Сабақтың тақырыбы : « Шығыстың ғұламалары»



бет1/2
Дата31.12.2019
өлшемі83,02 Kb.
#54350
түріСабақ
  1   2
Пәні : Қазақстан тарихы Күні: 10.11.2016

Сыныбы:

5 - сынып


Сабақтың тақырыбы:

«&9. Шығыстың ғұламалары»

Оқу мақсаттары:

Шығыстың ғұлама ғалымдарымен таныстыру. Ғылым жолындағы еңбектері туралы мағлұмат беру

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: шығыстың ғұлама ғалымдарының өмірі мен еңбектері туралы білуге үйрету.

Көбі: тақырыпты түсініп, топ ішінде талқылайды.

Кейбірі: алған білімдерін өмірде қолдана алады.


Оқып үйренудің нәтижелері:

Шығыстың ғұлама ғалымдарымен танысады. Еңбек жолындағы шығармаларын біледі, топ ішінде бір- бірін тындай отырып, өзін-өзі бағалауға үйренеді.

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Оқудағы жаңа тәсілдер. Джигсо әдісі. Сұрақ-жауап. Сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады. Рефлекция. Бағалау.

Құралдар:

ҚР картасы, оқулық, сурет, дәптермен жұмыс, стикер.нтерактиКпрерноноенеекіліктерпппппиипппақыт

Тапсырмалар:

1. Ұйымдастыру ( топқа бөлу, ғұламалардың портреттері арқылы 3 топқа бөлінеді.)

2. Кім тез табады? Жаңа тақырыпты сұрақтардың жауаптары арқылы табады.

3. Кім? Қандай? Не туралы? Ойыны (кестені топ болып толтыру)

4. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)

5. Тұлғаны тану ( деңгейлік тапсырма)

6.Ашық тест орындау.

7. Кері байланыс ( 2 жұлдыз, 1 ұсыныс)


Дерек көздер:

оқулық, сурет, дәптермен жұмыс.Плакат, ҚР.картасы


Сабақтың барысы


Сабақ барысы


Әдіс- тәсілдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Оқудағы жаңа тәсілдер.

1. Сәлемдесу.

«Сиқырлы көл» тренингі

Мақсаты: Жеке тұлға өзін-өзі құрметтеуге, сыйлауға үйрету, өзін-өзі бағалауға үйрету.



Құрал –жабдықтар:

қорап, айна.


2.Шығыс даналарының аттарымен бөлу.Жүсіп Баласағұни, Махмуд Қашқари, Қожа Ахмет Йассауи.

3. Оқушылардың көңіл- күйлерін бақылау.



1.Мазмұны: Қатысушылар дөңгелене отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір-біріңе кезекпен жалғастыру керек. Қорапты алған адам көзін ашып, қораптың ішін қарайды, оның ішінде әлдебір керемет көл бар, сол көлдің ішінде жер бетінде ,ең тамаша адамды көресіздер. Оған күлімсіреп қарау қажет.

2. Ғалымдардың суретімен 3 топқа бөлінеді.




Білу, түсіну

Миға шабуыл

1.1 Кім тез табады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты табу.

2. Кім?(ғалымдар, туған жылы, жері) Қандай?(ең басты еңбегі) Не туралы? (еңбегінде айтылған ойы) Кестені толтырады.

3.Үлгірімі төмен оқушымен жұмыс: берілген кестені толтырады.



1. Сұрақ- жауаптар арқылы үй тапсырмасын қорытындылап айтып өтеді, жаңа тақырыпты жауаптары арқылы біледі.

2. Топ ішіндегі критерийлерге байланысты бағалау жүргізіледі.

3. кестені толтырып, көшіреді.


Қолдану

Диологты оқыту

Білім, ғылым туралы қандай мақал- мәтелдер білесіңдер?

1. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)

1- топ: Жүсіп Баласағұни

2-топ: Махмуд Қашғари

3- топ: Қожа Ахмет Йасауи
Топ ішінде мәтінді талқылау.


Берілген тапсырманы топ ішінде тақырыптарға байланысты постер жасайды.



Талдау

деңгейлік тапсырма

Тұлғаны тану ( деңгейлік тапсырма)


Әр топ оқушылары топпен ақылдасып, тапсырманы талдап қорғайды.

Бармақпен бағалау

Жинақтау

Ашық тест

1.Ашық тест (7 сұрақ)
2. үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Сәйкестендіру тесті:


  1. Қожа Ахмет Йасауидің еңбегі

А. Ақиқат сыйы

  1. Ахмет Иүгнекидің еңбегі

Б. Диуани лұғат ат-түрк

  1. Әл-Фарабидің өмір сүрген жылдары.

С. 1021-1075

  1. Жүсіп Баласағұнидің өмір сүрген жылдары

Д.Диуани Хикмет

  1. Махмұд Қашғаридің еңбегі.

Е. 870-950




1.Әр топтағы оқушылар ашық тестпен жұмыс жасайды.

Бағалау


  • Топ ережесіне бағынуы;

  • Үй тапсырмалары арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу;

  • Жаңа тақырыпты меңгеруі;

  • Топпен пікірін бөлісуі;

  • Белсенділігі;

1.2.3.4.5.



Рефлексия




« Кері байланыс »

2 жұлдыз , 1 тілек



қай деңгейге жеткенін оқушылар анықтайды. Стикерлерге сабақтан алған жағымды әсерлерін жазады.

Үйге тапсырма




Ғұламалардың өмірбаянына қатысты қосымша материалдар жинақтау, «Отырар кітапханасы» тақырыбына байланысты әссе жазу.


&9.оқу, мазмұндау. Ғұламалардың өмірбаянына қатысты қосымша материалдар жинақтау,

«Отырар кітапханасы» тақырыбына байланысты әссе жазу.



Кім тез табады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты табу.

  1. Тарихи әңгімелерді есіне сақтап, елге айтып отыратын адамдарды қалай атаған? (Шежіре айтушылар)

  2. Қазақтың біртуар ұлы, академик Ә.Х.Марғұлан Орталық Қазақстан жеріннен қола дәуірінің теңдесі жоқ ескерткіштер-кешенін қалай атады? (Беғазы-Дәндібай)

  3. Шаньюй деген атаққа ие болған тайпаның билеушісі (ғұн)

  4. Өте жұмсақ металл (мыс)

  5. Сақтардың әйел патшасы, б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген. (Томирис)

  6. Адам баласының алғашқы қолданған еңбек құралдары неден жасалынды? (Тастан)

  7. Синантроп (қытай адамы)

  8. Көк аспан кімнің мекені (Тәңірдің)

«Шығыстың ғұламалары»

Жүсіп Баласағұни Қожа Ахмет Йасауи


Каталог: uploads -> doc -> 02cc
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
02cc -> Сабақтың тақырыбы: : «Ал жапқышының негізгі сызбасын жасау»
02cc -> Сабақтың тақырыбы: Жануарлардың көптүрлілігі. Жәндіктер


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет