САБАҚ: Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі
|
№86 мектеп гимназия
|
Күні: 11.12.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Мұрат.М.М
|
СЫНЫП: 9 А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың оқыту мақсаты
|
10.1.5.1 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылар:
ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерінінің механизімін сипаттау
|
Бағалау критерийлері
|
Бүйректің құрылысы туралы алдыңғы білімдерін қолданады. Бүйректің құрылысын талдайды.
Суреттен бүйректің құрылымдық бірліктерін дұрыс жазады.
Нефронның құрылысы мен қызметін біледі. Нефронның құрлысы мен қызметін зерттейді және дұрыс талдайды.
Ультрафильтрация және реабсорбция, секреция процестерін түсіндіреді
Зәрдің құрамын біледі
Бірінші және екінші реттік зәрдің құрамын салыстырады
|
Тілдік мақсаты
|
Оқушылар:
Бүйректің құрылысын сипаттауға арналған терминология
бөліп шығарушы жүйе,несепағар, қуық, зәр шығару түтігі,қыртыс,милы зат, глюкоза, амин қышқылы, натрий ионы, несепнәр, несеп қышқылы, зәр, амиак
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы
Сүзілу үдерісі ... жүреді.
Реабсорбция үдерісі ... өтеді және ... қамтамасыз етеді.
Генле ілмегі ... орналасады.
Нефрон келесі құрылымдардан құралады: ...және зәрдің түзілуін ауызша, жазбаша сипаттай алады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет
Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.
Оқушылар негізгі ұғымдар мен терминдерді қолданып, сұрақтарға еркін жауап береді және басқа оқушылардың жұмыстарын бағалайды.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика пәні - зәрдің сүзілуі мен реабсорбциясы үдерістері
Химия пәні - зәрдің құрамы.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ сабақта бүйректің суретін көрсетуге , нефронның құрылысы көрсетілетін видео көрсетуге қолданылады
|
Бастапқы білім
|
Бөліп шығару – 7, 8 классы; Затжәне энергия алмасу– 8 және 9 сынып;
Тыныс алу – 6,7 және 8 сынып; Эндокриндік жүйе – 7 және 8 сынып;
Реттелу – 9 сынып.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
|