Пән: Жаратылыстану
Сынып: 4
Бөлім: Жанды табиғат. Өсімдіктер
|
Мектеп: Н.Бозжанов
Мұғалім: Тықырова Құндызай
Қатысқандар саны: 18
Қатыспаған оқушылар:
|
Күні
|
06.03.20
|
Тақырыбы
|
Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер.
|
Оқу мақсаты
|
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерімен танысады.
Көптеген оқушылар:Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажыратады.
Кейбір оқушылар: Балдырдың құрылысымен танысады және түрлерін ажыратады
|
Бағалау критерийі
|
-Төменгі және жоғары саты өсімдіктерінің ерекшеліктерін атайды.
-Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажыратады.
-Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерге мысал келтіреді.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер
Төменгі сатыдағы өсімдіктер,
жоғары сатыдағы өсімдіктер,
Тірек сөздер
Қатпаршақ
Жасыл балдыр
Қоңыр балдыр
Қызыл балдыр
Ламинария
Тыңайтқыш
|
Құндылықтар
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбек өнімділігін арттыру-өнеркәсіпке және ауыл шаруашылыққа дамыту
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Таныстырылыммен жұмыс.
https://youtu.be/SpgydkF431k
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Өсімдіктердің топтарын, тіршілік ортасына бейімделуін біледі. Өсімдіктің мүшелері мен олардың қызметін атай алады.
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
«Кинометафора» әдісі
Бейне жазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау.
Бағалау парақшасымен таныстыру
Тапсырма
|
Орындай алдың ба? «Иә,жоқ,толық емес»
|
Өзіңе қандай баға қоясың «өте жақсы,жақсы,қанағаттанарлық»
|
Тапсырма жайлы не айтар едің «оңай,қиын»және тағы басқа
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
3
|
|
|
|
4
|
|
|
|
«Миға шабуыл» Суретпен жұмыс.
• Өсімдік мүшелерін еске түсір.
• Суреттен өсімдік мүшелерін көрсет, оларды ата.
•Тамыр қандай қызмет атқарады?
• Сабақ қандай қызмет атқарады?
• Жапырақ қандай қызмет атқарады?
•Өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді? Төменгі және жоғарғы
Жоғарғы сатыдағы өсімдіктерге қандай белгілер тән?
Дескриптор:
Суреттегі өсімдіктердің мүшелерін көрсетеді және оларды атайды ;
Жоғарғы және төменгі сатыдағы өсімдіктердің белгілерін атайды ;
ҚБ-Балдырлар арқылы Жасыл , қызыл, қоңыр түсті
|
АКТ қолдану арқылы бейнежазба
https://youtu.be/SpgydkF431k
Өсімдік мүшелеріне арналған сурет
|
Сабақтың ортасы
5 минут
5 минут
3 минут
5 минут
4 минут
5 минут
|
1 тапсырма-Т.ж.
«Кластер әдісі» Айырмашылығын тап.
(Балдыр және өсімдік мүшелері салынған суреттер мен гербарий тарату).
Өсімдіктерді салыстыру.
Кейбір өсімдіктердің тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі болмайды. Суреттерде бейнеленген өсімдіктердің мүшелерін салыстыру, төменгі сатыдағы өсімдіктерге балдырлар, ал жоғары сатыдағы өсімдіктерге сан алуан өсімдіктер жататыны туралы қорытындыға келеді.
Төменгі сатыдағы өсімдіктерге нелер жатады?
Жоғары сатыдағы өсімдіктерге ше?
Өсімдіктерді неге бұлай топтастырады?
Дескрипторы
Балдыр және өсімдік мүшелерімен танысады ;
Өсімдіктерді салыстырады ;
Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерге сан алуан өсімдік екеніне қорытынды жасайды ;
ҚБ-Балдырлар арқылы
2 тапсырма - Зерттеу жұмысы. Т.ж. «Зерттеушілік конференциясы»
Мақсаты: жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктерді ажыратып үйрену.
Әр топқа барлық мүшесі бар өсімдік (құлпынай) пен балдырдың шынайы үлгісін не суретін тарату.
Гербарий қолдану/Суреттермен жұмыс жасау.
Зерттеу жұмысын жүргізуге арналған нұсқаулықпен таныстыру.
1. Өсімдіктердің сыртқы белгілерін бір-бірімен салыстыру, зерделеу.
2. Сыртқы белгілері бойынша ұқсастықтарын анықтау.
3. Ұқсастықтарын кестеге жазу.
4. Екі өсімдіктің айырмашылықтарын зерделеу.
5. Кестеге әр өсімдіктің ерекшелігін жазу.
6. Қорытынды жасау.
Балдырдың мүшелерін анықтауға тырысу.
Қорытындылау: олардың мүшелерін ажырату мүмкін емес, денесі бөлшектенбеген, түсі жасыл, тіршілік ортасы – су.
Білімді аралық бекіту. Оқулықтағы мәтінді оқу.Мәтіндегі ақпаратты зерттеу жұмысы бойынша жасаған қорытындыларымен (әңгімелерімен) салыстыру.
Дескрипторы
Өсімдіктердің сыртқы белгілерін бір-бірімен салыстырады ;
Сыртқы белгілері бойынша ұқсастығын анықтайды ;
Екі өсімдіктің айырмашылығын зерделейді ;
ҚБ: балдырлар арқылы
3 тапсырма- Ойлан.ҰЖ «Миға шабуыл» әдісі
«Неліктен Жер бетінде жоғары сатыдағы өсімдіктер төменгі сатыдағы өсімдіктерге қарағанда көп таралған?» деген сұрақ бойынша талқылау. Жоғары сатыдағы өсімдіктер барлық мүшелері дамығандықтан таралу мүмкіндігі мол. Олар тамыры арқылы топырақтан қорегін сіңіруге бейімделген, сондықтан құрлықта өседі.
Дескрипторы:
ҚБ:Балдырлар арқылы
4 тапсырма- Жұптық жұмыс. «Кейс -стади» әдісі арқылы
Өсімдік мүшелерін салыстыр.
Тапсырманы орындау үшін оқушыларға жергілікті жерде кездесетін өсімдіктердің суреттерімен қоса, Қазақстанда мүлде кездеспейтін өсімдіктердің суреттерін беру. Әр өсімдіктің атын жазып қою. Өсімдікті таңдау,мүшелерін сипаттау. Белгілері бойынша қорытынды жасау.
Дескрипторы:
Өсімдіктер мүшелерін салыстырады ;
Өсімдік мүшелерін сипаттайды ;
ҚБ : Балдырлар арқылы
«Қосымша мәлімет»
Сен білесің бе? Мүктің суретін көрсету. Мүктің сырт пішініне қарап, ол да төменгі сатыдағы өсімдікке жатады деген ой туындауы мүмкін. Мүктер – жоғары сатыдағы өсімдіктердің қарапайым тобы. Ол барлық жерде кездеседі, әсіресе, ылғалы мол ортада өсуге бейімделеді. Себебі мүктің тамыры болмайды. Бірақ басқа мүшелері бар. Оның денесінде аса көп мөлшерде тұщы су қоры болады.
Саралау тапсырмасы
А деңгейі - Жоғары сатыдағы өсімдіктер.
Өсімдік топтары. Суреттегі өсімдіктерді салыстырып, олардың қайсысы төменгі, қайсысы жоғары сатыдағы өсімдіктерге жататынын анықтау.
Б деңгейі - Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер.
Көлшік.Суреттегі өсімдіктердің рет санын кестеге жазу арқылы төменгі және жоғары сатыдағы деп екі топқа жіктеу.
С деңгейі -Балдырдың адам үшін қандай маңызы бар?
Дескрипторы:
Суреттегі өсімдіктерді салыстырады ;
Суреттегі өсімдіктердің санын кестеге жазу арқылы екі топқа жіктейді ;
Балдырдың адам үшін қандай маңызы бар екенін айтады ;
ҚБ : мұғалімнің жазбаша кері байланысы
|
Оқулық;
балдыр және өсімдік мүшелері салынған суреттер; гербарийлер
мүшесі бар өсімдік пен балдырдың гербарийі немесе суреті
Оқулықпен жұмыс
Өсімдік мүшелеріне арналған суреттер
АКТ арқылы мүктердің суретін көрсету
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс.
Қызыл Жасыл Қоңыр
ҚБ: Бағалау парақшасымен ауызша кері байланыс жасау
|
Стикерлер арқылы кері байланыс жасау
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып,барлық тапсырмаларды оқушының деңгейіне қарап саралауға тырытым.Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттырып «Кинометафора», «Миға шабуыл», «Кластер әдісі», «Зерттеушілік конференциясы», «Кейс стади » сияқты белсенді әдіс-тәсілдерді қолдандым.
|
Қалыптастырушы бағалау құралдары:
-мұғалімнің ауызша кері байланысы (мадақтау, қолдау сөздер айту);
- балдырлар арқыры бағалау (жасыл,қызыл,қоңыр);
-оқушылардың жауаптарына, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізу.
|
- дене жаттығулары орындалады
- әрекеттер жиі ауыстырылады;
- қауіпсіздік ережелерін сақтауға назар аударылады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?
Оқу мақсаттарына қол жеткізілмесе, себебі неде?
Ынтымақтастыққа қол жеткізілді ме?
Саралау бойынша жұмыс, дұрыс жүргізілді ме?
Уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма?
Жоспардан ауытқу,орын алды ма? Неліктен?
|
Сабақ мақсаты дұрыс таңдалды
Оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
Саралау бойынша оның ішінде деңгейлік тапсырма жүзеге асырылды
Уақыт кезеңдері дұрыс сақталды
|
Қорытындылау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Саралау тәсілдерін тиімді таңдай білу
2:Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау ұйымдастыру
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Қолданған әдіс-тәсілдер тиімді болу
2:Кері байланыстың үздіксіз болуы
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім
|