Сабақтың тақырыбы : Ұстаз - ұлы тұлға
Мақсаты : Білімділігі :Оқушыларға тақырыптың мазмұнын түсіндіру,негізгі идеяны ашу. Оқиғаның мазмұнын айтуға төселдіру.Топта жұмыс істей білу, өзбетінше жұмыс істей білу дағдыларын шыңдау.
Дамытушылық : Балалардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойын еркін айтып, дәлелді сөйлеп,дисскусия жүргізе білуге үйрету.
Тәрбиелік:Ұстаздың өлшеусіз еңбегін бағалай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Әдіс –тәсілдері : Сұрақ –жауап, әңгімелеу, тест,аквариум, ассоциация, дөңгелек үстел.
Түрі : интегративтік сабақ
Формасы : жалпы оқушылармен, топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, музыка.
Техникалық құрал: теледидар, ямаха, бейнетаспа, слайд.
Көрнекілігі : Слайтдан тірек схема, топшамалар.
Сабақтың барысы :
І . Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындау.
Мұғалім: «Сәттілік тілеймін»
ІІ . Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ . Өткенді пысықтау.
ІІІ топ Сөзжұмбақ шешу
Слайдтан бүгінгі тақырыптың суреті шығады.
ІҮ. Жұмбақ
Шәкіртке жанашыр,
Мейірман кім жаны асыл?
(Ұстаз)
Ана қамқоршы
ақылшы
Ұстаз білім сыйлаушы
Дос
Мейірімді жан
Ән: «Ұстазым»
Ү. Жаңа сабақ
1) Қызығушылықтарын ояту.
І топ «Топтау» әдісін жүргізу.
ІІ топ «Дөңгелек үстел » әдісі
Ұстаз туралы өлең, мақал –мәтел , тақпақ айту.
ІІІ топ «Болжау » әдісі
Слайдтан шыққан сурет бойынша бүгінгі тақырып туралы өз ойларын айту. (АТА-АНА, ОҚУШЫ, МҰҒАЛІМ)
Жаңа сабақ бойынша мағлұмат беру.
Ұстаз болу — жүректің батырлығы,
Ұстаз болу- сезімнің ақындығы.
Ұстаз болу- мінездің күншуағы,
Азбайтұғын адамның алтындығы.
Ұстаз! Осы бір сөздің өзінде қаншама мән мағына , құдіретті күш, қасиетті ұғым жатыр.Ұстаз алдынан өтпейтін ешкім жоқ.
«Жақсы мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ы.Алтынсарин атамыз. Жүрексіз өмір болмаса, ұстазсыз білімнің де, тәрбиенің де іске аспайтыны белгілі. Ұстазсыз нақты өмірдің тұтқасын ұстау мүмкін емес.
ҮІ. Оқулықпен жұмыс.
ҮІІ. Сергіту сәті.
«Құпия хат»
Биылғы оқу жылында дүниетану оқулығы жетіспейді. Базардағы оқулықтың бағасы 500 теңге. Ұстазым маған өте ескі мұқабасы жыртық кітап берді. Менің бұл көне кітапты ұстағым келмейді. Шынымды айтсам ұстазыма ренжіп қалдым.
Достар , мен не істерімді білмей жүрмін. Маған қандай ой қосар едіңдер?
ҮІІІ. Шығармашылық тапсырма.
І топ . Пантомимо көрсету
(ұстаздың еңбегіне байланысты)
ІІ. топ Ұстазға байланысты өлең, жұмбақтар шығару.
ІІІ топ Алғашқы ұстаз неге ерекше «ыстық»?
(Өз ойларын айтады)
ІХ. Сабақты бекіту
1.Ұстаз сендерге несімен ұнайды?
2.Бейнетасадан оқушылардың алғаш мектепке келген кездерін көрсету.
Сандықта не бар деп ойлайсыңдар?
(Слайдтағы сандықтан ақыл –кеңестер жазылып шығады.)
Мұғалім өлең оқып береді жазған шығармаларын айтады.
Х. Үйге
Мәтінді түсініп оқу.
Ұстаз туралы әңгіме жазу.
ХІ. Бағалау, мадақтау.
Қазақстанның жарқыраған жарық жұлдызы болыңдар! – деп оқушыларға жұлдызша беріледі.
Достарыңызбен бөлісу: |