Сабақатың барысы: Ұйымдастыру. Жаңа сабақ түсіндіру. Ауызша есептерден басталады



бет1/3
Дата22.08.2017
өлшемі178,99 Kb.
#23931
түріСабақ
  1   2   3
Мусирова Гулнар Хамитқызы. Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Жақсыбайкөл негізгі мектебінің математика пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраты.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік : Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраттарының формуласын білуге және есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды ынтымақтастыққа , жылдамдыққа, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

3. Дамытушылық: Оқушылардың есінде ұзақ сақталуды, ойлау қабілетін арттыру.

Сабақатың барысы: 1. Ұйымдастыру.

2. Жаңа сабақ түсіндіру. Ауызша есептерден басталады.

Есептер алдын-ала дайындалып , плакаттар арқылы көрсетіледі

Ауызша есептеулер: 1). Өрнектердің квадраттарын табыңдар:-4;3;5х у 2).3х пен 6у көбейтінділерін табыңдар, шыққан шаманың екі еселенген көбейтіндісі неге тең?

3. Өрнектерді оқыңдар:

1. (а+в) 4. а22

2. (а+в)2 5. х-у

3. (х-у)2 6. 6х2

4. Көбейтуді орындаңдар: (х+6)(х-5)

5. Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз.

Ауызша есептеулер аяқталған соң, класс оқушыларына сабақ мақсатын баяндаймын. Біз бүгін «Көпмүшені көпмүшеге көбейту» тақырыбын ары қарай жалғастырамыз.

Көпмүшелердің кейбіреулерін көбейтудің жылдам есептеу жолдары бар. Оны қысқаша көбейту формуласы дейміз. Олар бірнешеу. Бүгін, біздер, соның екеуін қарастырамыз. Класты үлгеріміне қарай топқа бөліп, әр топқа төмендегі тапсырмаларды беремін.

Тапсырмамыз таблицада, сол жағындағыларды орындатамын. Таблицадағы ортадағы бөлігіне жауабын жазып қоямын.

Тапсырманы орындап болғаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып жауаптарын жазады.

Орындалған тапсырмалар кестеден көрсетілген. 1-кесте.

Сұрақ: Жаттығулардың шарты мен жауаптарында заңдылық бар ма?

(а+в)22+2ав+в2

Ендігі мақсат: Екі өрнектің айырмасының квадраты. Ол үшін оқушыларға (а-в)22-2ав+в2 тапсырмасын өз беттерімен орындауға ұсынамын.

Нәтижесінде ережені айтамыз.

Бекіту мақсатында: (8х+3),(10х-7у) өрнектерінің квадраттарын қысқаша көбейту формуласын пайдаланып жазуды тапсырамын.

Өзіндік жұмыс. Оқушылар 2-кестеде берілген тапсырманы орындайды.

Кітаппен жұмыс. №176, 178

Үйге тапсырма:№180

Кеспе қағаздар беру арқылы сабақты бекіту. (Балық аулау ойыны)

Логикалық есептер шығару.

Оқушыларды бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Көбейтіндінің және бөлшектің квадрат түбірі.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Арифметикалық квадрат түбірідің қасиеттерін қолданып өрнектерді түрлендіру дағдысын дамыту және есептер шығаруды қолдана білуге үйрету.

2. Дамытушылық: Іскерліктерін , өз беттерімен еңбектену, жеке оқушының білім дағдысын дамыту, логикалық ойларды қажет ететін есептерді, жұмбақтарды шешу, оқушалардың танымдылық қасиеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, шапшақтыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: кітап, плакаттар, кеспе қағаздар.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№33 №36

ІІІ. Математикалық диктант (өтілген тақырыптар бойынша )



1.Мына сандардың қайсысы: -13,-13,7;-5;0;7;17;0, (3); П;3,01001...

А) натурал б) бүтін в) рационал г) нақты сандар

2. Санның арифметикалық квадрат түбірін тап:

3. ()2, (-)2 өрнегінің мәнін тап



4. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын айт. 5. а-ң қандай мәнінде

ІV. Жаңа сабақ түсіндіру:



* және өрнектерінің мәндерін салыстырамыз.

==18

=9*2=18

=*

1-теорема: a ≥ 0, в≥ 0 болса ,онда ав

Салдар: а ≥ 0, b ≥≥ 0, c≥ 0 ==

Бөлшектің арифметикалық квадрат түбірін қарастырайық.



2-тоерема: a ≥ 0, b>0=


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет