Бөлім : Энергия және қозғалыс
|
Педагогтың аты-жөні
|
Нуриддинова Маржан Сазаханқызы
|
Сынып
|
Күні
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
5 « »
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
§49. Қозғалыссыз өмір жоқ па?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.5.2.1 -тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру.
Тірі және өлі табиғатағы денелердің қозғалыс түрлерін анықтау.
Сыныптағы денелердің қозғалысын анықтау.
|
Бағалау критерийі
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тірі және өлі табиғатағы денелердің қозғалыс түрлерін анықтай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Сыныптағы денелердің қозғалысын анықтайды.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс тар
|
1-7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Өткен тақырыпқа шолу
«Миға шабуыл» әдісі
Энергия дегеніміз не?
Энергияның қанша түрін білесіңдер?
Энергияға ие болатын денелердің мысалдарын келтіріңдер.
Жылудың ұлғаюы дегеніміз не?
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
«Бармақ»
|
Көрнекілік қағаздар
|
Жаңа сабақ
8-20 минут
|
Жаңа сабақты түсіндіру.
Жаңа тақырыпқа қатысты бейнеролик көрсетіледі.
Механикалық қозғалыс – кеңістіктегі денелердің бір-бірімен салыстырғандағы орналасуының өзгеруі.
Денелер қозғала ма немесе қозғалмай ма деп айтатын болсақ, ең алдымен, олардың айналасындағы денелермен салыстырмалы түрде орналасуы өзгере ме деген сұраққа жауап беруіміз керек.
Күн жүйесіне сегіз ғаламшар кіреді. Олар өз орбитасы бойы мен Күнді айналады. Күнге ең жақынынан бастап олар:
Меркурий, Шолпан (Венера), Жер, Марс (Қызыл жұлдыз), Юпитер (Есекқырған), Сатурн (Қоңырқай), Уран, Нептун деп
аталады. Көзбен тек бес ғаламшарды көруге болады: Меркурий, Шолпан, Марс, Юпитер және Сатурнды.
|
Жаңа сабақты тыңдайды.
|
Мадақтау
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
21-30 минут
31-37 мин
38-41
|
Топтық жұмыс:
*90-беттегі суреттен жанды және жансыз денелерді анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы
-жанды денелерді анықтайды;
-жансыз денелерді анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау:
мұғалім бақылауы және комментарийі;
оқушының өзін-өзі бағалауы;
мұғалімнің кері байланысы.
*N тас туралы ертегіні оқиды.
Дескриптор: Білім алушы
-ертегіден механикалық қозғалысқа мысалдарды тауып екі топқа (тірі, өлі) бөледі;
-тірі табиғаттағы қозғалысты анықтайды;
-өлі табиғаттағы қозғалысты анықтайды;
-ертегі тақырып қояды.
Бекіту сұрақтары:
Қозғалыссыз өмір жоқ па?
Механикалық қозғалысты қалай түсінесіз?
Күн жүйесіне қандай ғаламшарлар кіреді?
Механикалық қозғалысқа мысалдар келтіріңіз.
|
тапсырманы орындайды
|
10 балдық шкала
|
Таратпа қағаз
|
Сабақтың соңы
42-45 минут
|
Рефлексия
Кері байланыс: «Плюс-минус-қызықты» әдісі
«Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады.
«Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “түсініксіз болып тұр” деген ойларын жазады.
«Қызықты»- деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады немесе не жайында көбірек білгісі келсе соны жазады.
Үй тапсырмасы: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
Мадақтау
|
Рефлексия парағы
|