Сабақ тақырыбы: Сырбай Мәуленов «Менің Республикам»



Дата01.01.2020
өлшемі20,7 Kb.
#55355
түріСабақ
СЫРБАЙ МӘУЛЕНОВ. МЕНІҢ РЕСПУБЛИКАМ.
Серікхан Амангүл

Гуманитарлық ғылымдар магистрі

ШҚО Тарбағатай ауданы, Би Боранбай атындағы орта мектеп

Уақыты:

10.03 .2015жыл


Сыныбы:

5- сынып


Сабақ тақырыбы:

Сырбай Мәуленов «Менің Республикам» өлеңі


Мақсаты:

Ақын өмірі, шығармашылығы туралы мәлімет.

Өлең мазмұнын ашу.




Оқыту нәтижелері:


  1. Ақын өмірі, шығармашылығынан мәлімет айта алады.

  2. Өлеңдегі басты идеяны көрсете алады.

  3. Өлеңдегі пафосты ажырата алады.




Әдіс-тәсілдері:

Сұрақ-жауап, түсіндіру, түртіп алу

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ


Көрнекі құралдары:


Слайд, плакат, сурет, түрлі-түсті стикерлер

Қамтылған модульдер

СТО. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, ЖЕСО, таланты және дарынды балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық, оқытуды бағалау және оқуды бағалау,

Сілтеме

Қазақ тілі оқулығы 5-сынып

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

Кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

2

минут


Сәлемдесу, сыныпты түгендеу, назарын сабаққа аудару және топқа бөлу.

Оқу құралдарын дайындау.


Үй жұмысы

7

Ар-ұят туралы өлеңінен үзінді жатқа сұрау

Сөзжұмбақ (Отан)



  1. Ж.Молдағалиев қандай жырларымен халық жүрегінен орын алған ақын. Отансүйгіштік.

  2. 1947 жылы жазған тұңғыш поэмасы. Қызыл галстук.

  3. Ж.Молдағалиевтың қанша кітабы жарық көрген? 60 кітап.

  4. Ақынның есімін әлемге әйгілі еткен шығармасы. Мен қазақпын.

Респуликаның негізгі нышандары (Тірек-сызба)

Топтастыру стратегиясы



Сөзжұмбақ шешеді

Жаңа сабақ

5

минут


Жаңа сабақтың мақсатын анықтау.

Сырбай Мәуленовтың өмірбаяны туралы (Түртіп алу стратегиясы).

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Идеясы: Туған Отанына деген сүйіспеншілігін насихаттау, туған жеріміздің әсемдігін дәріптеу.


Пафос – ақындардың ерекше шабыттанып, жігерленетін кезі, ынта, ықылас.

Сабақтың мақсатына байланысты оқушылар өз ойларын білдіреді. Мұғалім олардың бүгінгі сабаққа деген көзқарасын ескере отырып, кеңесе ортақ мақсат шығарады.

Кітаппен жұмыс

10

минут


Әр топқа тапсырма беру.

  1. Бірінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.

  2. Екінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.

  3. Үшінші шумақтың суретін салып, өз сөзіңмен түсіндіріп бер.

  4. Әр шумақты оқығанда көз алдыңа не елестейді, қандай деректі заттарды көресің? Әр шумақты 4 сөзбен, 4 деректі затпен түсіндір.

  5. Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды тап.

  6. Өлең құрылысын талдау:

  • Шумақ;

  • Тармақ;

  • Бунақ;

  • Буын.

Талдау

Сергіту сәті

3

минут


Әнұран

Жатқа айту.

Бекіту

7

минут


Әнұран мен өлеңнің ортақ пафосын айту.

Тірек сөздер арқылы шағын ойтолғау



Ойтолғау

Қорытынды

кері байланыс

6

минут


Балалар, бізге ертегі кейіпкері Алдар көсе тапсырма беріпті

2014 -92 =1922 туған жылы

2008-60= 1948 алғашқы өлеңдер жинағы

2017-24 =1993 қайтыс болған жылы

2001-31= 1970 «Жер нәрі»

2050-68 =1982Таңдамалы шығармалары 3-том

Шығу парағы


  1. Өлең сізге ұнады ма? Ұнаса несімен?

  2. Қандай әсер алдың?

  3. Қай топтың пікірі ұнады? Неге?

  4. Топта жұмыс істеу сізге ұнады ма?

Сандар арқылы қорытындылайды.


Үй жұмысы

2

минут


Өлеңді жаттау.

Күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

3 мин

Формативті бағалау

Топтық бағалау


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет