Қазақстан тарихы
|
Сынып - 9
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§19.Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастыру туралы білу, негізгі идеясын түсіндіру, алған ақпаратын пайдалана алу дағдысын қалыптастыру.
Тарихи санасы қалыптасқан, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
Топтық жұмыс, СТО элементтері, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ
|
Күтілетін нәтиже:
|
Жаңа тақырып бойынша өз бетімен ізденіс жұмыстарын меңгере отырып, өздігінен өзара оқытуға,талдауға,сыни көзқарастары қалыптасады.Қазақстанда күштеп ұжымдастырудың зардаптарын танытуда негізгі идеясын түсінеді, алған ақпаратын пайдалана алу дағдысы қалыптасады.
|
Сілтеме
|
9 сынып «Атамұра» 2013ж Б.Ғ Аяған, М.Ж Шаймерденова
9 сынып Қазақстан тарихы. Электронды оқулық,
|
Ресурстар
|
Электронды оқулық, постер, маркерлер,дидактикалық таратпа материалдар, слайд
|
Сабақ жоспары:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ. Сабақ барысы. Блум таксономиясы
III. Рефлексия
ІV. Үйге тапсырма беру.§19.
Шығармашылық тапсырма «Қазіргі кездегі ауыл шаруашылығының дамуы» ( эссе,презентация)
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Білу
|
минут
|
І. Қызығушылығын ояту:
1.Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке»
2. Асық таңдау арқылы топқа бөлу
3. Үй тапсырмасы «Бір сөйлем» әдісін қолдану.
Бағалау: Сандық ішінен жауап берген оқушыларға теңге таратылады
|
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, сағат тілі бағытымен бір –біріне жүрек макетін бере отырып, тілек айтады..
Өткен тақырып бойынша «бір сөйлем» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі. Егер бірін- бірі қайталайтын болса, барлығы сандарын соғады, егер дұрыс болса қол шапалақтайды.
|
Түсіну
|
минут
|
1.Ой қозғау. «Ұжымдастыру» сөзжұмбақты шешу.
Бағалау: Сандық ішінен жауап берген оқушыларға теңге таратылады
2. Мағынаны тану: Электронды оқулықты пайдаланып, білім беру. Слайд көрсету.
|
Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Қолдану
|
15 минут
|
1- тапсырма: «Ақпаратты тапсырма» Оқулықпен жұмыс жасайтын топтық тапсырмалар беру. Постер қорғату.
1- топ: «Шаруалар» Ұжымдастыру бағыты
2- топ: «Жұмысшылар» Астық, ет және жүн дайындау науқаны
3-топ: «Кеңестер» Күштеп отырықшыландыру саясаты
4-топ: «Достар» Қазақстандағы күштеп ұжымдастырудың зардаптары.
|
Топтар оқулықпен жұмыс жүргізеді, ойланады.Постер жасап, қорғайды.
Бағалау: Бағдаршам арқылы өзара бағалау
|
Талдау
|
3 минут
|
2- тапсырма:«Жылдар сөйлейді» сәйкестендіру кестесін толтыру.
Мұғалім топтарға бірдей тапсырма жазылған үлестірме таратады. Әр топ белгілі уақытта дұрыс жауабын табуы қажет
|
Оқушылар уақытты тиімді пайдаланып сәйкестендіру кестесін толтырады
Бағалау: Өзін – өзі бағалайды.
|
Жинақтау
|
3 минут
|
3- тапсырма:
«Қазақстандағы ұжымдастырудың зардаптары» ассоциация құру
Бағалау: Сандық ішінен жауап берген оқушыларға теңге таратылады
|
Топ мүшелері өздеріне берілген тапсырманы 3 минутта шапшаң жауап беруге тырысады.Алған білімдерін жинақтайды
|
Бағалау
|
5 минут
|
Ой толғаныс:
Ойыңмен байланыстыр: Қазақстанда ұжымдастыру не үшін қажет болды?
|
Оқушылар қойылған сұраққа жауап береді
|
Рефлексия «Хаттар ұяшығы »
|
Әр оқушы өзінің сабақтан алған әсерін стикерге жазып, хаттар ұяшығына жапсырады.
|