Бекітемін: 12.09.2014ж. Қазақ әдебиеті, 9-сынып
Сабақтың тақырыбы: Аңыз әңгімелердің жанрлық ерекшелігі (1-сабақ)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Аңыз әңгімелер туралы ұғымын кеңейте отырып, кейіпкерлерінің тарихи тұлғалар екендігі жөнінде білім беру;
.Дамытушылық: Оқушыларға кестемен жұмыс жасату, кейіпкерлердің қандай тұлға екенін анықтату, мәтінмен жұмыс жасату арқылы іскерлік дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Мәтінде қозғалған ой арқылы өткенін ұмытпауға, мейірімділікке, тарихын тануға, ауыз әдебиетін білуге, қастерлеуге баулу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту,сұрақ - жауап
Пәнаралық байланыс: тарих.
Көрнекілігі: кітаптар, суреттер, .
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгендеп, сыныпта сабақ бастауға жағдай қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау
- Қиял – ғажайып ертегілер деген қандай ертегілер?
- Бұл тақырыптағы қандай ертегілерді білесің?
- Идеясы қандай?
- Хайуанаттар туралы ертегілердің адам баласына тәлімі бар ма? Қандай?
Кестені толтыр.
Үзінді
Тақырып
|
«Көш бетімен тарта береді. Бір күні Сорқұдықтың басына келіп жетеді...»
|
«Жаман Ақша ханның еліндегі үйін көшіріп алады. Таққа мінген соң,соғыспай, ақылмен бас хандықты қаратады»
|
«... – Олай болса, жылама. Мен әке-шешеңді іздеп, тауып берейін», - деп ол жүріп кетеді...»
|
«Шешемнің құрсағында жүрген кезімде, әкемнің әкесінің жылқысын 15 жыл бағыппын...»
|
«Аяз би»
|
|
|
|
|
«Керқұла атты Кендебай»
|
|
|
|
|
«Қырық өтірік»
|
|
|
|
|
«Ер Төстік»
|
|
|
|
|
Жаңа сабақ
Аңыз әңгімелер
Аңыз әңгімелер туралы мағлұмат беру. Олардың кейіпкерлерінің өмірде болғандығы, яғни түбінде шындық бар екендігі.
Аңыз – фольклорлық проза жанры.
Қазақ аңыздарын зерттеушілер – Ш. Уәлиханов, Г. Потанин,
М. Әуезов, М. Ғабдуллин, С. Қасқабасов.
М. Әуезовтің еңбектерінде ғана дербес жанр есебінде қарастырылды.
«Тарихта болған адамдар жайында айтылған, халық шығарған шығарған
көркем әңгіме»
М. Әуезов.
- Үлгілер оқыту, айтқызу, мәнін ашқызу.
2. Аңыз түрлері.
Аңыздар
Тарихи аңыздар. Топономикалық аңыздар.
Тарихта болған көрнекті тұлғалар туралы аңыздар Нақтылы қоныстардың тарихын,
олардың қай кезде, қалай аталының
сырын ашады
Аңыздарды оқытып, түрлеріне ажырату.
Аңыздар мен ертегілердің айырмашылығы
Ертегілерде әсіре қиялдау болады Аңыздарда болған оқиғаның негізгі
түйіні сақталады.
Екеуі де ауыз әдебиеті үлгісі
Топшамамен жұмыс
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Үй тапсырмасын беру.
- Алдар көсе туралы аңыздарды оқу, мәнін түсіндіру.
- Жиренше шешен туралы аңыздар
- Туған жер тарихына қатысты ел ішінде айтылып жүрген
әңгімелерді жинақтау.
Бекіту:
Аңыз әңгіме деген не?
Оның қандай ерекшеліктері бар?
Түрлері қанда?
Кімдер зерттеген?
Қорытындылау. Бағалау.
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Кейіпкерлер
|
Ертегі
|
Аңыз әңгіме
|
Жиренше
|
|
|
Кендебай
|
|
|
Асан қайғы
|
|
|
Алдар көсе
|
|
|
Жошы
|
|
|
Сұрмерген
|
|
|
Қожанасыр
|
|
|
Бекітемін: 18.09.2014ж. Қазақ әдебиеті, 9-сынып
Сабақтың тақырыбы: Аңыз әңгімелер . Асан Қайғы, Қожанасыр туралы аңыздар. (3-сабақ)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Аңыз әңгімелер туралы ұғымын кеңейте отырып, қазақ аңыздарын оқытып,
мәнін ұқтыру;
.Дамытушылық: Оқушыларға аңыздарды оқытып, мәтінмен жұмыс жасату арқылы
іскерлік дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Мәтінде қозғалған ой арқылы өткенін ұмытпауға, тарихын
тануға, адамгерщілікке, ауыз әдебиетін білуге, қастерлеуге баулу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту,сұрақ - жауап
Пәнаралық байланыс: география, тарих.
Көрнекілігі: кітаптар, суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгендеп, сыныпта сабақ бастауға жағдай қалыптастыру.
2.Үй тапсырмасын сұрау
- Алдар көсе туралы аңыздарды оқу, мәнін түсіндіру.
- Жиренше шешен туралы аңыздар
- Туған жер тарихына қатысты ел ішінде айтылып жүрген
әңгімелерді жинақтау.
Үй тапсырмасын жаңа сабақпен ұштастыру.
3.Жаңа сабақ
Аңыз әңгімелер (2-сабақ)
Хрестоматиядағы аңыздарды оқыту. Мәнін аштыру.
Мәтінмен жұмыс жасату.
Мәтін тақырыбын анықтау.
Кейіпкерін анықтау.
Мәтіндегі айтылған ой неге жетелейді?
Кестені толтыру.
Мына үзінділер қай кейіпкерге тән.
Аңыз үзінділері
|
Жиренше
|
Алдар
|
Асн қайғы
|
Қарашаш
|
Қожанасыр
|
«Ағар суы бал татыған, ақ шабағы май татыған жер екен»
|
|
|
|
|
|
«Кімнің баласы болсаң да, әкең сияқты адал екенсің»
|
|
|
|
|
|
- Сөйлестім, тақсыр! Сөгіп салды өзімді.
|
|
|
|
|
|
- Менің үйім анау – үлкен ақ үйдің жанындағы қараша үй.
|
|
|
|
|
|
«Әй, әккі болған неме екенсіңдер, мызғымас қу екенсіңдер!» деді ол ішінен.
|
|
|
|
|
|
Ауызекі сөйлеу стиліне тән ерекшеліктерді табу.
-диалог
-фонетикалық ерекшеліктер
морфологиялық ерекшеліктер
4. Үйге тапсырма: 1. Асан қайғы туралы және Қорқыт туралы аңыздар.
2. Басқа да аңыздар оқып келу.
Бекіту. 5-сұрақ. 34-бет.
Қорытындылау. Бағалау.
Күні: 04.09.2014 Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы : Халық ауыз әдебиеті
Сабақтың мақсаты : а) Әдебиеттің түрлері туралы түсінік бере отырып,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру;
ә) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін,жерін,Отанын сүюге тәрбиелеу;
б) оқушылардың білімін бақылау арқылы мәнерлеп оқуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, т.б
Сабақтың көрнекілігі:, кітаптар, т.б
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Демалыста оқыған шығармаларын сұраймын. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Ауыз әдебиеті — халқымыздың асыл мұрасы. Ол — төгілген сөз маржаңдарына бай. Онда халқымыздың ғасырлар бойғы басынан кешірген тарихи белестері, елінің тәуелсіздігі жолындағы ерлік, батырлық қимылдары, халықтың әдет-ғұрпы, салт-дәстүрі, арман-мүддесі, қиялы, жастардың кіршіксіз пәк махаббаты сөз өнерімен кестеленген.
Бұл тарауға тұрмыс-салт жырлары, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, аңыз- әңгімелер, батырлық дастан мен лиро-эпостық жырлар, шешендік сөздер үлгілері сияқты ауыз әдебиетінің әр түрі енген.
Оларды оқып-үйрену үстінде әдебиеттің көркемдік әлеміне енесіндер. Асыл сөз өрнектерімен сусыңдап, рухани жан дүниелерің байи түседі.
Ауыз әдебиетінен сусындамаған, нәр алмаған бірде-бір шынайы суреткер болған емес. Ауыз әдебиеті — олардың құнарлы топырағы
Ауыз әдебиеті — талай ғасырлар жемісі. Халық жыраулары, жыршылары, ертегішілері оны сонау ықылым заманнан рухани асыл қазына ретінде сақтап, ұрпақтан-ұрпаққа мұра етіп, бүгінгі біздің дәуірімізге жеткізген.
Топпен жұмыс: .Ауыз әдебиетінің түрлерін топтастыру.
Тұрмыс-салт жырлары мақалдар жұмбақтар
Ауыз әдебиеті
ертегілер
аңыз әңгімелер мәтелдер
шешендік сөздер айтыстар
Білімді бекіту:
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын.
Қазақ әдебиеті нешеге бөлінеді?
Ауыз әдебиеті дегеніміз не?
Ауыз әдебиеті қандай салаларға бөлінеді?
Білімді бағалау:
Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Ауыз әдебиеті және оның түрлері туралы оқып келу.
Күні: 11.09.2014 Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: Бата, тілек, жұмбақ, жаңылтпаш, мақал-мәтелдер
Сабақтың мақсаты:
а) оқушылардың мақал-мәтелдер туралы білім,білігін тереңдету,салыстыру,ажырата білу дағдылары мен оқу,талдау машықтарын қалыптастыру;
ә) ана тілін ардақтап бағалай білуге,сөз қадірін терең ұғуға тәрбиелеу;
б) оқушылардың логикалық ойлауын,ой дәлдігін дамыту,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,түрлі амал-тәсілдер арқылы іздендіре отырып шығармашылыққа баулу;
Сабақтың түрі: шығармашылық ізденіс
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар,түсіндіру, т.б
Сабақтың көрнекілігі:, кітаптар, тірек сызба,суреттер т.б
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
1.Қазақ әдебиеті нешеге бөлінеді?
2. Тұрмыс-салт жырлары әдебиеттің қай түріне жатады?
3. Салт өлеңдерінің ішінде қайсысын көп қолданады?
4. Не себепті баланың тұсауын ала жіппен кеседі?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Тақтаға мақал-мәтелдер жазылған форматты іліп, ондағы мақал-мәтелдерді оқушыларға оқыту.
Білім қымбат,білу қиын.
Ықыласты шәкіртке сабақтың ауыры жоқ,
Ықылассыз шәкіртке ұстаздың тәуірі жоқ.
-Балалар,бұл мақалдарды біздің сабағымыздың ұраны етіп алсақ,жаңа сабағымыз не туралы екенін аңғаруға болады. Демек, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы...
-- Мақал-мәтелдер.
--Дұрыс,балалар, олай болса жаңа сабақты зейін қоя мұқият түсініп алыңдар. Содан соң жаңа тақырыпқа байланысты жұмыстар жүргіземіз.
Мақал-мәтелдер –халық даналығының,көрегендігінің айнасы,тіл байлығының алтын қазынасы. Мақал-мәтелдер-өмір шындығының көрінісі,халықтың кейінгі ұрпаққа қалдырған өсиеті,өмір сүру әрекетінің ережесі.
«Сөздің көркі- мақал» деп тегін айтылмаған. Мақал-мәтелдерді адам баласы өзі айтайын деген оймен орайластырып,орынды қолданса,сөзі мірдің оғындай өткір,көңілге қонымды, көркем әрі бейнелі болады. Мақал –мәтелдер сөзбен терең мазмұнды ойды бере алады
Халық даналығының айнасы
М-М
Халықтың ұрпағына өсиеті
Асыл сөз қазынасы.
Өмір сүру ережесі
(Жолда жүру,суда жүзу,қауіп. Ереже
Мақал-халықтың өмірден алған тәжірибесінің,ой-тұжырымының қорытынды жиынтығы,айқын ойды үлгі-өнеге, ақыл ретінде қысқа қайырылып, көркем бейнелеп жеткізетін халықтың дана,нақыл сөзі.
Ой,тиянақты,дәлелді
Аяқталған сөйлем
Мақал
салыстыру
Екі бөлімді
Мақал-мәтелдер қосарлана айтылғанымен,олар бір-біріне туыс болғанмен,екеуінің өзара айырмашылықтары бар. Ол айырмашылықтар мақал мен мәтелдің ойды түйіндеу жағынан да, құрылымы жағынан да байқалады. Мысалы: «Тоқпағы күшті болса,киіз қазық жерге кірер» деген мақалды алсақ,бұл мақал екі жай сөйлемнен тұрады. Мұнан мақалдардың көбіне екі бөлімнен тұратынын білеміз. Оның үстіне мақалдарда ой тиянақты болады. Алдыңғы ой екінші түйінді пікірдің шарты түрінде келеді. Яғни киіз қазақтың жерге кіруі тоқпағының күшті болуына байланысты. Сонымен қатар мақалдарда бір-біріне қарама-қарсы ұғымдар мен нәрселерді салысстыру арқылы ой-пікірді айқындай түсу тәсілі басым келеді. Мысалы: «Біреу тойып секіреді,біреуі тоңып секіреді», «Ер жігіттің екі сөйлегені-өлгені,Еменнің иілгені –сынғаны» деген мақалдардан дәлелдеу мен қорытынды пікір бірдей жүріп отыратынын байқаймыз. Мәтел мақалға қарағанда ойды ақырына дейін жеткізбей,топшалап,болжам ретінде түсіндіретін, сөйлем түрінде де, сөз тіркесі түрінде де келетін фразеологиялық бірлік.
Сөйлем немесе сөз тіркесі
Мәтел
топшылау
Мағына тұспалды
Қорытынды пікір, дәлелдеу жоқ
Мәтел құрылысы ойды түйіндеу жағынан мақалдан өзгешерек. «Әлін білмеген әлек», «Көппен көрген ұлы той» деген мәтелде тұспал ғана бар,мағына ашық емес,қорытынды пікір жоқ. Оны, бейнелік сөз айшығы арқылы берілген ойды тыңдаушы өзі топшалайды. Мәтелде тиянақты тұжырым да болмайды.
Мақал-мәтелдердің тақырыптары әр алуан. Ол халықтың әлеуметтік шаруашылық,рухани өмірін түгел қамтиды.
Топпен жұмыс: Мақалдар мен мәтелдерді ажыратып баған түрінде жазу 1-топ мақалдарды, 2-топ мәтелдерді.
Жұмбақтар жарысы. Жаңылтпаш айтып жарысу.
Білімді бекіту: Оқушыларды іздендіре отырып кестені толтыру.
№
|
Мақал-мәтелдер
|
Тақырыптары
|
1
2
3
4
5
6
7
|
Денсаулық-зор байлық
.............
Досы көпті жау алмайды,.....
...............
Ата көрген оқ жонар,........
...............
Ерді намыс өлтіреді, ...........
|
.......
өнер-білім
...........
Еңбек
...........
Ынтымақ,бірлік
..........
|
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Әр түрлі тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдер жаттап келу.
Бекітемін: 25.09.2014 Күні: 9.10.2012ж. Қазақ әдебиеті, 9-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Қамбар батыр» жырының көркемдік ерекшелігі (3-сабақ)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: жырдың басқа жырлардан ерекшелігін таныту;
.Дамытушылық: жырдағы көркемдегіш құралдарды таптыру арқылы әдеби теориялық
білімдерін кеңейту, сөз өрнегін, көркем сөз табиғатын игерту;
Тәрбиелік: тілдің құдіретін сезінуге, адам бойындағы қасиеттерін тануға баулу.
Сабақтың типі: әдеби-теориялық ұғымдарды меңгерту
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту, сұрақ – жауап, мәнерлеп оқу, іздену, зерттеу, жұппен жұмыс, топпен жұмыс, бағалау.
Пәнаралық байланыс: тарих.
Көрнекілігі: «Ақсауыт», «Батырлар жыры», топшамалар, суреттер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгендеп, сыныпта сабақ бастауға жағдай қалыптастыру.
1) Оқушыларды төрт топқа бөліп, топ басшысын белгілеу
«Азман» тобы – топ басшысы Күлтегін
«Тайбурыл» тобы – топ басшысы Қобыланды
«Байшұбар» тобы – топ басшысы Алпамыс
«Шалқұйрық» тобы – топ басшысы Ер Төстік
2) Топ басшыларына бағалау парағын үлестіру.
2. Қызығушылықты ояту.
Әр топқа тапсырма беріледі.
«Азман» тобына: Венн диаграммасы
«Күлтегін» жыры
Ортақ белгілері
«Қамбар батыр» жыры
«Шалқұйрық» тобына: Венн диаграммасы
Ортақ белгілері
« Қамбар батыр» жыры
«Ер Төстік» ертегісі
«Тайбурыл» тобы мен «Байшұбар» тобына «Шығарма кестесін» толтыру тапсырылады.
Үлгі:
Шығарма кестесі
Шығарма аты
«Қамбар батыр » жыры «Қобыланды» жыры
Шығарма авторы
Оқиға орны
Оқиға кезеңі
Кейіпкерлері
Тұлпары
Ұлттық салт-дәстүр
Басталуы
Аяқталуы
Идеясы
Шешімі
Оқушылар берілген тапсырманы жеке, жұппен, топпен орындағаннан кейін топ басшылары тақтаға шығып қорғайды.
3. Мағынаны ашу кезеңі.
Топтастыру кестесі арқылы көркемдегіш сөздерді естеріне түсіріп, тақтада кесте толтырылады.
Плакатқа жазылған схема арқылы оқушы ойын жинақтайды.
Тілдік көркемдегіш тәсілдер
Ажарлау
|
Құбылту - троптар
|
Айшықтау - фигуралар
|
Теңеу
Эпитет
Ассонанс
Аллитерация
|
Метафора
Кейіптеу
Метонимия
Аллегория
Синекдоха
Гипербола
Ирония
Сарказм
Литота
Табу
Эвфемизм
|
Арнау (3)
Қайталау (4)
Шендестіру-антитеза
Дамыту-параллелизм
Егіздеу-параллелизм
Инверсия
|
3. Мәтінмен жұмыс.
Әр оқушының парағының саны бейджикте көрсетілген, сол парақтан көркемдегіш сөздерді теріп жпзып, жұбымен, топ мүшелерімен талдайды.
Оқушылар өздері түзіп шыққан көркемдегіш тәсілдерді талдайды.
Оқушы білімін нақтылай түсу үшін кесте жазылған мысалдарды көрсетіп, талдату.
Үйге тапсырма: Дамыту, шендестірулерге мысалдар жазып келу.
Жырдың фабуласы. Ерлік, батырлық туралы мақал-мәтелдерді,
көркемдегіш тәсілдерді қолданып, эссе жазу.
Қорытындылау. Бағалау.
Бекітемін: Күні: 24.09. 2014ж. Қазақ әдебиеті, 9-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Қамбар батыр » жырындағы кейіпкерлер әлемі. (2-сабақ)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: «Ер Тарғын» жырындағы кейіпкерлер туралы білім беру.
.Дамытушылық: жырдың мазмұнын, кейіпкерлерін меңгерту арқылы әдеби теориялық
білімдерін кеңейту, сөз өрнегін, көркем сөз табиғатын игерту;
Тәрбиелік: тілдің құдіретін сезінуге, адам бойындағы қасиеттерін тануға баулу.
Сабақтың типі: жаңа білімді жетілдіру
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдісі: дамыта оқыту, сұрақ – жауап, мәнерлеп оқу, іздену, зерттеу, топпен
жұмыс, бағалау.
Пәнаралық байланыс: география, тарих.
Көрнекілігі: топшамалар, суреттер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгендеп, сыныпта сабақ бастауға жағдай қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау.
Жыр мазмұнын жоспар бойынша сұрау.
Жаңа сабақ
Кейіпкер моделін жасау.
Кестемен жұмыс жасау.
Кейіпкер
|
Іс-әрекет
үзінділер
|
Қандай мінезді
|
Халық ойы немесе соңғы түйін
|
|
|
|
|
2. Жырда кездесетін ұлттық салт-дәстүрді анықтау.
Жырда кездесетін салт-дәстүрлер
|
Үзінділер
|
Қоштасу
Серттесу
|
|
Мінездеме жасау.
3.Бекіту: 1-4-сұрақтар
4. Үйге тапсырма: 1. Жырды толықтырып оқу, фабуласын айту.
5. Қорытындылау. Бағалау.
Күні: 19.09.2014 Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: Батырлар жырының жанрлық ерекшелігі
Сабақтың мақсаты:
а) батырлар жыры туралы түсінігін кеңейту,оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып,пікірін тыңдау;
ә) білімдік танымын,шығармашылық қабілетін,тілдік қорын,ізденістерін арттыру;
б) еңбексүйгіштікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,баяндау т.б
Сабақтың көрнекілігі: «Батырлар жыры» кітабы, дидактикалық материалдар т.б
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Батырлар жыры -- ауыз әдебиетінің қомақты да асыл мұрасы. Оларда елін сыртқы жаулардан қорғау,елінің,халқының тәуелсіздігін сақтау мұраты басым. Қазақтың батырлар жырларында тарихи оқиғалардың ізі жатыр.Батырлар елінсүйген,ата мекенін,намысын қорғау,елдігін сақтау үшін ата жауына қарсы жан қияр ерлікке барған,көзсіз батырлық,ерлік көрсеткен.
Ең алдымен оның басты қаһарманы –батыр. Батырлар жырының барлығында ол әдеттен тыс жағдайда дүниеге келеді. Бір балаға зар болған ата-анасы оны тәңіріден тілеп алады. Ғайыптан туған ол жастайынан алып күштің иесі және тез ер жетеді. Алғашқы ерлігін өзіне жар таңдау сапарында көрсетеді.
Батырлық дастандардағы Қобыланды, Тарғын, Алпамыс сияқты ерен ерлер бойынан осы қасиеттерді айқын танимыз.
Қазақтың батырлар жырының көбі Шоқанның айтуынша, "Алтынорда дәуірлерінде болған тарихи адамдар туралы. Соған қарағанда XIV, XV—XVI ғасырларда жасалған сияқты".
Батырлық дастандарда батырлар тек ерен ерлігімен ғана емес, адамгершілік қасиеттерімен де, жан ізгілігімен де көрінген. Олардың ата-анасына, бауырларына деген мейірімінен, жарына деген адалдығынан мұны айқын аңғарамыз.
Кітаппен жұмыс: Кітаптан батырлар жыры туралы түсінікті оқу,ойларын жеткізу.
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
1. Батырлар жыры әдебиеттің қай түріне жатады?
2. Қандай батырларды білесіңдер?
3. Батырлар жырының лиро-эпостық жырдан айырмашылықтары қандай?
4. «Ер Тарғын» жырын оқығансыңдар ма?
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Батырлар жырын оқып , кез-келген батырдың суретін салып келуге беремін.
Достарыңызбен бөлісу: |