11.02 дүниетану
Сабақтың тақырыбы:
|
2- сынып Жануарлар әлемі
3- сынып Отбасы
|
Бағдарламалық көрнекіліктер:
|
Отбасының суреттері., Жануарлардың суреттері.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Отбас туралы жалпы түсінікті кеңейту , Әр отбасындағы жандардың алатын орнын, қызметін, ерекщеліктерін жете түсіндеру.
Жануарлар әлемінің қыр –сырын түсіндіру, Пәнге қызығушылығын ояту
|
Білімділік:
|
Білімді игеру мен қатар жете түсіну, жануарлар тобының өкілін ажырата білуді үйрету.
|
Дамытушылық:
|
Алған білімді тиянақтап ,саралауға ,өзінше тұжырым жасауды дамыту, өзі тұрған жерлердегі жануарларға бақылау жасау әдетін дамыту
|
Тәрбиелілік:
|
Алған білімді тиянақтап ,саралауға ,өзінше тұжырым жасауды
|
Біліммен біліктілікке қойылатын талаптар:
|
Оқушының білуі тиіс:
|
Оқушылар үйренуі тиіс:
|
Өсімдік әлемін қалай игерсе жануарлар әлемінде солай оқып игеруді, бақылауды.
|
Жанұяның шағын мемлекет екенін, Жанұядағы қаражытты.
|
Олардың тірішілік тететін ортасын
|
Жанұяға қажетті ьтұрымыстық заттардың тізімін.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрап шығу
Жаңа сабақ:
Жаңа сабаққа сараптама жасау
Сабақты қорыту
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру
|
Оқушыларға ауа райын бақылау парағын тарату.
|
Бүгінгі күнді белгілеу.
|
3 сыныпқа тест тарату.
Өсімдіктер туралы сұрақтар.
Үй тапсырмасын сұрау .
|
2 сыныптан үй тапсырмасын сұрап шығу
Үй тапсырмасы бойынша қойылатын сұрақтар:
1. Қызыл кітап деген не?
2. Қызыл кітапқа қандай жануарлар кірген?
3.Біздің еліміщде «табиғатты қорғау» Заңы бар ма?
4.Сен өзің табиғатты қалай қорғайсың?
|
2 сыныптан «Отбасы туралы»сұрап , жауап алу. Ауызша
1. Отбасыңда неше адам бар?
2. Бір-біріңе қамқорлық жасайсыңдар ма?
4.Ата-анаң қайда жұмыс істейді?
5 Аналар қандай жұмыс істейді деп ойлайсың? Әкелер ше?
6.Үлкен адамды сыйлаған дұрыспа ? Оны саған кім үйетті?
|
3 сынып. Сұраққа жауап беру.
1.Жануарлар дегеніміз не?
2.Оларға нелер жатады деп ойлайсың?
3.Мына суретте қандай жануарлар бар?
4.Олар қайда өмір сүреді?
5.Немен қоректенеді?
Жануарлар: құстар, қосмекенділер, жорғалаушылар, балықтар, жәндіктер , сүтқоректілер- деп топтарға бөлінеді.
Тақтаға сурет іліп қай жануар қай топқа жататындықтарын сұрап шығу.
Олармен немен қректенеді.
Олар пайдалы ма , зиянды ма ?
|
Жаңа сабаққа оқушылар өздері сараптама жасау
І 2 сынып оқушылары сөйлеу
ІІ 3 сынып оқушылары сөйлеу
|
СЕРГІТУ СӘТІ
|
Оқулықпен жұмыс . 3 минут оқып шығу.
|
І. 2 – сынып
Қалаған оқушы шығып жаңа сабақ бойынша түсінігін айту
ІІ 3- сынып
|
Оқушыларды бағалау ,барлық сабаққа араласыпр отырған оқушыларға әділ баға қою
|
2 сынып 75 бет оқу, мазмұнын айту
3 сынып 85-91 бет оқу ,мазмұнын айту.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10.02 ана тілі
Сабақтың тақырыбы:
|
2- сынып Аққыс. Төлеген Айбергенов
3- сынып . Д .Нұпейісова айтқан әңгеме
|
Бағдарламалық көрнекіліктер:
|
Қазақ күй өнерінің майталмандары , күйшілері , портреттері
Қыстың суреті
|
Сабақтың мақсаты:
|
Сауатты оқу, мәнерлеп сөйлеу, сөздік қорды молайту
Берілген тақырыпты жете меңгеру. Өтіп жатқан сабаққа қызығушылықтарын арттыру.
|
Білімділік:
|
Жүргізіп оқу, оқиғаның ,өлеңнің желісін жете түсіну.
|
Дамытушылық:
|
Дауыс ырғағын сақтап ,жағымды , бір қалыпты темппен оқуды дамыту. Оқығанды есте сақтауды, түсініп айта білу қабілетін дамыту
|
Тәрбиелілік:
|
Сұраққа дұрыс жауап беруге тәрбиелеу.
Жаман мен жақсына ажырата білуге таәрбиелеу
|
Біліммен біліктілікке қойылатын талаптар:
|
Оқушының білуі тиіс:
|
Оқушылар үйренуі тиіс:
|
Сауатты оқуды.
|
Тапсырманы мұқият орындауды
|
Жүргізіп оқуды
|
Сабаққа назарын салуды
|
Терең ойлау білуді
|
Бірін-бірі қолдауды.
|
Сабақ барысы :
І .Ұйымдастыру кезең:
Қайталауға арналған сұрақтар:
Үй тапсырмасын сұрау
2 сыныпқа сұрақтар:
Күй атасы кім?
Құманғазының алғашқы ұстазы кім?
Қандай күйлерін білесің?
Оқушылардың жауабын балл бойынша есептеу
3 сыныпқа тапсырма:
І Мақалды толықтыр:
1.Күлме досыңа ........
2. Ақыл жастан
----------------------
3. Әдепті бала арлы бала
-----------------------------------
ІІ Жақсы - жаман қылықтарды атап шық:
Жақсы - жаман
А А
Қ М
С А
М Н
ІІІ. Әкеге қарап -----------
Шешеге қарап----------
Ағаға қарап ------------
Ұстазға қарап---------------
ІV. Өлеңді кім жазады?
2 сыныптан Құрманғазы туралы сабақтың мазмұнын сұрап шығу.
ІІ .Жаңа сабақ:
3 сыныпқа Жаңа сабақтан берілетін тапсырмалар:
1.Тақтаға ілінген сөзжұмбақты шешу .
2. Қыс туралы эссе жаза беруді тапсыру.
2 сыныпқа
Қазақтың ұлттық аспабы не деп аталады.?
Ол аспаппен не тартамыз?
Не деп аталады?
ІІІ .Жаңа сабақты ашуға байланысты қолданылатын әдістер мен тапсырмар :
Динаның айтқан әңгімесі.
Динаның ұлы күйші Құрманғазының шәкірті болғанын және күйшінің Динаға күйлерімен қоса домбырасын аманат еткенін түсіндере кету.
ІV . Дәптермен жұмыс
Дәптерлерін ашып бүгінгі күнді жазу.
Мәтіннен күйшінің «мәдени мұра» деп нені айтқанын тауып дәптерге көшіріп жазыңдар.
3 сыныпқа Қыс туралы қандай ақындардың өлең-жырларын білесіңде?
Бүгінгі сабақ не туралы , қандай ақын туралы деп ойлайсыңдар?
Балаларды тыңдау
Сосын дәптерге Т Айбергеновтың деректерін жазып алу . Өлеңді іштерінен оқуға тапсыру.
2 сыныпқа:
Мәтінді мәнерлеп оқыту. Кезекпен оқып аяқтау
Күйді өз жанына шығарған адамды қазақ күйші, қобызшы , домбырашы, сырнайшы деген.
.
сергіту сәті
Оқушыларға ортақ кім қыс туралы жұмбақ білетінін сұрап білу , айтқызу.
3 сынып
Өлеңді дауыстап мәнерлеп оқу . Не туралы екенін баяндауды талап ету.
Сабақты қорыту: Сабаққа сай, сұрақтар беріп жауап алу, бір біріне жұмбақ айту.
Оқушыларды бағалау:
Оқушылардың жинаған кескіндеріне қарап бағалауды ұйымдастыру.
Үйге тапсырма беру.
2 сыныпқа 133 бет мазмұнын айту.
3 сынып Т. Айбергеновтың Қыс өлеңі жаттау.
|
Сабақ барысы :
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй жұмысын тексеру
3.Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Жаңа сабақ бойынша құрылымдар:
Сабақты қорыту
|
Үй тапсырмасын сұрау
2 сыныпқа сұрақтар:
Күй атасы кім?
Құманғазының алғашқы ұстазы кім?
Қандай күйлерін білесің?
Оқушылардың жауабын балл бойынша есептеу
3 сыныпқа тапсырма:
І Мақалды толықтыр:
1.Күлме досыңа ........
2. Ақыл жастан
----------------------
3. Әдепті бала арлы бала
-----------------------------------
ІІ Жақсы - жаман қылықтарды атап шық:
Жақсы - жаман
А А
Қ М
С А
М Н
ІІІ Әкеге қарап -----------
Шешеге қарап----------
Ағаға қарап ------------
Ұстазға қарап---------------
ІV. Өлеңді кім жазады?
2 сыныптан Құрманғазы туралы сабақтың мазмұнын сұрап шығу.
3 сыныпқа Жаңа сабақтан берілетін тапсырмалар:
1.Тақтаға ілінген сөзжұмбақты шешу .
2. Қыс туралы эссе жаза беруді тапсыру.
2 сыныпқа
Қазақтың ұлттық аспабы не деп аталады.?
Ол аспаппен не тартамыз?
Не деп аталады?
Жаңа сабақ : Динаның айтқан әңгімесі.
Динаның ұлы күйші Құрманғазының шәкірті болғанын және күйшінің Динаға күйлерімен қоса домбырасын аманат еткенін түсіндере кету.
Дәптерлерін ашып бүгінгі күнді жазу.
Мәтіннен күйшінің «мәдени мұра» деп нені айтқанын тауып дәптерге көшіріп жазыңдар.
3 сыныпқа Қыс туралы қандай ақындардың өлең-жырларын білесіңде?
Бүгінгі сабақ не туралы , қандай ақын туралы деп ойлайсыңдар?
Балаларды тыңдау
Сосын дәптерге Т Айбергеновтың деректерін жазып алу . Өлеңді іштерінен оқуға тапсыру.
2 сыныпқа:
Мәтінді мәнерлеп оқыту. Кезекпен оқып аяқтау
Күйді өз жанына шығарған адамды қазақ күйші, қобызшы , домбырашы, сырнайшы деген.
.
сергіту сәті
Оқушыларға ортақ кім қыс туралы жұмбақ білетінін сұрап білу , айтқызу.
3 сынып
Өлеңді дауыстап мәнерлеп оқу . Не туралы екенін баяндауды талап ету.
Оқушылардың жинаған кескіндеріне қарап бағалауды ұйымдастыру.
Үйге 2 сыныпқа 133 бет мазмұнын айту.
3 сынып Т. Айбергеновтың Қыс өлеңі жаттау.
|
Математика 1-2 сынып
Сабақ тақырыбы: 2 сыныпқа Өткенді пысықтау
1-сыныпқа: 6-ның қосу /100 көлеміндегі сандарды
азайту кестесі, сандық қосу ,азайту/
құрам, өткенді
пысықтау.
Сабақтың мақсаты: 2 сынып үшін
1 сынып үшін 100 көлеміндегі сандарды еркін
Сандар құрамы , қосу мен қосып, азайтуды жете меңгерту,
азайтудың кестесі. есептеу тәсілдерін кеңейту.
өз бетімен есептеу дағдысын
қалыптастыру.
Білімділік: оқып, үйренген материалдарды өз қажетіне жарытып, есеп шығару кезінде қолдана білу;
Дамытушылық: пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушылардың зейінін, ойлау қабілетін ,сөйлеу,түсіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік; Алған бідімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге,бір- бірін сыйлауға ,сөзін тыңдауға ,әділ баға беруге баулу;
Сабақ типі: өткен сабақтарды пысықтау
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, өздік және жеке жұмыс
Сабақтың көнекілігі: кесте ,сызба,, ертегі кейіпкерлері
Сабақ барысы:
І ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
ІІ Психологиялық дайындық
Ал балалар біз білетіндей, осы апта математика пәніне арналады. Біз осы апта бойы математика пәнінен нені меңгергенімізді ортаға салуымыз керек.
Бүгін бізде ерекше сабақ Біздерге қонақтар келіп отыр сондықтан кәне қонақтарға сәлемдесейік: Қуанамын менде, қуанасыз сізде,
Қуанымыз бәріміз мына шыққан күнге.
Сабақтың мақсатын жеке –жеке түсіндіріп кетеміз.
1 сынып 2 сынып
100 көлеміндегі сандарды еркін
Сандар құрамы , қосу мен қосу, азайтуды жете меңгерту,
азайтудың кестесі. есептеу тәсілдерін кеңейту.
өз бетімен есептеу дағдысын
қалыптастыру.
Балалар бізге қонақтар мен бірге бауырсақ та келіп отыр. Бауырсақты білеміз бәріміз ия, бауырсық сендердің алғыр екендеріңді көргісі келеді. Сендер мен бірге ойнағысы келіп тұр:
Бауырсақтың ортаға шығуы:
І тапсырма 2 сынып. Өзін-өзі тексеру.
1-сынып Тақтаға ілінген есеп бойынша
6 санының қосу 47+23 79+11 66+12
және 90-18 79-59 65-7
азайту кестесін 65+12 48+9 8+19
сұрап шығу.
ІІ .тапсырма . Балалар енді бауырсақ енді неге жолығатын еді есімізге түсірейік. ҚОЯНҒА: Бауырсаққа көмектесіп қоянның тапсырмасын орындайық , әйтпесе қоян оны жеп қояды.
1 сынып 2сынып
Сөзді есепті тақтада шығару Сөзді есепті ілу, өз
Ағасы- 10жаста ? үлкен беттерінше орындау.
Інісі - 3жаста Ділназға
10-3 =7 Музыкамен- 40 б
жауабы: 7 жас үлкен. Бимен- 35 б 100 б
Спортпен -?
Бақыткүлге
Музыкамен- ? б
. Бимен- 35 б 100 б
Спортпен – 25 б
Айгүлге
Музыкамен- 40 б
Бимен- ? б 100 б
Спортпен -25б
СЕРГІТУ СӘТІ :
Тікірейіп құлағы, меннен бұрын тұрады ,
Бойын,жазып керіліп беті қолын жуады,
Қасымнан бір қалмайды Көзін қысып алдайды
Ойнатсамда күнімен ойыны бір қанбайды
ІІІ.тапсырма Бауырсақ енді кімге жолығатын еді? Қасқырға кәне тағы да көмектесіп жіберейік.
Бауырсаққа берген қасқырдың тапсырмасын шығарайық:
2-сыныпқа баған 1 сыныпқа Өздік жұмыс
түрінде тақтаға сөйлеп, Каточка үлестіру.
түсіндіре отыра шығару.
90-58 56-20 42+28 2-2 6-6 8-8
57+13 25+5 100-65 5-5 7-7 4-4
ІV.Аюдың тапсырмасы:
1-сынып үлестірселі 2 сынып тақтадағы берілген
қағазды өзері сөзді есепті шығару,
таңдап алып тақтаға
шығару керек.
1+2 2+2 3+2 Р=26см
4+2 5-2 6+2 АВ=14см
3+4 5+5 10-8 АС=9см
: СВ=?
26-/14+9/=3см
жауабы: СВ қабырғасы ұ -3см
Сергіту сәті. Құлпынай шашу,теру.
V. Түлкінің тапсырмасы
теңдеу шығарау.
2 сынып 1 сынып. Оқулықпен
Ділназға Томириске
16-х=47-40 4+2+3 7-5+2
Айгүлге Лаураға
56+х =76 10-0+7 9-6-2
Бақыткүлге Айданға
Х+20=64 5+4+1 4-3 +8
Сабақты қорыта келіп тест
үлестіру.
1-Сыныпқа тест тарату. 2-сыныпқа ауызша Жауаптырын сызбаман есептеп салыстыру,
көрсету: уақыт есептеу
2+2 5 4+5* 57-4
4-1 9 13+8*8+15
6+3 3
10-5 4
9-6 0 55+45*45+55
8-6 1 77-14*87+4
7-6 3
6-6 2
3+2 3 80-20**80-23
4+6 1 24-8* 20-8
6-5 5
8-5 10
Ал балалар бауырсақ бізге дән риза болды, біз оған көмегімізді аяған жоқпыз сол үшін бауырсақ сендердің қазір білімдеріңді бағалайды.
Оқушыларды бағалау.
Сабақ соңы:
Достарыңызбен бөлісу: |