Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға қысым туралы және оның белгіленуі, өлшем бірлігі жөнінде білім беру



Дата28.06.2017
өлшемі82 Kb.
#20199
түріСабақ
Пәні:физика

Сыныбы:7 «А»

Тақырыбы: Қысым

Сабақтың  мақсаты: 

Білімділігі: Оқушыларға қысым туралы және оның белгіленуі, өлшем бірлігі жөнінде білім беру;

Дамытушылығы: күнделікті өмірден түрлі мысалдар келтіре отырып, оқушылардың қысым туралы түсінігін нақты мысалдармен дәлелдете отырып , оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыру;

Тәрбиелік:  жүйелі білім алаған ізденімпаз тұлға тәрбиелеу.
Міндеттері:

1. Жеке жұпта, топта жұмыс жасауға үйрете отырып, бір-бірімен пікірлесуіне мүмкіндік беру;

2.Қысым туралы түсінігін қалыптастыру;

3. Бірлескен жұмыс арқылы өз ойын еркін жеткізе білетін тұлға тәрбиелеу.

Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Стратегиялар:«Кубизм»; сәйкестендіру кестесі; миға шабуыл; жұптас,ойлан,бөліс; Ақылдың 6 қалпағы

Сабақ жоспары


Сабақ кезеңдері

Уақыты


Жоспар мазмұны


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе


Ұйымдастыру кезеңі.

3 минут


Психологиялық ахуал тудыру.

«Ыстық алақан»

......

Топ ережесін қайталау.




Әр топ шеңбер формасында тұрып,бір – бірінің алақандарын ұстап сәттілік тілейді

.....


Әр топ топтық жұмыстың «Алтын ережесіне» өз қағидаттарын қайталап,секе түсіреді.

Тамаша !

Жарайсыңдар!



Стикер, топ аттары жазылған қағаздар, флипчарт, маркер

Тұсауке

сер




Қызығушы

лықты ояту сатысы

8 минут


«Кубизм» стратегиясы арқылы үйге берілген тапсырманы тексеремін.

Тапсырма №1
1.Күш дегеніміз не? Күштің белгіленуі? . Күштің қандай түрлері бар?

2. Қандай күшті үйкеліс күші деп атайды және оның түрлері формуласы?

3. Серпімділік күші Гук заңы дегеніміз не Формуласы қандай?

4.Үйкелісті қалай азайтуға болады?

5. Ауырлық күші туралы не білесіз? Формуласы қандай?

6. Диномаметр, деформация деп нені айтады.


Тапсырма №2

Сәйкесін тап формалалар беріледі.

Тапсырма №3

Топтық есептер

Бағдаршам арқылы топтардың бағалауы

Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлаймын.

Ал, балалар, сiздердің бүгінгі сабақтан не білгілерiңіз келеді?Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қысым. Олай болса сабағымызды мынадай тәжрибеден бастайық. Білімділік: Күнделікті тұрмыста пышақ. Қайшы, ине т.б. құралдарды пайдаланамыз. Мысалы: бір денені өткір пышаққа қарағанда. Өтпейтін пышақпен кесу қиын, сол себепті құралдардың жүзінің ауданын кішірейтіп, мұқият қайрауға тырысамыз. Демек қысым ауданға тәуелді. «Қансонарда бүркіттші шығады аңға»

Сегіз найза қолында, көз аудармай,

Батыр да аяп қалмай ертең таңға.

Қанат құйрық суылдап, ысқырады.

Көктен қыран сорғалап құйылғанда. А.Құнанбаев

Осы жерде сегіз найза деп отырғанымыз бүркіттің тырнақтары. Бұл жышртқыш құстың тырнақтары мен тұмсықтары қатты өткір жылтыр болып келеді. Аудандары кішкентай болғандықтан, тіпті болымсыз ғана күшпен зор қысым жасап, аң аулауға шамасы келеді.




Конвертте сұрақтар болады бірінші оқушы тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

Бәрекелді!

Өте жақсы, тамаша!






Негізгі бөлім


Мағынаны ажырату сатысы

10 мин


10 минут

Қысым дегеніміз не? Қысымның өлшем бірлігі туралы не білеміз?

Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды.

Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:

р-қысым,


Ғ-бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші;

S-күш түсетін беттің ауданы.





ХБЖ-да қысым паскальмен өлшенеді. .

гПа=100 Па=102 Па

кПа=1000 Па=103 Па

МПа=100000 Па=106 Па

Мұғалiм мен оқушының диалогы:

Табиғатта қысымды кездестіре аламыз ба? Мысалдар келтіріңдер

1.Топтық жұмыс:

Топтарға үлестірме материал есептер таратылады



2.Физикалық диктант алу

3.Тест жұмысын алу
Сергіту сәті.

«Логикалық есеп»




Топтастыру арқылы әр топ жұмыс жасайды Әр топтан 1 оқушыдан шығып қорғайды

"Жұптас,ойлан,бөлiс"стратегиясы

(жеке ойлануға 1 мин,жұпта ой бөлісеміз,топта талқылаймыз, топтан 1 оқушы жауап береді)


Постерде жазып қорғайды

Логикалық есеп шешкіземін сергіту сәтін өткіземін.


Смайликтер арқылы

Смайликтер арқылы

Тамаша!

«Өзін-өзі бағалау» ресурсы

Флипчартқа жазып,қорғау




Қорытынды.


Ой толғаныс сатысы

10 мину


Кері байланыс

Жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенін байқап, тереңдете түсу мақсатында.

Ақылдың алты қалпағын қолданамын



Қызыл қалпақ

Жақсы мeн жаман туралы ойыңды айт



Сары қалпақ

Саған не ұнайды



Жасыл қалпақ

Сенде қандай идея бар?



Ақ қалпақ

Саған қандай ақпарат қажет?



Қара қалпақ

Саған не ұнамайды?



Көк қалпақ

Осы қасиетер туралы жалпы түсінігің қандай?

6 қалпақтың мақсаты оқушының өз идеясының дұрыстығына көз жеткізу.

Де Бононың 6 қалпағы арқылы кері байланыс жасаймыз


Оқушылар сабақтан алған,түйгендерін саралайды. Ойлаудың алты қалпағынан өткізеді.


Қызыл –Өз ойларын айтады

Сары - Маған не ұнайды

Жасыл- барлық жаңасын қызқтысын жазыңыз

Ақ – Білетініңізді жазыңыз

Қара- Жағымсыз тармақтарды жазңыз

Көк – Жалпы түсінігіңізді жазыңыз



Смайликтер арқылы

6 түсті қалпақ



Бағалау.
1 минут


Топ басшылары бағалау парағын толтырады

Топтар бір-бірін бағалайды


Оқушылар кестені толтырады, мұғалімге жинап бермес бұрын, ниет білдірген оқушылардың талдауы тыңдалады.

Бағдаршам түстері арқылы





Смайлик арқылы бағалау парағы




Үйге тапсырма беру.1 минут

Қысым өмірмен

байланыстырып мысалдар келтіру.













ІІ деңгейлі сертификатталған

физика пәнінің мұғалімі: Калиева А.Қ.

Жамбыл орта мектебі. Науырзым ауданы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет