Сабақтың тақырыбы: №72 сабақ. Не үйрендім? Не білдім? Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/3
Дата20.12.2023
өлшемі4,01 Mb.
#197754
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
1сынып. Әліппе. 72-74 сабақ. Ардақ


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

72 сабақ. Не үйрендім? Не білдім?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.9.1 дауысты дыбыстардың буын құрайтынын білу, буын санын анықтау
1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою

Сабақтың мақсаты

Өтілген тақырыптарды пысықтау



Құндылықтар

Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут

Өткенді пысықтау


5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут
Кері байланыс
5 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру


– Бүгін сен ата-анаңнан, сыныптастарыңнан қандай жылы сөздер естідің? Саған ол сөздер
қалай әсер етті?
Өткенді пысықтау
«Кір жаятын жіп» әдісі
Буындардан сөз құра

Жаңа тақырып


Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.
Оқылым.
1. Суретке сәйкес келетін ұйқас сөздерді тауып, айтылуы мен жазылуын салыстыру.
Сөздерге дыбыстық талдау жасау.



ішік – күшік үтік – етік

Жазылым.
Сурет бойынша сызбадағы сөйлемдерді толықтырып, дәптерге көшіріп жаз


1 Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
2.Берілген сөздердің ішінен қатесін тауып, түзетіп жазу.
3.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазу.

ЕБҚ
Сөздерді буынға бөл.


Астана, қонақ, күшік, инелік
ЕҚБ
Мәтінді тұтас оқы
Күшік
Мен Астанада тұрамын. Ауылға атама бардым. Ол үйде күшік бар екен. Күшік сүйкімді екен.

Музыка әуенімен би билеу


Бекіту және саралау
Саралау тапсырмасы
1-деңгей:
Өлеңге сәйкес суреттерді сәйкестендір.
2-деңгей:
Өлеңді ұйқас сөздерін орнына қоя отырып, мәнерлеп оқы.
3-деңгей:
Бұлбұл, жолбарыс сөздерімен сөйлем құра.

ҚЖ:
Көркем жазу минуты


3-тапсырманы көшіріп жаз. Көп нүктенің орнына ұйқасын жаз.




Оқушылар ата-анасынан, сыныптастарынан естіген жылы сөздерін, алған әсерлерін айтып бөліседі.


Өтілген әріптерді пысықтайды

Ұйқас сөздерді сәйкестендіреді: етік


– үтік; ішік – күшік.

Сурет бойынша сөйлемді толықтырып, дәптерге көшіріп жазады: Ол – әнші. Олар – әншілер.


Жеке жұмыс жасайды

Мәтінді оқиды


Сергіп алады


Саралау тапсырмала


рын орындайды
Көркем жазу сәтін өткізеді

Кері байланыс жасайды




Дескриптор:
Өтілген тақырыптарды меңгерген
Әріптерді таниды, қолданады



Дескриптор:


Үтік, күшік сөздерін үндестік заңына сәйкес айтады: үтүк, күшүк.
Сөздерге дыбыстық талдау жасады
Дескриптор:
Сурет бойынша сөйлемді толықтырып, дәптерге көшіріп жазды
Жазу дәптерінде берілген тапсырманы орындады.

Мен сенімен мақтанамын!



Дескриптор:
1-деңгей
Суреттерді сәйкестендірді: бұлбұл, жолбарыс.
2-деңгей
Мәнерлеп оқыды.
3-деңгей
Сөйлем құрады.
«СМС» әдісі

Отбасы туралы суреттер


Кеспе буындар

Суреттер

Оқулық


Кеспе буындар, сөздер


Қима парақ


Музыка




Суреттер

Стикерге бір ауыз сөз жазады


Жақсы
Керемет
Орташа
















Ресурстар:















Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып.




Сабақтың тақырыбы:

73 сабақ. Өө дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Өө дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету



Құндылықтар

Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут


Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут
Кері байланыс
5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


«Дауысынан тап» жаттығуы.
Төрт түліктің дауысын ести отырып, атауын табады.

Өткенді пысықтау


«Балмұздақ таяқшалары» әдісі
Буындардан сөз құра.
Буындарды қосып, сөзді тұтас оқы
Тақырыпты ашу

Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы.


1.Сурет бойынша әңгіме құрау.
2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.
3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.
4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «өрнек» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.
6«Ө» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру.
7.«Ө» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру.
8.Жіптен «ө» әрпін жасау.
Жаңа тақырып
Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.
Оқылым.
1.Оқулықтың 76-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы.
2.«Ө» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.
3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (өнер
– өнерлі), сөз алдына (бөрік – көрік), сөз ортасына (өрнек – өрмек) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.

Жазылым
1.Оқулықтағы «ө» әрпінің таңбалануына назар аудару.


2.«Ө» әрпін тақтаға жазып көрсету.
3.«Ө» әрпін ауада жазып көрсету.
4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

ТІл ұстарту жаттығуы


Өк-өк-өк, тары мен сөк


Жаңбыр,жаңбыр төк

ЕБҚ
Сөздерді оқы


Өлең, бөрік, көмір, өмір, сөндір
ЕҚБ
«Өнерлі бала» мәтінін тақтаға көшіріп жаз
ФС тапсырмасы

Бекіту және саралау


Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:
1- деңгей:
Дыбыс сызбасындағы жасырынған сөзді тап. Ж: Төл.
2- деңгей:
Ө» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта.
3-деңгей:
Төлдер сөзімен сөйлем құра.

ҚЖ:
Сөздік диктант


Өмір, көмір, өрмек, өрнек, өзен, өнерлі, өріс.






Төрт түліктің дауыстарын ажыратады
Таяқшаларда
ғы буындарды қосып оқиды

Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Әсем қағазға өрнек салды. Өрнегі өте көркем болып шықты. Апасы оны мақтады».


Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.

Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар


ды орындайды
Тіл жаттығуын жасайды
Жеке жұмыс жасайды

Саралау тапсырмала


рын орындайды

Диктант жазады


Кері байланыс жасайды






Мықтысыңдар!


Дескриптор:


Өтілетін жаңа дыбысы бар «өрнек» сөзіне дыбыстық талдау жасады
«Ө» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты
Жіптен «ө» әрпінің сұлбасын жасады.

Дескриптор.


Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.
Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.

Дескриптор:


Сызықтарды бастырып жазу арқылы
«ө» әрпінің бас және кіші әрпін жазды.
Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды.




Дескриптор:


1-деңгейдегі оқушылар дыбыс сызбасында жасырынған сөзді тапты
2-деңгейдегі оқушылар «ө» дыбысының сөздегі орнын (ортасында, алдында, соңында) анықтады.
3-деңгейдегі оқушылар төлдер
сөзімен сөйлем құрады.

«Білім сандығы» әдісі



Аудиодыбыс
Балмұздақ таяқшалары
Суреттер

Оқулық
Жіп



Суреттер


Оқулық

Суреттер



Оқулық




Оқулық
Суреттер



Кері байланыс парағы























Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет