Сабақтың атауы Азиада-2011 Мақсаты



Дата06.07.2018
өлшемі56,12 Kb.
#47850
түріСабақ

Пәннің аты:қазақ тілі




Сынып

7

Сабақтың атауы

Азиада-2011


Мақсаты


Азиада туралы білімдерін толықтыру, сұрақтарға жауап беру арқылы ойлау қабілеттерін арттыру, тілдерін дамыту.

1.Тақырып бойынша білімдерін толықтырды.

2.Оқушылар өзара диалогтік қарым-қатынасқа түсті.

3.Ынтымақтастық орнады, өзгені де өзін де бағалай алды.

АКТ, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту.

«Сөйлемді толықтыру», Сұрақ-жауап, ой-қозғау, ой-топтастыру.

инт. тақта, кластер, бес жол өлеңі, СТО, Блум таксономиясының элементтері, тест жұмысы,оқулық, суреттер, «Азиада» тақырыбына слайдтар, плакат, маркер, стикер;



Күтілетін нәтиже


Модульдер:

Әдіс-тәсілдер мен стратегиялар

Сабақтың көрнекілігі:



Жұмыс кезеңдері

уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

1.Кіріспе .

Жағымды орта туғызу, тренинг қолдану.

Үй жұмысын тексеру

Ой қозғау.

3 мин

5 мин

4 мин

3 мин


Амандасу. Кезекшімен сұхат.

Балалар, қазір сендер ортаға шығып,бір-бірімен басқа елден келген спортшылар сияқты амандасасыңдар.


2-тапсырма 172-бет Берілген спорт түрлерін жазғы ,қысқы ойын түрлеріне баланысты екі бағанға жазып шық.


Енді, балалар бейнебаянға назар аударыңдар. Бейнебаянға қарап қандай тақырып қоюға болады?

«Азиада».

Біздің мемлекетімізде қаңтар айының соңында спортқа қатысты қандай іс-шара болып өтті?
Міне, балалар сендер бейнебаянға қарап сабақ тақырыбын анықтадыңдар.

Сонымен сабақ тақырыбы –«Азиада»

Балалар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болу керек, қалай ойлайсыңдар?

Азиада туралы айта білуге үйрену;

Тілдерімізді дамытып,сөздік қорымызды молайтамыз.


Балалар бір-бірімен амандасады..

Бейнебаянға қарап отырып тақырып қояды.


Универсиада болғаның айтады.

Сабақтың мақсатын өздері қояды.


Балалар тақырып бойынша өз түсінігін айтуға тырысады.

Формативті
Қолпаштау

2.Түсінік қалыптастыру (сабақты жүзеге асыру):


3 мин

2 мин



Балалар,Азиадаға түрлі елдерден спортшылар қатысады.Бүгін біз сабағымызды жарыс түрінде өткіземіз.Сендер сол әр елден келген спортшылар болып топтара бөлінесіңдер.

Ол үшін мына жерден елдердің аты жазылған қағазды алып,қай ел жазулы тұр, сондай топтара бөлінесіңдер.

І-топ:Қазақстан

ІІ-топ: Жапония

ІІІ-топ: Қытай

Балалар топ ережесін қайталайды.

Балалар жұмысымызды бағалау үшін критерийлер жасап алайық.

Ал бағаның орнына мен сендерге медальдер беремін.

"5" -алтын медаль

"4"-күміс медаль

"3" -қола медаль

Балалар топқа бөлінеді, топ ережесін қайталайды.


Бағалау критерийлерін жасайды







3 мин
3 мин



2 мин
4 мин

3 мин


3 мин

3 мин


1-жарысымыз "Биатлон" деп аталады.

Бұл жарыста сендер 2 мин.ішінде жаңа сөздермен танысып,оларды есте сақтап,1 мин.ішінде жазып шығу керексіңдер , қай топ көп сөзді есте сақтады, сол топ жеңімпаз болады.

2-жарысымыз"Шанғымен сырғанау"

Мәтінмен танысып , сұрақтарға жауап береміз.3 мин.

1-сұрақ:7-ші Қысқы Азиада ойындары қай жылы, қа кезде өткендігін айтыңдар.

2.Қысқы Азиада ойындарында алғаш рет не ұйымдастырылды?

3. Қазақстан құрамасы қанша алтын,күміс, қола медаль алды?

3 жарыс "Мәңерлеп сырғанау"

Бұл жарыста сендер диалогты толықтыру керексіңдер.

4-жарыс. "Фристайл"деп аталады.

Алдарында жатқан кеспе қағаздардағы ойды мағынасына қарай аяқтаңдар.

5-жарыс."Конькимен жүгіру" деп аталады

Сендер мәтіндегі сан есімдерді сөзбен жазып, реттік сан есімдерді атаңдар.

6-жарыс."Шорт-трек"деп аталады.

Бұл кезеңде біз «Дұрыс-бұрыс» ойынын өткіземіз.




Критериалдық бағалау



Бекіту

«Дұрыс-бұрыс » ойыны


Қорытынды

Үй жұмысы



3мин

3 мин

2 мин

Табыс критерийлері (сабақ жоспарына қайта оралып балалар өздері айтады, қорытынды

Балалар, бүгін біз сабақта қандай тақырыпты өттік?


  • Аизада туралы не айталамыз.

Азиадаға қатысқан бір спортшы туралы мәлімет дайындау.Сөздерді жаттау.

Сабақ жоспарына қайта оралып балалар өздері айтады:

Табыс критерийлері:

1.Азиада туралы айта аламын.

Қорытынды сұрақтарға жауап береді.
Үй жұмысын күнделіктеріне жазып алады.





Бағалау

2 мин

Ал енді алған медальдарымызды санаймыз,қай топта неше алтын, неше күміс, неше қола критерий бойынша бағалау.

Бағалайды




Рефлексия

1 мин




Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады






Пәннің аты

Қазақ тілі

Сынып

7

Сабақтың атауы

Қазақстанның белгілі спортшылары


Мақсаты

Қазақстан спортшыларына қатысты айтылған ақпараттарды тыңдап түсіну, арқылы коммуникативтік сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.,тақырып бойынша достарымен спорттың түрлері мен сүйікті спортшылары туралы пікір алысу білуге дағдыландыру
аралас сабақ
оқулық, суреттер, «Азиада» тақырыбына слайдтар, плакат, маркер, стикер;

түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын





Күтілетін нәтиже

Сабақтың түрі:
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер:


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, кезекшімен диалог жүргізу.

Сабаққа дайындау.




Сәлемдеседі.Кезекші сұрақтарға жауап береді.

Психологиялық ахуал

2 мин.

Психологиялық дайындық


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Жұмыс кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Қызығушылықты ояту

Мағынаны тану


3 мин.


5 мин.

8 мин.

8 мин.

Жаңа сабақ.

Қазақстанның белгілі споршылары туралы бейнебаян көрсету.


Бокстан басқа Қазақстанда спорттың қандай түрлері жақсы дамыған?

Қандай қазақ спортшыларын білесіңдер ?

2011 жылы Қазақстанда спорттан қандай іс-шара өтті?

2017 жылы студенттер арасында не өтті?

Біздің елде спортпен айналысу үшін қандай жағдайлар жасалған?

Қазақстан спортшылары онда қандай жетістіктерге жетті?

Сабақтың тақырыбың, мақсатын айту.

Топ ережесін қайталау.

Жетістік критерийін жасау.

Топпен жұмыс:



І топ - Жақсылық Үшкемпіров

Сөздік:


Еркін күрес – вольная борьба

Екі дүркін-двухкратный

Жеңімпазы-победитель

Қарсыластарын-соперников

Шығарып салу рәсімі-прощание

Жоғары деңгейде ұйымдастырылды-организован на высоком уровне



Жақсылық Үшкемпіров-еркін күрестен Қазақстан чемпионы, грек-рим күресінен КСРО-ның екі дүркін чемпионы, әлем чемпионаты мен кубогының жеңімпазы , КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері. Ол 1980 жылғы Мәскеу Олимпиадасында қарсылыстарының бәрін жеңіп, Қазақстаннан шыққан тұңғыш Олимпиада чемпионы атанды.

1984 жылы Красноярск қаласында жалауын көтерген КСРО кубогында 33 жастағы Жақсылық Үшкемпіровтіі үлкен спорттан шығарып салу рәсімі жоғары деңгеде ұйымдастырылды.


Тапсырмалары:

Мәтінді оқу, түсіну.Мәтін бойынша жоба қорғау;

Берілген сөйлемдегі асты сызылған сан есімге морологиялық талдау жасаңдар.

1980 жылғы Мәскеу Олимпиадасында қарсылыстарының бәрін жеңді

ІІ-топ: Серік Қонақбаев

Сөздік


Жаттықтырушысы- треннер

Тағайындалды-был назначен

Кәсіби бокс -профессиональный бокс

Күміс жүлдегері-серебреный призер

Екі мәрте-двухкратный

Еңбек сінірген – заслуженный



1.Серік Қонақбаев 1959 жылы 25 қазанда ...

мемлекеттік жаттықтырушысы болған.

Ол Олимпиада оындарының...

Федерациясының президенті болып тағайындалды.

1986-1992 жылдарда Қазақстан құрама командасының...

және спорт академиясының профессоры.

1992 жылдың тамыз айынан бастап кәсіби бокс...

Павлодар қаласында дүниеге келген.

Қазақ туризм...

күміс жүлдегері,екі мәрте Еуропа чемпионы,әлем кубогының екі мәрте иегері ,бокс бойынша әлемдік чемпионаттың күміс жүлдегері , КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері.

Тапсырмалары:

Берілген сөлемдердегі ойды аяқтаңдар.

Мәтіннен сан есімдерді теріп, мағынасын ажырат.

Берілген сөйлемдегі қарамен жазылан сан есімге морфологиялық талдау жаса.

Серік Қонақбаев 1959 жылы 25 қазанда Павлодар қаласында дүниеге келген.



ІІІ топ - Ермахан Ибраимов

Сөздік:


Салмағы-вес

Орташа-средний

Қола-бронзовый

Марапатталды-был награжден

Бас бапкері-главный треннер

Ұлттық құрама- национальная сборная

Тапсырмалары:

Мәтіндегі бос орындарды толықтырып, спортшы туралы мәліметті оқып шығыңдар.

Берілген сөйлемдегі қарамен жазылған сан есімге морфологиялық талдау жасаңдар.

Ермахан Ибраимов 1972 жылы 1 қаңтарда Жамбыл облысында туып-өскен.

3. Мәтін бойынша сұрақ құру.

Әр топ жұмысын қорғайды.



Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.Сұрақтара жауап береді.

Сабақтың тақырыбын,мақсатын айтады

Топта жұмыс жасайды

Әр топ жұмысын қорғайды






Сергіту сәті

2 мин

Музыканы қойып, жаттығу жұмыстарын жасау.




Ой толғаныс

8 мин

Бекіту кезеңі.

І топ-спорт туралы эссе жазу



ІІ топ-спорт туралы 5 жол өлең жазу

ІІІ топ-спорт, денсаулық туралы мақал-мәтел жазу



Үйге тапсырма

2 мин

4-тапсырма 176-бет

Жапсырмада берілген бір спортшы туралы мәлімет дайындаңдар.




Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

5 мин




Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

2 мин



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәннің аты

Қазақ тілі

Сынып

7

Сабақтың атауы

Ұлттық спорт түрлері


Мақсаты

Қазақтың ұлттық ойындарына тоқталу. Көкпар ойыны туралы мәлімет беру;тақырып бойынша білімдерін жүйеге келтіріп пысықтау,тиянақтау.

.- Қатысымдық тұрғысындағы әр түрлі тапсырмаларды орындау барысында оқылым, айтылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру , ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.



Сабақтың көрнекілігі: суреттер, слайдтар

Сабақтың әдісі: түсіндірме,сұрақ-жауап,ойын түрінде тапсырмалар орындау.

Күтілетін нәтиже

Ұымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, кезекшімен диалог жүргізу.

Сабаққа дайындау.







Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық


Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Ұлттық ойындар туралы слайд көрсету.


Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Жаңа сабақ

-Сабақтың тақырыбы қандай екен.

-Ұлттық спорт түрлері.

Сабағымыздың мақсаты қандай ?

-Қазір ,балалар ,біз сендермен біріншіден, екі топқа бөлінеміз.ол үшін мына сиқырлы сандықтан асықтарды аламыз (оқушылар келіп бір-бірден асық алады)

-кімде қызыл асық -1 топ

-кімде көк асық -2 топ


Оқушылар топқа бөлініп отырады.

І топ Топтың аты- «Көкпар ».

ІІ топ Топтың аты- «Тоғызқұмалақ ».

Бағалау критерийлерін жасау.



IV.Мәтінмен жұмыс.

Мұғалім: - Балалар, мәтінді оқып ,осы тақырып бойынша постер жасайсындар.



Көкпар

Көкпар-қазақтың ұлттық ат спорты ойындарының бірі. Бұл ойын Орталық Азия халықтары арасында кең тараған ойын түрі. Көкпар жігіттердің күш – жігерін, төзімділігін,батылдығы мен ептілігін, ат үстінде мығым отыруын қалыптастырады.

Ойынға екі команда қатысады. Ойынға салмағы 30-40 кг болатын серкені алады. Ойында қарсыласының қазандығына ең көп салым салған команда жеңімпаз болып танылады.

Жаппай көкпар – кез келген жастағы адамдар ойнайтын көкпар түрі.

Дода көкпар – аталас ауылдар мен рулар сайысқа түсетін көкпардың бір түрі.

Айналма көкпар – серкені бір ғана белгіленген жерге апарып тастайтын түрі.

Мәре көкпар – серкені әр жақ өз мәресіне жеткізетін көкпардың түрі.

Жаңа сөздер.

Көкпар – национальная спортивная игра,скачки с козлом

Серке – туща козла

Күш-жігер – сила

Төзімділік – терпеливость

Батылдық – мужество

Ептілік – ловкость

Қазандық – котел

Салым – очко

Тоғызқұмалақ

Тоғызқұмалақ өткен ғасырларда қазақ даласындағы ең кең тараған ойын болатын. Тоғызқұмалақ – шахмат, дойбы секілді арнаулы Тоғызқұмалақ математикалық ойын. Бұл ойын терең ойды талап ететін оның тақтасы ерекше. Бұрынғы кезде тақтасыз, жерден шұңқыр қазып ойнайтын болған. Тақтаның шұңқыры, қазаны бар. Тоғызқұмалақ ойыны, негізінен, Орталық Азиада кеңінен тараған. Тоғыззқұмалақ ойыны арнайы тақтада екі адам арасында ойналады. Ойын тақтасы – 2 қазан, 18 отау, 162 құмалақтан тұрады. Ойын басында әр ойыншыға бір қазан, тоғыз отауға тоғыз-тоғыздан салынған сексен бір құмалақ тиесілі.Тоғызқұмалақ – еліміздің дәстүрлі ұлттық ойындарының бірі. Соңғы деректерге қарағанда, оның шығу тарихы 4 мың жылдық кезеңді қамтиды.



Жаңа сөздер.

Құмалақ – сухие овечьи катышки

қолданады – применяют

раскладывают – салады

қатысады – участвуют

ұяшық – ячейка

бірдей сан – парное число

қарсы жақ – противная сторона

әр топ шығып постерді қорғайды, екінші топ стикермен бағалайды.


1 топ: бәйге сөзіне фонологиялық талдау жасау

2 топ: көкпар сөзіне фонетикалық талдау

Бес жолды өлең стратегиясы.


Сергіту сәті

Бәйге ойынын ойнау

Ой сергітеді,шаршағандары

басылады


Қорытындылау

Венн диаграммасын жасау.
Көкпар

Тозқұмалақ


Үйге тапсырма

179-бет 2-тапсырма ІІ деңгей 2-тапсырма

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс



Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет