Дауылбаева Рысгүл .
Т.Жармағамбетов атындағы орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Байғанин ауданы
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы туралы түсінік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: әр сөздің мағынасы болатындығымен таныстыру;
сөздердің мағынасын дұрыс ажырата білуге дағдыландыру.
Дамытушылық : сөйлеу кезінде әр сөздің мағынасын дұрыс ұғына білу;
сөздерді орынды, дұрыс қолдана білуге үйрету; сөздік қорларын арттыру.
Тәрбиелілік: ұжымда бір-бірімен қарым- қатынас жасауға, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, кеспелер, қар түрлері,слайдтар
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты игеру сабағы
Сабақтың барысы:
-Біздің бүгінгі сабағымыз күнделікті сабақтан өзгеше болмақ. Өйткені бізге қонақтар келіп отыр.Өмірде де және бүгінгі сабақта да өзімізге және қонақтарымызға сәттілік тілеп сабағымызды бастамас бұрын мына үстел үстінен өздеріңе ұнайтын қарды таңдап алыңдар.
Жақсы бәріміз қар таңдап болсақ енді осы қар бойынша топқа бөлінеміз.
І-топ Хабарлы сөйлем
ІІ- топ Сұраулы сөйлем
ІІІ- топ Лепті сөйлем
Сабақ жоспары
І. Психологиялық даярлық
ІІ. Өткен тарауды қайталау.
ІІІ. Ой қозғау.
ІV. Жаңа сабақ
V .Оқулықпен жұмыс.
VІ. Ойын «Тауып көр»
VІІ.Сергіту сәті.
VІІІ. Ізденушілік тапсырма.
ІХ. Қорытынды.
Х. Бағалау.
Топ ережесімен таныстыру.
Сабаққа белсенді қатысу.
Тыныштық сақтау.
Бір-бірімізді тыңдау.
Өз ойымызды ашық айта білу .
Бір-бірімізді сынамау.
Бірігіп жұмыс жасау.
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Психалогиялық дайындық.
Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім
.Қастерлейді ұл- қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім.
Жұмбақ шешейік.
Шелек қалпақ басында,
Сәбіз екен танауы.
Қыста қардан туатын,
Тауып көрші, сен оны.
Балалар аққала қай жыл мезгілінде болады ? Себебі, ол қардан жасалады. Аққала жасау қыс мезгіліндегі балалардың сүйікті ойыны. Осы аққала бізге қонаққа келді.Осы аққала бізге өтініш айтып тұр Мен жалғызбын қасыма серік керек еді, маған осы кластың оқушылары жаныма серік болатын тағы бір аққала жасап берсе дейді.Қалай ойлайсыңдар , балалар аққалаға көмектесе аламыз ба?
Олай болса, осы аққаланың тапсырмасын орындайық,егер тапсырма дұрыс орындалса аққала жасау да оңай болады.
Өткенді қайталау мақсатында аққала біздің топтарға мынадай тапсырмалар беріпті.
І топтың тапсырмасы.
1.Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
2. Хабарлы сөйлемді тауып, тиісті тыныс белгісін қойыңдар.
Жасасын Қазақстан Республикасы
Сенің атың кім
Асан мектептен келді
ІІ-топтың тапсырмасы
1.Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
2. Сұраулы сөйлемді тауып , тиісті тыныс белгісін қойыңдар.
Жасасын Қазақстан Республикасы
Сенің атың кім
Асан мектептен келді
ІІІ-топтың тапсырмасы
1. Лепті сөйлем дегеніміз не?
2.Лепті сөйлемді тауып, тиісті тыныс белгісін қойыңдар.
Жасасын Қазақстан Республикасы
Сенің атың кім
Асан мектептен келді
1 т-а орын-ы,ендеше аққаланың бірінші бөлігін құрамыз, сосын топтарға қар таратамын. Сабақтың соңында көп қар жинаған топ ұтысқа ие болады.
2 тапсырма
Суретпен жұмыс
І-топтың тапсырмасы
1.Бұл не? Заттың атын атаңдар.
2. осы сөзді қатыстырып сөйлем құрау.(орақ)
3.Сөйлемнің байланысын қайталау.
ІІ-топтың тапсырмасы
1.
1.Бұл не? Заттың атын атаңдар.
2. осы сөзді қатыстырып сөйлем құрау.(балмұздақ)
3.Сөйлемнің байланысын қайталау
ІІІ- топтың тапсырмасы
1.Бұл не? Заттың атын атаңдар.
2. осы сөзді қатыстырып сөйлем құрау.(лақ)
3.Сөйлемнің байланысын қайталау
Енді мына тапсырма үш топқа да бірдей беріледі.
«Кім жылдам?» ойыны
Ағаш. Кім тез сөйлем құрайды?
Бағалау. Қар тарату. Аққаланың екінші бөлігін құр-у.
Ой қозғау.
Бұл орақ, балмұздақ, лақ, ағаш. Бұл сөздер, неден құралады?
Сөз дыбыстардан құралады және әр сөздің мағынасы болады.
Олай болса балалар біздер сөйлем тарауын аяқтап, жаңа таруды бастаймыз.
Жаңа тарауымыз жаңа ғана өзіміз ережесін мысалдар арқылы шығарып алған
Сөз және оның мағынасы деп аталады.
Сөз дыбыстардан құралады және әр сөздің мағынасы болады.
Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
(Мақсатын оқып беру)
Олай болса, әдемі, таза жазу үшін ұранымызды айтайық.
Дәптерімізді ашайық,
Салақтықтан қашайық.
Қолға қалам алайық,
Көркем етіп жазайық.
(Тақтаға күннің жадын, сабақтың тақырыбын жазу)
Оқулықпен жұмыс
2-жаттығу
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып жазу.
Сұрақ қою арқылы керекті сөзді табу.
Аққаланың үшінші бөлігін құрастыру. Қар түйіршіктері арқылы жауап берген оқушыларды бағалау.
Ойын «Тауып көр»
Жұмбақты оқып , шешуін табу.
Қарамен жазылған сөздердің мағынасын табу.
Жазылған жұмбақтарды оқушыларға тарату. Үш топқа үш жұмбақ беру.
Тапсырманы орындап болған соң оқушыларды қар түйіршіктері арқылы бағалау.
Аққаланың 4 - бөлігін құрастыру.
Сергіту сәті
Ізденушілік тапсырма
4-жаттығу. Берілген сөздер- жемістердің,үй жануарларының,түр- түстің,сандардың атаулары.
Тақтамен жұмыс.
Оқушыларды бағалау. Аққаланы құрастырып болу.
Балалар біздер аққалаға серік таптық енді кім осы аққала туралы тақпақ айтады.
Қорытынды
Оқушылар сонымен дыбыстардан не құралатын болды?
СӨЗ топтастыру жазу
Боран-құбылыс, он бес-сан, оқыды- іс-әрекет, кітап- заттың атауы,сары-түс.
Ережені кітаптан тауып оқу.
Бағалау. Қар түйіршіктері санау арқылы жеңген топты анықтау.
Қазақ тілі сабағының жақсы өтуіне атсалысқан топқа қазақ тілінің жанашырлары дегім келеді.
Үйге тапсырма 5-жаттығу (98 бет)
Ережені жаттау.
Достарыңызбен бөлісу: |