сіз құрған программа бойынша қызмет етеді.


Критерий:
Берілген суреттер бойынша тақырыпты ашу
Дескриптор:
Сызық бойымен қозғалған объектілер арқылы тақырыпты ашады.


Мұғалім жаңа сабақ бойынша шолу жасап өтеді.


1-тапсырма
«Перфокарта» әдісі арқылы екі топқа арнап перфокарта дайындап, блоктардың атауларын қызметін жазады.


Критерий:
Әр ұяшыққа қажетті қызметін орналастыру.
Дескриптор:

  • Лобби терезесі;

  • 4 блок;

  • LME EV3 программасының блогындағы атауларын жазады






2-тапсырма.
«Дәптерге орындайық» айдары. Талдау
Жарыс өтетін алаңға қойылатын талаптар мен роботқа қойылатын талаптарды қарастырады.


Критерий:
Қойылатын талаптарды оқиды, жазады, алдайды.
Дескриптор:

  • Алаңға қойылатын талаптарды талдайды;

  • Роботқа қойылатын талаптарды талдайды;



3-тапсырма.
1-топ. EV3 роботының оң жақ бөлігін жинайды.
2-топ. EV3 роботының сол жақ бөлігін жинайды.
3-топ. EV3 роботының орта бөлігін жинайды.
Роботтың жиналған бөліктерін біріктіру


Критерий:
Әр топ роботтың берілген бөліктердін жинайды.
Дескриптор:

  • Lego Mindstorms Ev3 жинайды

  • Lego Mindstorms Ev3 біріктіреді

4-тапсырма. Практикалық тапсырма.
«Компьютерде орындайық» айдары арқылы үш топ Lego Mindstorms Ev3 программасында роботтың түзу сызықпен жүру жобасын құрады.


Критерий:
Роботтың түзу сызықпен жүру жобасын компьютерде құрады.
Дескриптор:

  • Lego Mindstorms Ev3 программасын іске қосады.

  • Жобаға қажет блоктарды таңдайды.

  • Роботқа жүктейді.

  • Роботты іске қосады.

Жобаны жүктеп роботты іске қосады.

Бейнебаян көреді


Тақырып бойынша мәліметпен танысады


Перфокартаны толтырады


Дәптермен жұмыс өз ойларын айтады


Робот бөліктерін жинайды


Блоктарды құрастырады


1 балл

2 балл


2 балл


2 балл
3 балл

Youtube.com платформасы


Микрофон

Перфокарта

Интерактивті тақта


EV3 роботының бөлшектері






Сабақтың соңы


2 мин

Жеке жұмыс


1 мин

Ойлау деңгейі: Жинақтау және бағалау
5 тапсырма. «Wordwall» платформасында «АҚИҚАТ/ЖАЛҒАН» сұрақ-жауап жұмысы. Жеке жұмыс

Берілген «АҚИҚАТ/ЖАЛҒАН» тапсырмасын орындайды.




ҚБ: Ауызша мадақтау.
СТ: Нәтиже, бағалау, қарқын
Рефлексия
«СМС» әдісі арқылы сабақта түсінгенін, сабақтан алған әсерлерін, сабақта түсінбеген жерлерін өз ойларымен жазады.


Үй тапсырмасы: «Роботтың қарқынды дамуы адамзат үшін қаншалықты қауіпті?» тақырыбында әңгіме жазу.

https://wordwall.net/ru/resource/28959063


Бүгінгі таұырып бойынша сұрақтар беріледі, сол сұрақтардың ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет