Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1А Аудан
|
Мектеп: №54 мектеп-лицей
|
Күні: 02.02.2023ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Меліс Байбол Әділұлы
|
Сынып: 8 «А, Ғ»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Үшбұрыштың ауданы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
|
Сабақ мақсаты
|
Үшбұрыштың ауданын табу формуласын есептер шығаруда қолдану;
|
Бағалау критерийлері
|
- үшбұрыштың ауданын табу формулаларын біледі;
- үшбұрыштың ауданын табу үшін Герон формуласын қолданады;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Бір-бірін тыңдай білу, кезекпен сөйлеу қабілеті, мысалдар мен дәлелдер келтіріп аудиторияға өз ойларын дәл жеткізе білу, проблемаларды қою, шешімдер қабылдау, өзінің жұмыс сапасына жауапты болу.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
2. Үй тапсырмасын тексеру.
«Өзінді тексер» әдісі арқылы оқушылар өздері дұрыс жауапқа қарап тексереді.
|
Мұғалім сабақтың тақырыбын жариялайды және оқушылармен бірге сабақтың/оқытудың мақсаттарын, «жақын даму аймағын», бағалау критерийлерін анықтайды.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
|
Сабақтың ортасы
5 мин
25 мин
|
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақтың мақсатын ашамын
1)Үшбұрыш дегеніміз не?
2) Үшбұрыштың түрлері??
3)Үшбұрыштың элементтері? Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады.
Оқушылар үшбұрыштың ауданын табуға арналған алдыңғы сабақтарда қарастырылған формулалардың ауызша тұжырымдарын көрсетеді.
Герон формуласы:
Тік бұрышты үшбұрыштың ауданы:
Жеке жұмыс. «Тик-ток әдісі»
Ауданды есептеу бойынша тапсырмалар
|
Окушылар сұрактарга жауап береді.
«Екеуі үйде, үшеуі қонақта» әдісімен бір - біріне «қонаққа» барады. Пікір алмасып, ой бөліседі.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.
Мұғалім оқушыларды бақылайды, қажет болса түсіндіреді, оқушыларға кері байланыс береді.
Әрбір оқушы дәптерде дербес өз есебін шешеді. Жауаптарды талқылайды.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
-формуланы тұжырымдайды, біледі;
-Гипотенузаны табады;
-Жауабын жазады
3-балл
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
|
Сұрақтар топтамасы.
Жалпы білім беретін мектептің 8 сыныбына арналған оқулық.
Үлестірме қағаз
|
Сабақтың соңы
8 мин
2 мин
|
Сабақты қорытындылау. Тақырыпты меңгерудегі кедергілерді анықтау, түзету жұмыстарын жүргізу.
«Quizizz» бағдарламасы арқылы үшбұрышың ауданын табу формулаларын еске түсіріп, тест орындау.
Рефлексия: «Тик-ток»
Үй жұмысы: Үлестірме қағаздағы 3-4 тапсырма
|
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды.
Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
1.Маған бүгін не ұнады.
2. Маған бүгін не ұнамады.
3.Менің күдіктерім.
4. Менің тілектерім.
|
Оқушылар бағалау парағы бойынша өзін-өзі бағалайды.
|
Quizizz
бағдарлама
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар ауызша сұрақтар топтамасында бір-біріне шамалары келгенше көмектеседі. Саралау жеке жұмыста көрінетін болады. Оқу үлгерімі жоғары оқушылардың басқа оқушыларға көмек көрсетуі қажет.
|
Мұғалім сабақтың басында үшбұрыштың қасиеттері тақырыбына қатысты білімін тексеру үшін жекедара жұмыс жүргізіледі. Әрбір оқушыға оның аяқталуы туралы кері байланыс беріледі. Осылайша, бағалау жүзеге асырылады. Оқушылар бір-бірін тексереді және нақты кері байланыс береді.
|
Сабақтың басында кабинетті желдету. Парталар мен үстелдердің дұрыс қойылуына назар аудару.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1.
2.
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1.
2.
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1.
2.
|