Бөлім:
|
Қуат көзін үнемдей білеміз бе? М.Жұмабаев. «От»
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Абуева Ф.К.
«№7 ОМ» КММ
|
Пән:
|
қазақ тілі мен әдебиеті
|
Күні:
|
|
Сынып: 6
|
Қатысқан оқушылар:
|
Қатыспаған оқушылар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электр қуаты.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
6.1.2.1- тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау.
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды;
тақырып бойынша диалогті бастайды, жалғастырады, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Психологиялық ахуал
Сабақтың тақырыбын болжау
|
«Гүлмен тілек» оқушыға тілек айту.
«Ой қозғау» әдісі
-Үйде қараңғы болса, біз нені қосамыз?
-Біз қуат көздерінен не аламыз?
- Қуат көздерін үнемдеудің тиімділігі неде?
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
|
Оқушы мұғалімге тілек ай-тады.
Оқушы сұрақтарға жауап бе-реді.
|
Қ/Б: мадақтама сөз.Жарайсың!
|
|
1.Сөздікпен жұмыс
2. Тыңда-лым.
3. Жазылым
4.Тілдік бағдар
|
Детонатты әдіс.
Электр қуаты - электричество, шам - свеча, лампа, үнемдеу - экономия, тұтыну – потребление.
Дескриптор:
-жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрайды;
-құрған сөз тіркестерімен сөйлемдер құрап жазады.
Үнтаспадан мәтінді тыңдату. Мәтіннің мазмұнын түсіну. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.
Дескриптор:
-Мәтінді үнтаспадан мұқият тыңдайды;
-мәтіннің мазмұнын түсінеді;
-негізгі және қосымша ақпаратты анық-тайды.
« Жай сөйлем құрастыру» әдісі.
49-бет, 5-тапсырма. Төмендегі сөздерден сөйлемдер құру.
Балауыз, жалғау, жұмсау, жылыту, күю.
Дескриптор:
- сөздерді ауызша аударады, мағынасын ттүсінеді;
- берілген сөздермен жай сөйлемдер құрайды.
Есімдік, оның түрлерімен таныстыру, түсіндіру.
Тапсырма. Сөйлемдер ішінен есімдіктердің астын сыз.
Мен кеше сыныптастарыммен Петропавл элект станциясына экскурсияға бардым. Бізге бәрі қызықты болды. Электр қуаты бүкіл адамзат баласына керек. Бұл электр станциясы Солтүстік Қазақстан облы-сының барлық аймақтарын энергиямен қамтамасыз етеді.
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, қай-талайды. Сөз тіркестерін, сөй-лемдер құрап айтады.
Оқушы үнтаспадан мәтін-ді тыңдайды да, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.
Оқушы тапсырманы жаз-баша орындайды.
Оқушы анықтаманы дәп-теріне жазып алады.
Грамматикалық тақырыпты бекіту мақсатында тап-сырманы орындайды.
|
ҚБ:Қошемет арқылы бағалау
ҚБ: мадақтау сөздер
ҚБ «Үш шапалақ» әдісі арқылы.
Тамаша!
|
Сөздік
аудиотаспа
Оқулық, дәптер
Карточка
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
Кері байланыс: «Бәрі менің қолымда»
1.Кішкентай бармақ - Мен бүгін сабақтан алдым?
2. Төртінші бармақ - Мен бүгін не істедім және неге қол жеткіздім?
3. Ортаңғы бармақ - Менің бүгінгі көңілім қандай?
4. Екінші бармақ - Мен бүгін кімге көмектестім?
5. Басбармақ - Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?
Рефлексия. «Тілек тізбегі»
Бүгін сабақтағы көңіл-күйін үш тілек сөзбен қорытындылайды.
|
Оқушы бір бармақты таң-дайды.
|
|
|
Үйге тапсырма беру
|
50-бет, 8-тапсырма
|
|
|
|
Бағалау
|
Мұғалім формативті бағалау бойынша қорытынды баллын қояды.
|
|
|
|