Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Екі немесе бірнеше сандарды жіктей отырып олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу



бет1/38
Дата07.07.2017
өлшемі4,74 Mb.
#20724
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38
№1

5 сынып


Тақырыбы : Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Екі немесе бірнеше сандарды жіктей отырып олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу.

2. Дамытушылық: Пәнге деген ынтасын , қабілетін , білімділік танымын дамыту.

3. Тәрбиелік: Шыдамдылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік: Плакат, үлестірме

Әдісі: Деңгейлеп оқыту

Түрі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру

2. Үй жұмысын тексеру

3. Өткен сабақты еске түсіру
Жаңа сабақ: 1 - мысал : 18 және 30 сандарын жай көбейткіштерге жіктеу арқылы , олардың ортақ көбейткіштерінің ең үлкені – 6 саны.

ЕҮОБ(18; 30 ) = 6

ЕҮОБ( 18;24;36 ) = 6

Өз ара жай сандардың ортақ көбейткіштері болмайтындықтан өзара жай сандардың ортақ бөлгіші біреу ғана, ол 1 саны.



2 - мысал: ЕҮОБ ( 25; 12 ) = 1

3 – мысал : ЕҮОБ ( 120;40;20)= 20
Бекіту: № 151

  1. ЕҮОБ( 42; 70 )= 14

  2. ЕҮОБ ( 33; 55 )= 11

  3. ЕҮОБ ( 455; 182 )=91

  4. ЕҮОБ ( 126; 231 )= 21

№ 154


Балаларға апельсин, конфет және өріктердің сандарын бірдей етіп бөлгенде 200 апельсин, 240 конфет және 320 өрік неше балаға жетеді.

ЕҮОБ( 200; 240; 320) = 40

Жауабы : 40 балаға
№ 155

Бір түсті шарлардың сандарын бірдей етіп бөлгенде 42 қызыл шар, 54 көк шар және 78 сары шарды неше топқа бөлуге болады.

ЕҮОБ( 42;54;78) = 6

Жауабы : 6 топқа


№ 160


Бөлменің еденіне төсейтін шаршы пішіндес тақтатастың қабырғасы 25 см. Себебі ЕҮОБ( 525; 325) = 25

Бір тақтатастың ауданы 625 кв.см

Бөлме еденіне төсейтін тақтатас саны (525х 325 ): 625=273

Жауабы : 273 тақтатас


Үйге : № 152, № 155, № 158

Математика, 5 –сынып

Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшетер» тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру, аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра білу дағдысы мен іскерілігін жетілдіру; біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, өз беттерімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, өз білімдеріне жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру.

Сабақтың түрі: «Математикалық турнир»

Сабақтың типі: Өтілген тақырыпты қайталау және жүйелеу

Көрнекілігі: слайдттар, , бағалау парақтары, магнит тақта, бөлік үлестер, таратпа қағаздар.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру. Слайд-/1/

- Сәлемдесу, балаларды түгендеу (сынып үш топқа бөлінген).

І топ. «Дұрыс бөлшек»

ІІ топ. «Бұрыс бөлшек»

ІІІ топ. «Аралас сан»

Бүгінгі сабағымыз «математикалық турнир» түрінде өтеді. Топ жетекшілері бағалау парағына оқушылардың жинаған ұпайларын қойып отырады. Дәптерлерін ашқызып, бүгінгі күнді жаздыру.



«Көтеріңкі көңіл күй» атты тренинг. Әр топ жолдастарына жақсы тілектер тілейді. Әр оқушы өз тілектерін жапрақтарға жазып, ағашты жапырықпен көмкерді./Слайд/

  1. Адамгершілік

  2. Өмірге риза болу

  3. Ұқыптылық

  4. Кеңпейілділік

  5. Ұйымшылдық

  6. Қарапайымдылық

  7. Сыпайылық

  8. Төзімділік

  9. Сабырлылық

  10. Әділдік

  11. Еңбекқорлық

  12. Батылдық

  13. Шыншылдық

  14. Ашықтық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: / слайд/ баяндау әдісі арқылы № 575

Сурет слғаны-1/3-і

Музыка тыңдағаны-1/5

Шешуі: 1/3>1/5

Жауабы: сурет салғанды ұнататындар көп

582



1) 2)

3) 4)

ІІІ. Негізгі бөлім



  1. ші бөлім. «Артық болмас білгенің!» /Флипчарт/

Әр топ өздерін таныстырып сұрақтарға жауап береді. Әр топ бір біріне бір- бірден сұрақ қояды.

    1. Дұрыс бөлшек деген не? Мысал келтіру

    2. Бұрыс бөлшек деген не? Мысал келтіру

    3. Аралас сан деген не? Мысал келтіру.

    4. Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?

    5. Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз?

    6. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

2-ші бөлім. «Орнын тап!» Флипчартпен жұмыс

3ші- бөлім. «Кім жылдам?» дейгейлік тапсырмалар /бірінші орындаған топ тақтаға орындайды, жоғарғы ұпай- 3 Флипчарт /

Деңгейлік есептер шешу:



  1. деңгей № 601

  2. деңгей № 613

  3. деңгей № 617

Демалыс сәті

4-ші бөлім. «Ойлайық кім ойшыл?» /Шығармашылық жұмыс/ Бөлшектерге сәйкес үлестерді құрастыру /Флипчарт/





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   38




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет