Сабақтың өтілетін күні пәні сыныбы Өткізетін мұғалім 03. 2014 жыл



Дата25.12.2016
өлшемі194,01 Kb.
#4886
түріСабақ

Калдыгарина Алия Ильясовна
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы

Милы орта мектебiнiң

бастауыш сынып мұғалiмi


Қысқа мерзімді жоспарлар







Сабақтың өтілетін күні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім

6.03.2014 жыл

Дүниетану

3


Калдыгарина Алия


Сабақтың тақырыбы

Мектептегі Білім күні




Сабақтың мақсаты

Мектеп- білім ордасы екендігін ұғындыру, әртүрлі тапсырмалар арқылы білімнің қажеттілігін түсіндіру,өз бетінше ақпарат алуға,меңгеруге үйрену,топтық жұмыс жасау арқылы біліктілігін арттыру,бір-бірін бағалауға үйрену.

Күтілетін нәтижесі

Білімнің кілті мектепте екенін біледі. Топпен жұмыс жасай алады.

Түйінді идеялар

Мектеп - кеме, білім-теңіз.







Сабақтың мазмұны

Уақыты

(минут)
2

5

3


2


10

5

4



5

4

4



ресурстар

Таратпалар




Фото суреттер

Таза парақшалар


Мұғалімнің іс-әрекеті
1Кіріспе .

Амандасу

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

2 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.



  1. Топқа бөлу

Өлең жолдары арқылы

І Алғашқы қоңырау ашады

Білім күнін

Бала жүз шуағын шашады

Естіп үнін

Аяулы мектебім бағыңда көктедім

Қуаныш күін мен шертемін.

ІІ Әр күні асығып күтемін

Мектепті сағынып келемін

Сыныптас достардың бәрін де

Жанымдай жақсы мен көремін.

ІІІ Мектебім аяулы мекенім

Сен менің бұл күні аяулы мекенім

Билік тұр қаншама қолымда

Сәлемді көбірек берейін

Диалог


І Топқа тапсырма Балалар мектеп,Бірінші қыркүйек күні туралы әңгімелеп береді.

ІІ топ Оқу орындары туралы.


ІІІ оқу білімге қатысты мақал-мәтел,нақыл сөздер жазу

Смайликтер арқылы бағалау.


Сергіту сәті

Топқа бөлу мозайка

Шығармашылық тапсырмалармен жұмыс.
І топ Түсіп қалған сөздерді жаз:

Сөйлемді аяқта

.... сыныпқа кірді (ұстаз)

... роман жазады (жазушы)

.... балаларды емдейді (дәрігер)

.... дәмді тоқаш пісірді (наубайшы)

.... орманды күзетеді (орманшы)

.... ән шырқады (әнші)


ІІ топ Өлең құрастыру


ІІІ топ 5 жолды өлең


От шашу әдісі бойынша бағалау
Болжам стратегиясы негізінде

Барлық топқа бірдей тапсырма

«Болашақтың, яғни 2020-2050 жылдардағы мектепті қалай елестетесіңдер?»

Үш шапалақ

Кері байланыс.

Не білемін? Не білгім келеді? Нені білу керек? Үйге тапсырма: Үйдегі үлкендердің қайда оқығанын, қандай мамандық алғанын сұрастыр.




Оқушының іс-әрекеті


  1. Шаттық шеңбері

Оқушылар шеңбер бойынша тұрады. Бір-біріне бүгінгі сабаққа табыс тілейді.

  1. .

Топтасып әңгіме құрау


Мектеп өмірі туралы әңгімелеу

Алдын ала алынған суреттерді пайдалана отырып әңгіме құрастыру.


Сызба дайындау.

Музыка әуенімен билеу

Қалып қойған сөздерді мағынасына сай жазады.

Өлең шығару




Постерге сурет салу

қорғау





Сабақтың өтілетін күні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім



Дүниетану

3


Калдыгарина Алия


Сабақтың тақырыбы

Ұстаз



Сабақтың мақсаты

Ұстаз еңбегінің маңыздылығын,күрделілігін, жан-жақты тұлға екендігін түсіндіру, сыни тұрғыдан ойлауға қалыптастыра отырып ауызша сөйлеуге төселеді.

Күтілетін нәтижесі

Ұстаздың еңбегін бағалап, ұлы тұлға екендігін түсінетін болады.

Түйінді идеялар

Ұстазы күштінің- ұстамы күшті .







Сабақтың мазмұны

Уақыты

(минут)

2

2



5

2

10


2

4



7

6


2

3


ресурстар

оқулық


Мұғалімнің іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Сәлем сіздерге Мақсатымыз білім алу

Сәлем көршім Міндетіміз еңбектену

Сәлем деші Еңбектену арқылы 5 –ке қолды жеткізу

Жабырқамай күлімдеші.


Топқа бөлу.

Пән мұғалімдері бойынша

Қазақ тілі Тарих

Математика


Мұғалім – сөзіне баламалар табу.

Үш шапалақ арқылы бағалау.
І «Мұғалима » өлеңін оқу,талдау.

«Әдеби үйірме» стратегиясы негізінде

Сілтеме табушы (мәтіннің ең қызықты жерін оқу)

ІІ Ізденуші (мәтінге қатысты қосыша ақпарат.)

ІІІ Дәнекер (мәтін мазмұнын өмірмен байланыстыру.)
Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бағалау.

Сергіту сәті.

музыкалық

Топқа бөлу.

Буын арқылы
І. Мәтіннің алғашқы абзацы

ІІ. Мәтіннің екінші-үшінші абзацы


ІІІ. Мәтіннің төртінші абзацы


саусақ арқылы бағалау.


Шығармашылық тапсырмамен жұмыс.

Барлық топқа ортақ

Берілген сөзге өлең құрау.

(синкуейн әдісі.)

Топтық бағалау.
Ұстаз

Мейірімді, қамқоршы

Оқытады,үйретеді,қорғайды,

Ұстаз- оқушының екінші анасы.

Мұғалім.
Үш шапалақ арқылы бағалау.
Кері байланыс.

Қабырға газеті.

(сараптау, жинақтау,бағалау жасай алады)

Мұғалім белгі берісімен топтар жұмыстарға талдау, сараптау жасайды, талдап пікірін немесе сұрағын жапсырады.

Үйге тапсырма:

Менің алғашқы ұстазыма тартуым




Оқушының іс-әрекеті

Жауапкершілікті , ақылшы,

мейірімді , дос,

мәдениетті, қарапайым,

Үйретуші, қамқоршы

Дауыстап мәнеріне келтіре оқу


буындарды ұстаз туралы әннің әуеніне салу.

Оқып барып мәтін мазмұнына сай түйін түю, мақалмен, қанатты сөзбен.

Оқып барып мәтін түиініне сай өлең құрастыру.


Оқып барып мәтіндегі тұлғаға арнап құттықтау хат жазады.

Ұстаз сөзіне бес жолды өлең құрау.

Өз топтары ішінде талдап,бағалап, үздігін топ атынан оқу.

Кез-келген кескіндер алып жанр түрлерін таңдап өз әсерлерін,пікірлерін тақырыпты қалай түсінгенін сипаттайды, өз сезімдерін білдіреді, оқығандары бойынша ассоциация жасап, оны кескіндерге жазады. Сынып қабырғасына ілінеді.

Әр топ өздеріне арналған сұрақтар мен ұсыныстарға қорытынды жасайды.





Сабақтың өтілетін күні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім



Дүниетану

3


Калдыгарина Алия


Сабақтың тақырыбы

Денсаулығыңды нығайт




Сабақтың мақсаты

Адам организмінің құрылымы,салауатты өмір салты, организмді шынықтыру туралы білімдерін толықтыру.

Мағынаны ашуда бірлесе жұмыс атқаруға дағдыланады,білімін кеңейтеді.



Күтілетін нәтижесі

Денсаулықтың маңыздылығын білетін болады, өз ойларын жинақтап,жүйелі түрде ашық баяндай білетін болады.

Түйінді идеялар

Дені саудың-жаны сау







Сабақтың мазмұны

Уақыты

(минут)

2

2



5
8

2
2
10

2

8

2



2


ресурстар

Суреттер
Кесте

Оқулық


Мұғалімнің іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шаттық шеңбері.

Амансың ба, алтын күн!

Амансың ба, көк аспан!

Амансың ба,достарым!

Сендерді көрсем қуанам!

Барлығы қосылып «Мен ниетімнің таза, денсаулығымның мықты болуына ықыластымын» деп айтады.

Топқа бөлу.

Суреттер арқылы топқа бөлемін.


Дені сау адам болу нені білдіреді?

І Дені сау адамға сипаттама бер.

Тірек сөздер: күшті, мығым,семіз,ебедейсіз,шапшаң,әдемі, бүкірейген,екі беті қып-қызыл, оқтай түзу, сымбатты.

ІІ «Денсаулық –зор байлық» деген тақырыпта нақыл сөздер, ертегі құрастыр.

ІІІ Пайдалы-зиян

Денсаулық үшін не пайдалы,не зиян?




пайдалы

зиян

1

1

2

2

3

3

Күн суреті арқылы бағалау

Сергіту жаттығуы

Топқа бөлу

Спорттық ойындар атауымен

Мәтінмен жұмыс.

І . Мәтіннің 1-2 абзацы.

ІІ топ Мәтіннің 3-4 абзацы


ІІІ. Мәтіннің 3-4 абзацы

Екі жұлдыз бір ұсыныс әдісі арқылы бағалау.

Денсаулық ережесін қайталау.

«Рафт» әдісі бойынша

І. «Су», «Таза ауа» дәрігердің кеңесі.

ІІ «Жаттығу», «Дене сұлулығы» дәрігердің кеңесі.
ІІІ «дұрыс тамақтану», «Демалыс » және «Махаббат» дәрігердің кеңесі.
Екі жұлдыз бір тілек әдісі арқылы бағалау.

Дені сау адам- табиғаттың ең қымбат жемісі.

І. Ердің саулығы- елдің байлығы.

Қазақ мақалы

ІІ Денсаулықтың қадірін жастан білу- азаматтық борыш. (М.Әлімбаев)
ІІІ Дені сау адам дегеніміз- табиғаттың аса құнды туындысы.

Шаршылар арқылы бағалау.

Кері байланыс.

Жылы тілек.

Үйге тапсырма.

«Денсаулық-зор байлық» тақырыбына еркін тапсырма.



Оқушының іс-әрекеті

Топтасып отырады.

Әр топ ақылдаса келе өз топтарының пікірін ортаға салады.
Нақыл сөздер, ертегі жазу.

кесте толтырады.


Музыка әуенімен дене жаттығулары қимылдарымен би билеу.


Оқу, дене шынықтыру пәні, мектептегі спорт секциялары туралы постер қорғау.

Мектептен тыс спорт түрлері туралы постер қорғау.


Қазақстан спортшылары, ұлттық ойындар жөнінде постер қорғау.

Кеңесті өздері жазып сахналау

Тақырып қою

Қолдан келетін рольді таңдау

Қажет аудиторияны таңдау

Жазылуы мүмкін хат үлгісі

Жазылған хатты жұпта: бір-біріне,сосын топта, класта оқу-кері байланыс орнату үшін.

Нақыл сөздерді оқып мағынасын мысалдармен түсіндіру.

Тілектерін жазып, күн нұрына жапсырады
Жазбаша орындау.




Сабақтың өтілетін күні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім



Дүниетану

3


Калдыгарина Алия

Сабақтың тақырыбы

Өз қабілеттеріңді шыңда



Сабақтың мақсаты

Оқушылардың санасында адам өз бойындағы мүмкіндіктерін бала күнінен дамытуы тиіс деген түсінік қалыптастыру.

Ой-өрістерін,есте сақтау,өз ойын еркін жеткізе білуге үйрету,шығармашылық қабілеттерін шыңдау.



Күтілетін нәтиже

Оқушылар өз бойындағы қабілетті дамытуы керек екендігін түсінеді.


Түйінді идеялар

Қабілетсіз адам жоқ







Сабақтың мазмұны




Уақыты

(минут)



ресурстар

Кеспе қағаздар.


оқулық

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Менің таңбам

2 топқа бөлу


Қабілет-қабілеттілік дегенді қалай түсінесіздер?

Блум ромашкасы әдісі


І топ «Мұғалім»
ІІ топ «Оқушы»

ІІІ топ «Мектеп өмірі»


«Мектеп» атты әнмен аяқтау



Оқушының іс-әрекеті

Әрқайсысы өздеріне таңба салады. Ол үшін сендер таңба бейнесі бар парақтар аласыңдар,ол бес бөлікке бөлінген. Сендер ең бірінші нені істей аласыңдар,екіншіден-өздеріңді жақсы сезінетін жер,үшіншіден-ең үлкен жетістігім, төртіншіден- сенімді үш адам. осының бәрін сөз,сурет,символ арқылы көрсетіңдер.Бесіншіден-өзің туралы естігің келетін үш сөз.

Постер қорғайды Мұғалім –күн , шуағы асыл қасиеттері.

Шыдамды, білімді, сезімтал, өнерлі, дос, т.б.


Оқушы тал, бұтақтары қабілеттері : өнерлі, білімді, тәрбиелі, әнші, суретші, спортқа икемді, шебер, биші, т.б.

Ашық аспан, алаңсыз «Мектеп өмірі» қабілетті қалыптастыру кезеңі.



Мұғалім-Оқушы-Өнер

Бұл сабақтан соң байқағаным оқушыларымның өз ойларын еркін айта білуі, топта бір-бірін тыңдай ой қоса білуі, келісіммен жұмысты бөліп жасай білуі қалыптасқаны. Оқушылардың үндемейтін оқушыларды да тыңдап, олармен санасуы, олардың топқа қосылып өз ойларын толық жеткізе алуы таң қалдырды. Бұл мен үшін өзгеріс.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет